Webshop olarak 20 yıla yaklaşan deneyimimiz ve her biri alanlarında uzmanlaşmış teknik kadromuzla hem kurumsal firmaların hem de bireysel kullanıcıların bilgisayar, bilişim ve internet ilgili sorunlarına çözümler buluyoruz.
Haber Detayı
27 Aralık 2020 - Pazar 11:53
 
Asistan hekimin tacizci doktora karşı mücadelesi
Asistan hekim D.E. kendisine cinsel tacizde bulunan doktor Erkan Aydın ile aynı hastanede çalışmak istemediğini belirterek Bakırköy Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimliği’ne başvurdu. Hastaneden 40 çalışan daha Başhekimliğe dilekçe vererek kendilerinin de Dr. Aydın'la çalışmak istemediğini belirtti.
GÜNDEM Haberi
Asistan hekimin tacizci doktora karşı mücadelesi

BİA Haber Merkezi’nden Evrim Kepenek’in haberine göre, İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı Ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve  Araştırma Hastanesi’nde çalışan psikiyatri asistanı D.E.’ye sistematik cinsel tacizden mahkemenin ceza verdiği doktor Erkan Aydın, Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) “geçici olarak meslekten men” kararına rağmen görevine devam ediyor.

 

ASİSTAN DOKTORU TACİZ ETTİ

 

İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, hem hasta tedavisini üstlenen hem asistanların yetiştirilmesi konusunda görev alan Dr. Erkan Aydın, 2020 Ocak ayında, amiri konumunda olması sebebi ile hiyerarşi ilişkisinden kaynaklanan nüfuzunu kötüye kullanarak, aynı çalışma örgütlenmesi içinde bulunmalarından kaynaklanan güven ortamından faydalanarak, psikiyatri asistanı D.E.’ye defalarca hastane dışında görüşme teklifinde bulundu.

 

Mesai saatleri dışında, gece geç saatlerde olmak üzere mesajlar göndererek hem rahatsız hem tedirgin etti, iş ortamında olağan sayılamayacak kadar uzun süreler odasında tek başına tuttu,  gönderdiği mesajlara neden cevap vermediği konusunda sorguya çekti. Erkan Aydın, asistan hekim D.E.’nin tüm itiraz ve tepkilerine rağmen bu davranışlarındaki ısrarını sürdürdü.

 

TTB GEÇİCİ OLARAK MESLEKTEN MEN ETTİ

 

Bu sistematik tacizlerden bunalan asistan hekim D.E., yaşadıklarını önce meslektaşlarıyla ve hastanedeki mesai arkadaşlarıyla paylaştı, ardından hem çalıştığı kuruma hem meslek örgütüne hem de savcılığa başvurdu.

 

Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü disiplin soruşturması henüz sonuçlanmadı. Bu sırada, doktor Erkan Aydın geçici görevle Başakşehir  Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne gönderildi. Böylece asistan hekimle hastanede temas kurması ve hiyerarşik konumunu kullanması engellendi.

 

Ayrıca meslek örgüt olan Türk Tabipleri Birliği de yapılan soruşturma sonucunda Erkan Aydın’a disiplin yönetmeliği gereğince verilebilecek en yüksek ceza olan “geçici olarak meslekten alıkoyma" cezası verdi.

 

Ceza yargılaması sonucunda ise “cinsel taciz suçunu işlediği, sanığın eylemini hizmet ilişkisinin sağladığı kolaylıktan faydalanarak ve elektronik haberleşme araçlarının kullanılması suretiyle gerçekleştirdiği anlaşıldığından” arttırılarak toplam 11 ay 7 gün hapis cezası verdi.

 

Tüm bunlara rağmen geçici görevlendirme işlemi sonlandı ve Dr. Aydın tekrar Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki görevine döndü.

 

HASTANE ÇALIŞANLARI TEDİRGİN

 

Erkan Aydın’la aynı hastanede çalışmak istemeyen asistan hekim D.E., bunun üzerine başhekimliğe başvurdu ve Erkan Aydın’ın başka bir hastaneye gönderilmesini talep etti.

 

Kolay kolay karşılaşamayacağımız dayanışma devreye girdi ve aynı hastanede çalışan 40 çalışan daha Başhekimliğe dilekçe vererek, Dr. Aydın'la birlikte çalışmak istemediğini belirtti. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı ve CİMER’e de sorunlara dair yazı başvuru yapıldı.

 

Son edinilen bilgiye göre, doktor Erkan Aydın, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ne gönderildi ancak "yeniden bu hastaneye dönüp asistan eğitiminde görev alacak mı?" konusunda hastane çalışanları çok kaygılı.

 

Şimdi gözler hastane yönetiminin vereceği kararda.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİA Haber Merkezi, Evrim Kepenek, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1