Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen ‘Fotoğraf Yarışması’na başvurular başladı. Serbest ve Foto Öykü olmak üzere iki kategoride gerçekleşecek yarışmaya Zeytinburnu temalı fotoğraflarla katılım sağlanabiliyor.
Haber Detayı
05 Mayıs 2020 - Salı 02:10
 
Hayvan severler isyan etti, “TBMM olağanüstü toplansın” dedi
Ankara'nın Haymana ilçesinde Berat Kaya isimli bir şahsın, çoban köpeklerini eşek ve yavrusuna saldırttığı anları kaydederek görüntüleri sosyal medyada yayınlaması üzerine isyan eden hayvan severler, corona salgınından dolayı meclise getirilemeyen Hayvan Hakları Kanun Önerisi ile için TBMM’nin olağanüstü toplanması için çağrıda bulundu.
GÜNDEM Haberi
Hayvan severler isyan etti, “TBMM olağanüstü toplansın” dedi

Geçtiğimiz günlerde çoban köpeklerini eşek ve yavrusuna saldırttığı anları kaydederek bu görüntüleri sosyal medyada yayınlayan Berat Kaya,  ihbar üzerine gözaltına alınmış, olaya ilişkin de adli soruşturma başlatılmış ve eşeğin sahibi tarafından şikâyetçi olunmadığı için serbest bırakılmıştı.

 

#BeratKayaTutuklansın diye 100 bin tweet atan hayvan severler yetkililere seslenerek, “Neden bu gibilerin serbest kalmasını engelleyecek yasa için harekete geçtik diyen yok ?” diye sordu.

 

Bu yılın Ocak ayında TBMM Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Mustafa Yel, hazırladıkları 36 maddelik Hayvan Hakları Kanun Teklifi’nin iki ay içinde Meclis’e geleceğini açıklamış, “Artık hayvanlar ‘eşya’ olmaktan kurtulup ‘canlı’ gibi korunacak. Hayvan hakları önlemlerini almayan belediye başkanları yargılanacak. Evdeki hayvanlara çip takılacak, sokağa bırakanlara da 10 bin TL’ye kadar ceza var” demişti.

 

TBMM Grup başkanlarına sunulan Hayvan Hakları Kanun Teklifi’nin incelendiğini ve şubat ayı içerisinde Tarım Orman Komisyonuna geleceğini ve sonrasında da Genel Kurul’da görüşülerek en geç iki ayda çıkması beklenen kanunun corona virüs salgını nedeniyle toplanamayan TBMM’ne gelemediğini belirten hayvan severler, “Meclis olağanüstü toplansın. Hayvan Hakları Kanun Teklifi’ni görüşsün” dedi.

 

Hayvanların da artık mal değil, can olarak görülmesi için bir an önce yetkililere seslenen hayvan severler, Hayvan Hakları Kanun Teklifi için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini söylediler.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hayvan severler isyan etti, “TBMM olağanüstü toplansın” dedi
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1