Webshop olarak 20 yıla yaklaşan deneyimimiz ve her biri alanlarında uzmanlaşmış teknik kadromuzla hem kurumsal firmaların hem de bireysel kullanıcıların bilgisayar, bilişim ve internet ilgili sorunlarına çözümler buluyoruz.
Haber Detayı
18 Şubat 2021 - Perşembe 19:45
 
Aşk Olsun Sana Kerimoğlu, Aşk Olsun!
Yaklaşık 3 yıldır yapılmayan toplu sözleşme hakları için eylemlilik kararı alan Bakırköy Belediyesi işçileri bir kez daha meydandaydı. Çalışma Bakanlığının yetki tespitine rağmen Disk’i tanımayan belediye yönetiminin, işçileri sendikadan istifaya zorladığı açıklanırken, mücadelenin tek kişi kalana kadar sürdürüleceği dile getirildi.
GÜNDEM Haberi
Aşk Olsun Sana Kerimoğlu, Aşk Olsun!

Disk Genel-İş Sendikası İstanbul Avrupa Yakası 2 No’lu Şubenin örgütlü olduğu Bakırköy Belediyesi çalışanları, yaklaşık 3 yıldır yapılmayan toplu sözleşmeleri, artan hak kayıpları ve eşit işe eşit ücret adı altında maaşların düşürülmesi nedeniyle başlattıkları eylemliliklerinin ikincisinde, belediyenin baskısına rağmen alanda yerini aldı.

 

KADRİ KILICI ANILDI…

 

Önceki gün vefat eden Tüm Bel-Sen'de uzun süre yöneticilik yapan Emek Partisi Esenyurt İlçe Başkanı Kadri Kılıcı’yı anarak başlayan eylemde konuşan Şube Başkanı Adil Çiftçi, mevkilerin gelip geçici olduğunu, mevkiler gittikten sonra insanın selam verecek insana ihtiyacı olduğunu söyleyerek, “Sokakta selam verecek birini bulamazsın” ifadeleriyle Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’na atıfta bulundu.

 

Geçtiğimiz gün yaptıkları eyleme katılan Başkan Kerimoğlu’nun, belediye yöneticileri aracılığı ile işçileri DİSK’ten istifa etmeye zorladığını belirten Çiftçi, “Tek kişi kalsak da direneceğiz. Biz sosyal haklarımızı istiyoruz, sorunlarımızı masada halletmek istiyoruz” dedi.

 

“HÜKÜMET POLİTİKALARINI ELEŞTİRENLER, UYGULAMAK İÇİN SIRAYA GİRDİLER”

 

Hükümet politikalarını eleştiren CHP’li belediyelerin, ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ ve ‘Esnek Çalışma’ uygulamalarını hayata geçirmek için devlet kurumlarının önünde sıraya girdiklerini üzülerek gördüklerini söyleyen Adil Çiftçi, şimdi de “Eşit işe eşit ücret” modeli ile işçilerin maaşlarının düşürüldüğünü söyledi.

 

“Eşit işe eşit ücret” uygulamasının, aşağıdan yukarıya doğru yapılan bir işlem olduğunu, Bakırköy’de ise tam tersine yukarıdan aşağıya şeklinde uygulandığını ifade eden Çiftçi, “Bakırköy’de ise işçilerin hakkını gasp etmek için yapılan bir uygulama olmuştur” diyerek, sosyal demokrat bir belediyede bunları görmenin kendilerini derinden yaraladığını ifade etti.

 

“BELEDİYE BAŞKANIMIZ 5 LİRAYA YEMEK YESİN”

 

Yapılan düzenleme ile yemek ücretlerinin de 5-6 liraya düştüğü belirtilirken, çalışanların, “Belediye başkanımız 5 liraya yemek yesin” tepkisi ıslık ve alkışlarla desteklendi.

 

Bakırköy Belediyesi önünde yapılan eylemin ardından MHP’li Silivri Belediyesi’ne toplu sözleşmelerini imzalamaya gideceklerini söyleyen Disk Genel-İş İstanbul Avrupa Yakası 2 No’lu Şube Başkanı Adil Çiftçi, “İşçi mutlu olursa, verdiği hizmet de mutluluk verir. İşçinin huzuru tüm ilçeye yansır” dedi.

 

“HERKES BİR GÜN HESAP VERECEK”

 

Belediye yönetiminin sendikadan istifa etmeleri için işçilere baskıyla evrak imzalatmasıyla ilgili tepkisini de, ”Herkes bir gün hesap verecek ve toplum vicdanında kimse aklanmayacak” sözleriyle dile getiren Çiftçi, ilk olarak 28 Ağustos’ta TİS hakları için eylem kararı alan ve bu eylemlere katıldığı gerekçesi ile işten atılan 2 işçi arkadaşlarının da işe geri alınmasını talep etti.

 

“DAVANIZI ÇEKİN, MASAYA OTURALIM”

 

İşçilerle birlikte belediye binası önüne giderek bir kez daha Başkan Kerimoğlu ve yönetimine seslenen Çiftçi, pandemi süreciyle birlikte mahkemelerin daha da yavaş çalıştığını, sürecin devam ettiğini ve Kerimoğlu’nun da bunu gerekçe göstererek haklarını yok saydığını dile getirerek, “Yetkimize olan itiraz davanızı çekin, sözleşme masasına oturalım, herkes insanca yaşasın” dedi.

 

Eylem sonrası meydanda toplanan işçiler, Edip Akbayram’ın ‘Aşk olsun sana çocuk’ şarkısını, Bakırköy Belediye Başkanına uyarlayarak, ‘Aşk Olsun Sana Kerimoğlu’ sözleriyle alandan ayrıldılar.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aşk Olsun Sana Kerimoğlu, Emek Partisi Esenyurt İlçe Başkanı Kadri Kılıcı, DİSK, Adil Çiftçi, Bakırköy Belediyesi, CHP,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1