Webshop olarak 20 yıla yaklaşan deneyimimiz ve her biri alanlarında uzmanlaşmış teknik kadromuzla hem kurumsal firmaların hem de bireysel kullanıcıların bilgisayar, bilişim ve internet ilgili sorunlarına çözümler buluyoruz.
Haber Detayı
28 Ocak 2021 - Perşembe 00:22
 
Akif Hamzaçebi, “Bakan Sadece Bakıyor”
CHP’li İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Esenyurt ve Tuzla başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında sayısı100 bini bulan konut mağdurlarının sorunlarını bir kez daha TBMM’ne taşıdı. Ticaret Bakanlığı’nın konunun bir numaralı muhatabı olmasına karşılık yıllardır bir şey yapmadığını iddia eden Hamzaçebi, “Bakan sadece bakıyor” diyerek, zehir zemberek açıklamalarda bulundu.
GÜNDEM Haberi
Akif Hamzaçebi, “Bakan Sadece Bakıyor”

CHP İstanbul Milletvekili M. Akif Hamzaçebi, sayısı 100 binleri bulduğu söylenen konut mağdurlarını bir kez daha TBMM’nde dile getirdi.

 

MÜTEAHHİT, ARSA SAHİBİ VE BELEDİYE ÜÇGENİ

 

“21. yüzyılda Türkiye’de müteahhit, arsa sahibi ve belediye üçgeninde vatandaş doğrudan soyuldu, dolandırıldı” diyen Hamzaçebi, , dönemin belediye başkanının da katıldığı konut tanıtım toplantılarına katıldığını, vatandaşın buna güvenerek konut aldığını, vatandaşların konut vaadine karşılık bu günkü parayla 1.8 milyar dolar ödediğini, yaklaşık 12 yıllık sürece yayılan dönem sonunda konutlarını alamadıklarını ve Konutla Dolandırılan Hak Sahipleri Platformu adı altında örgütlenerek seslerini duyurmaya çalıştıklarını söyledi.

 

Sadece İstanbul’un Esenyurt ve Tuzla ilçesinde değil Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde konut vaadi ile dolandırılarak mağdur edilen vatandaşların olduğunu belirten Hamzaçebi, aileleriyle birlikte yaklaşık 500 bin kişiyi ilgilendiren konut mağduriyetini defalarca TBMM’de gündeme getirdiğini ancak sonuca gidecek bir çalışmanın yapılmadığını dile getirdi.

 

Tüketicinin Korunması ile ilgili 1995 yılında çıkan kanunda, ‘Kampanyalı konut satışlarında Ticaret Bakanlığından izin alınması zorunludur” maddesinin yer aldığının altını çizen Hamzeçebi, konuşmasını şöyle sürdürdü.

 

“BU İŞİN SORUMLUSU TİCARET BAKANIDIR”

 

“Yani bakanlıktan izin almadan satış yapılamaz. Bunun yerine 2013 yılında kabul edilip 2014 yılında yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketici Haklarının Korunması hakkındaki kanun çok daha sıkı kurallar getirmiş. Ön ödemeli konut satışlarında izin almak zorunludur. İnşaat ruhsatı alınmadan satış yapılamaz. Ön ödemeli konut satışının tapu siciline tescil edilmesi şarttır. Satış sözleşmesine noter aracılığı ile işlenmesi şarttır. Usulüne uygun sözleşme düzenlenmediği sürece de vatandaştan 1 kuruş bile para tahsil edemezsiniz. Teminat vermek, sigorta yapmak zorundasınız gibi birçok düzenleme getirilmiştir. Yani sorumlu kimdir? Ticaret Bakanlığı. Sadece mevcut Ticaret Bakanı değil, maalesef öteden beri göreve gelen Ticaret Bakan’ları da görevini yapmamıştır”

 

DEFALARCA TBMM’NİN GÜNDEMİNE GETİRDİ

 

Konut mağdurlarıyla yıllardır yakından ilgilendiğini, İstanbul Milletvekili olması hasebiyle Esenyurt ve Tuzla’ya defalarca gittiğini, vatandaşlarla toplantılar yaptığını, sorunları yerinde tespit ettiğini ve amaçlarının vatandaşın evine kavuşması olduğunu söyleyerek konuşmasına devam eden CHP’li Milletvekili M. Akif Hamzaçebi, 1 Haziran 2020 tarihinde Ticaret Bakanı‘nın cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdiğini,  17 Haziran 2020 tarihinde yaptıkları araştırma önergesini 24 Haziran 2020‘de düzenlediği basın toplantısı sonrası 1 Temmuz’da CHP Grup Önergesi olarak yeniden TBMM’ne getirdiğini ve Ak Parti’nin oylarıyla önergesinin ‘Ret’ edildiğini hatırlattı.

 

10 Temmuz 2020 tarihinde Mali Suçlar Araştırma Kurumu’na ‘Burada kara para aklama suçu işleniyor, bundan endişeliyim, şüphe ediyorum’ diyerek bildirimde bulunduğunu da söyleyen Hamzaçebi, Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun inceleme başlattığını, incelemenin hangi safhada olduğunu bilmediğini ama gayretlerinden dolayı MASAK’a teşekkür ettiğini belirtti.  

 

“ALT KOMİSYONUN 1.8 MİLYAR DOLAR CİVARINDAKİ DOLANDIRICILIĞI ÇÖZME İMKANI YOKTUR”

 

14 Ekim 2020 tarihinde yaptığı basın toplantısının akabinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Dilekçe Komisyonu’ndaki ‘Alt Komisyon’ toplantısına katıldığını ama 1. 8 milyar dolar civarındaki bir dolandırıcılığın olduğu bir olayı Alt Komisyon’un çözme imkanı olmadığını söylediğini de ifade eden Hamzaçebi, bütçe görüşmelerinin yapıldığı dönemde Ticaret Bakanı’na giderek konuyu tekrar hatırlattığını, “Biz soruya cevap verdik, AK Parti’yi de alt komisyon toplantısında bilgilendirdik” cevabı aldığını söyledi.

 

“HALKA KARŞI SORUMLUĞUN NE OLDUĞUNU BİLMİYOR”

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yaptığı açıklamanın vatandaşların sorununu çözmediğini, vatandaşların süründüğünü, bakanın sadece baktığını, görmediğini,  mağdur vatandaşların acısını hissetmediğini söyleyen Hamzaçebi, “O kariyerizmin ve konforizmin zirvesinde makam koltuğun ve makam otomobilinin sıcaklığında hayatını yaşıyor. Halktan gelen biri olmadığı için halka karşı sorumluğun da ne olduğunu bilmiyor” dedi.

 

Konuşmasının sonunda mağdur vatandaşlardan örnekler veren CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, TBMM’nde bulunan tüm vekillere konuyu hep birlikte çözme, vatandaşın kanayan yarasına çare olma çağrısında ulundu.

 

CHP İstanbul Milletvekili M. Akif Hamzaçebi'nin TBMM'de yaptığı konuşmayı izlemek için TIKLAYIN 

Kaynak: Editör: Selvi Sarıtaç
Etiketler: Akif, Hamzaçebi,, “Bakan, Sadece, Bakıyor”, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1