Haber Detayı
18 Ekim 2021 - Pazartesi 23:33
 
Bakırköy Belediyesi’nin 2022 Bütçesi Belli Oldu!
Bakırköy Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısının 4. birleşiminde görüşülen 2022 mali yılı bütçesi oy çokluğu ile kabul edildi. Ak Parti grubu belediyenin bütçe, performans ve denetim raporunu eleştirirken, CHP Grubu ise belediyecilik anlamındaki tüm hizmetleri eksiksiz yaptığını ve bütçenin tasarruf bütçesi olduğunu savundu. CHP’li meclis üyelerine seslenen Ak Partili Servet Toraman, “Acaba belediye bizde olsaydı, bu şekilde susar oturumuydunuz?” diye sordu.
Özel Haber Haberi
Bakırköy Belediyesi’nin 2022 Bütçesi Belli Oldu!

Bakırköy Belediyesi’nin yeni dönem bütçesi 613 milyon 600 bin lira olarak belirlendi. Ak Parti’nin şerh koyduğu, 2022 mali yılı bütçe görüşmelerinin yapıldığı toplantıda söz alan Servet Toraman, belediye tarafından hazırlanan performans ve bütçe kitapçıklarında gördükleri tek şeyin personel gideri olduğunu, denetleme raporunu da CHP’li meclis üyelerinin hazırladığını söyledi.

 

“BURASI AK PARTİLİ BİR BELEDİYE OLSAYDI SUSARMIYDINIZ?”

 

Eleştirilerini kimseyi karalamak için değil, Bakırköy’e daha iyi hizmet edilsin diye yaptıklarını söyleyen Toraman, CHP’li meclis üyelerine hazırlanan bütçe, performans kitapçıklarını inceleyip incelemediklerini sordu.,“Acaba burası Ak Partili bir belediye olsaydı bu kitapçıkları okuyup böyle susarmıydınız?” diye soran Toraman, konuşmalarını öncelikle bir Bakırköylü olarak yaptığının altını çizdi.

 

Yaptıkları incelemeye göre tahmini bütçenin yüzde 55-60 oranında gerçekleştiğini belirten Toraman, 350 milyona denk gelen gelirlerinin yüzde 70’inin personel gideri olduğunu ifade etti.

 

Bakırköy Belediyesi’nin stratejik planda temel değerleri olarak sıraladığı sosyal belediyecilik, şeffaf ve hesap verebilirlik, sürdürülebilirlilik, katılımcılık, profesyonellik, vatandaş odaklı hizmet anlayışı gibi maddelerin uygulamadaki karşılıklarını da değerlendiren Toraman, “Allah Bakırköy’ü Ak Parti belediğiciliğine kavuşturur da inşallah bunlar gerçekleşir” dedi.

 

“YAZILAN BAŞKA, YAPILAN BAMBAŞKA”

 

Bakırköy’ün 20 sene önceki marka değerinin gün geçtikçe geriye gittiğini, mevcut belediye hizmet binalarında performansın artmayıp aksine azalacağını, yaklaşık 6 yıldır kaba inşaat halinde bekleyen belediye hizmet binasının yapımı için her yıl bütçe ayrıldığını, beklemekten çürüyen demir ve beton yüzünden yakında yıkım için bütçe ayrılabilecek duruma geleceğini de belirterek devam eden Toraman, “Lütfen önce çevre ilçelerin, sonra da bizim belediye hizmet binamıza bakın. Yazılan başka yapılan bambaşka” diyerek eleştirilerini sürdürdü.

 

Özel kaleme ayrılan 7.5 milyon bütçeyi çok fazla bulduklarını, ‘Birlik ve Beraberlik’ üst yazısı ile yapılan etkinliklerden ise haberdar dahi olmadıklarını söyleyen Servet Toraman, “Bizim bayramlarımızı kutlayıp birlik ve beraberliği sağlamayan, bizi bizimle kaynaştıramayan başkasını nasıl kaynaştıracak” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

“BELEDİYEYİ DENETLEYEN DE CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ”

 

Belediyenin performans programıyla ilgili Ak Parti Grubu adına söz alan Halit Cebeci’de, Bakırköy’ün denetleme raporunu hazırlayanların da CHP’li üyelerden oluştuğunu söyleyerek, şeffaflıktan bahseden belediyenin bu güne kadar verdikleri soru önergelerinin bir tanesine dahi cevap vermediğini ifade ederek, “Lafta değil gerçekte demokrat olmakta fayda var” dedi.

 

“BAKIRKÖY’DE ARTAN TEK ŞEY HİBE EDİLEN ARAÇ SAYISI”

 

Bakırköy’de elle tutulur, gözle görülür bir icraat olmadığını, bu gidişle gelecekte de olmayacağını gördüklerini söyleyerek devam eden Cebeci, Belediye’ye hibe edilen araçlarla ilgili de konuştu. Belediyede artan tek sayının araç sayısI olduğunu, onunda hazırlanan kitapçığın birinde 8, diğerinde ise 7 tane olarak yazıldığını söyledi.

 

Personel sayısının 1778’den 1734’e düştüğünü, Sayıştay raporunda ise 2120 olduğunu, aradaki farkın ‘BANKAMATİK’ diye tabir edilen işe gelmeden maaş alanlardan dolayı mı kaynaklandığını da soran Cebeci, gerçekleşen bütçenin yüzde 90’ının personel gideri olarak görüldüğünü, kalan parayla hizmet vermenin de imkansız olduğunu belirterek, belediye olarak süratle iflasa gidildiğini ifade etti.

 

“CHP’Lİ BELEDİYE, NASIL OLSA HALK BİZE OY VERİYOR DÜŞÜNCESİNDE”

 

CHP’li Bakırköy Belediyesi’nin ‘Nasıl olsa vatandaş bize oy veriyor’ düşüncesiyle hareket ettiğini, halkın bunun hesabını soracağını da söyleyen Cebeci, bu kadar çok personel gideri olan belediyenin işçilerine 5 TL yemek parası vermesini de eleştirerek, toplu sözleşmeleri yapılmadığı için sürekli meydanda yapılan işçi eylemlerine değindi. İşçilere seslenen Cebeci, “İşçi kardeşlerime söz veriyorum, AKP iktidarında bu sorunlarınızın hepsini çözeceğiz” dedi.

 

ALT YAPI VE ÜST YAPI İÇİN 170 MİLYON BÜTÇE

 

İstanbul ve İncirli Caddesi’nin iki yıldır rezil durumda olduğunu belirterek devam eden Halit Cebeci, Bakırköy Belediyesi’nin yeni dönemde çağı yakalamak başlığı ile alt yapı ve üst yapı için 160, park ve bahçeler için de 10 milyon TL bütçe ayırdığını, ayrılan bütçeye bakarak kitapçıkta tüp geçit yahut otopark yapımıyla ilgili bir madde olduğunu düşündüğünü ama bulamadığını belirterek, bu parayla nasıl bir mega proje yapılacağını merak ettiğini söyledi.

 

“HANİ YAP-İŞLET-DEVRET’E KARŞIYDINIZ?”

 

Ne belediyenin ne de iştiraki olan BYUAŞ’ın parası olmadığı gerekçesi ile CHP’nin en çok karşı çıktığı ‘Yap-İşlet-Devret’ modelininin Bakırköy’de yine CHP’li Meclis Üyeleri’nin oyuyla geçtiğini söyleyen Cebeci, “Hani karşıydınız?” diye sorarak, “Paranız olmadığı için kapalı pazar alanını Pazarcılar Odası’na devir ediyorsunuz, 160 TL paramız var diyerek alt yapı ve üst yapıya ayırıyorsunuz. O zaman bunlardan biri yanlış” diyerek devam etti.

 

“BAKIRKÖY’DE ÜSTÜNDE KAFE OLMAYAN PARK MI BIRAKTINIZ?”

 

Park ve bahçelerin estetik görünümü için de 10 milyon bütçe ayrılmasını eleştiren Halit Cebeci, “Bakırköy’de yeşil alan mı bıraktınız, yoksa üstünde kafe olmayan park mı?” diye sorarak, parklara tuvalet olacak denilerek konulan konteynırların büfe olarak hizmet verdiğini, işletmecilerin de vatandaşların bir şey yiyip içmeden parklarda oturmasına dahi izin vermediğini ifade etti.

 

Kadının iş ve özel hayatta güçlenmesini sağlamak başlığı ile ayrılan miktarın toplam bütçenin 0.01’ine tekabül ettiğini, Bakırköy’de kadına verilen değerin de böylece belli olduğunu söyleyerek eleştirilerini sürdüren Cebeci, bazı başlıklarla ilgili ayrılan bütçeyle ne yapılacağı konusunda herhangi bir bilgiye de yer verilmediğini söyledi.

 

Cebeci, Bakırköy Belediyesi’nin hayvanların rehabilitasyonu için 550 bin lira ayrıldığını ama  İstanbul Üniversitesi’ne borcu olduğu için kısırlaştırmaya dahi hayvan götürülmediğini bildiğini ifade etti.

 

“MARKA KENT GÖSTERGESİ, ‘KÜLTÜRÜN BAŞKENTİ BAKIRKÖY’ BİLBOARTLARI”

 

‘Bakırköy’ün kültür kenti olmasına katkı’ başlığı ile ayrılan 18 milyon 124 bin TL bütçenin ne şekilde kullanılacağıyla ilgili bir bilgiye de kitapçıkta rastlayamadıklarını ama bir fikri olduğunu söyleyen Halit Cebeci, “Bir şeyi kırk kere söyleyince olurmuş ya, E 5 kenarlarında ‘Kültürün başkenti Bakırköy’ yazılı bilboardlar eskidikçe yenilenirse, belki 40’ıncı da hiç bir şey yapmadan dediğiniz şey olur” dedi.

 

Afetlere dayanıklılığın arttırılması için ayrılan bütçenin 43 milyon 260 bin TL olduğunu, sokaktaki her yüz kişiden 90’ının ‘Öncelikli sorununuz nedir’ sorusuna verdiği ‘Kentsel Dönüşüm’le ilgili ayrılan bütçenin 17 milyon olduğunun altını çizen Cebeci, “Çöpe ayrılan bütçe 3.66, ‘Marka kent Bakırköy’ sloganı için ayrılan bütçe 2.94, sosyal belediyecilik için ayrılan bütçe 2.36 iken, afetler için ayrılan bütçe sadece 2.77. Kimse kimseyi kandırmasın. Demek ki Bakırköy’ün Kentsel Dönüşüm’ diye bir derdi yok” diyerek, bütçesinin yüzde 90’ı personel gideri olan bir belediyeyi kamuoyunun taktirine bıraktığını söyleyerek konuşmasını tamamladı.

 

“BÜTÇEYE ŞERH KOYARAK HAYIR DİYORUZ”

 

2021 ve 2022 Performans programlarını bilgiye dayalı bir değerlendirme yaparak, yapıcı bir şerh oluşurduklarını, ilgililerin eleştirileri dikkate almasını umduklarını, oluşturulan performans programı üzerine bütçenin oluşturulduğunu, dolayısı ile buradaki yanlışlığın bütçeyi de yanlış yönde etkilediğini belirten Halit Cebeci, 2022 performans programına ve bütçeye ‘Şerh Koyarak Hayır’ oyu verdiklerini söyledi.

 

TAŞKIN TOPRAK, ELEŞTİRİLERE CEVAP VERDİ: “İSRAF DEĞİL, TASARRUF BÜTÇESİ”

 

Bakırköy Belediyesi adına eleştirilere yanıt veren Başkan Yardımcısı ve CHP’li Meclis Üyesi Taşkın Toprak, sürdürülebilir, şeffaf, hesap verilebilir bir bütçe olarak yaptıklarını ve amaçlarının ‘Borçsuz bir belediye’ olduğunu söyleyerek, yeni bütçeyle ilgili söylenecek tek şeyin ‘İsraf değil tasarruf’ olduğunun altını çizdi.

 

“HİZMETLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK”

 

Lüksten, şatafattan, gereksiz gösterişlerden tasarruf yaptıklarını belirten Toprak, hizmetlerine arttırarak devam etme niyetinde olduklarını söyleyen Taşkın Toprak, tıp merkezi, ağız ve diş sağlığı, geçici hayvan bakım evi, yaz kış spor okulları, kreşler, kız öğrenci yurtları, BAKGEM, çocuk izleme masası, tiyatro, söyleşi, kurs, kültür sanat etkinlikleri, tekzip, minyatür, bağlama, gitar kursları gibi hizmetlerin tamamını bir arada veren başka bir ilçe belediyesi olmadığını, fizyoterapi havuzlarında yüzlerce hastaya şifa olduklarını ve şimdilerde hizmet verdikleri kişi sayısını arttırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

 

Eğitim yardımı, yoksul ailelere nakdi yardım, aş evi hizmeti gibi hizmet sayılarını ise düşürmeyi hedeflediklerini, yakın zamanda CHP’nin iktidar olacağını ve bunlara da ihtiyaç kalmayacağını belirterek devam eden Taşkın Toprak, “Daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz” diyen bir başkanları olduğunu söyleyerek, bütçeyi hazırlarken, Elektirik ve mazota gelecek zamları, enflasyonun ve doların artış oranını bilemediklerinden dolayı mevcut bütçeyi hazırladıklarını söyledi.

 

GERÇEKLEŞEN BÜTÇE SIRALAMASINDA 39 İLÇE SIRALAMASINDA EN SONLARDA

 

Taşkın Toprak, 39 ilçeli İstanbul’un ‘Gerçekleşen bütçe’ sıralamasında son sıralarda yer alan Bakırköy Belediyesi’nin, İnsani gelişmişlikte ilk üçte, kadın erkek fırsat eşitliğinde ilk 5’de emlak rayiç bedeli yüksek ilçe sıralamasında ise llk 4 ilçeden biri olduğunu ifade ederek, “Bakırköy’de çağdaşlık ve medeniyet ve gelişmişlik var” dedi.

 

Ak Parti’nin ‘bankamatikçi’ personel eleştirilerine cevap vermeyen Toprak, 160 milyonun yeni hizmet binası için kullanılacağını, park ve yeşil alanların arttırılmasına da yıkılan Bakırköy Spor Vakfı alanına kurulan Sanatçılar Parkı’nı ve Capacity karşısındaki Demokrasi Parkı’nı örnek verdi.

 

Geri dönüşümle ilgili herhangi para vermediklerini, kentsel dönüşüme ayrılan paya da ‘Biz belediye olarak evleri yıkıp bina yapmayacağız’ diyen Taşkın Toprak, sadece dönüşüm çalışmalarına destek verdiklerini, dönüşüm için İBB’den çıkması beklenen imar planlarını beklediklerini söyledi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakırköy Belediyesi, Bakırköy Bütçe,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1