Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen ‘Fotoğraf Yarışması’na başvurular başladı. Serbest ve Foto Öykü olmak üzere iki kategoride gerçekleşecek yarışmaya Zeytinburnu temalı fotoğraflarla katılım sağlanabiliyor.
Haber Detayı
03 Şubat 2021 - Çarşamba 20:00
 
Bakırköy’de Bir Devir Daha Kapanıyor! Artık Huzur Evi Hizmeti Verilmeyecek!!!
Amacına uygun kullanmadığı için Bakanlık tarafından tüm yetkileri alınan Bakırköy Belediyesi, Yeşilköy Bakyaşam Huzur Evi’ni kaybetmesinin ardından, Kartaltepe Şefkat Huzur Evi’ni de tahliye ediliyor. İstanbul Valiliği’nin araya girmesiyle, 24 yaşlının kaldığı bilinen Şefkat Evi’ndeki 12 yaşlının Bakanlık tarafından Kızılay’a tahsisi planlanan Bakyaşam Huzurevi’nde kalacak. Diğer yaşlıların nerede kalacağı bilinmezken, Bakırköy Belediyesi’nin geçmiş dönem örnek uygulamalarından biri olarak gösterilen ‘Huzur Evi’ hizmeti de son bulmuş olacak… Bakyaşam huzurevinin tüm hikayesi haberimizde...
GÜNDEM Haberi
Bakırköy’de Bir Devir Daha Kapanıyor!  Artık Huzur Evi Hizmeti Verilmeyecek!!!

Bakırköy Belediyesi’nin huzur evi yapma ve ‘3. kişilere kiraya verilemez’ şartı ile Milli Emlak’tan hibe yoluyla aldığı ve yapımına başladığı Bakyaşam Huzurevi, Bakırköylü iş adamları ve dönemin meclis üyelerinin de içinde bulunduğu BAKSEV Vakfı tarafından bağışçıların da desteği ile yüzde 65 oranında tamamlandı. Sonrasında Bakırköy Belediyesi’ne yine aynı şartlarla devir edilen huzur evinin inşaatının kalan kısmı, dönemin belediye yönetimi tarafından 2014 seçimlerine kısa bir süre varken tamamlandı ve dönemin Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen tarafından açılarak yeni döneme devir edildi.

OY ÇOKLUĞU İLE YETKİ ALMIŞTI…

2014 Mart seçimlerinde görevi devir alan Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Eylül 2015’te olağan üstü meclis toplantısı yapmış, yapımı tamamlanan Huzurevi ile ilgili yeni bir protokol yapmak için dönemin bazı CHP’li meclis üyelerinin karşı çıkmasına rağmen oy çokluğu ile yetki almıştı.

BELEDİYEYE AİT BİNA, MİLLİ EMLAK’A İADE ETMİŞTİ…

Belediye meclisinden oy çokluğu ile aldığı yetkiyle Huzur Evi’ni Milli Emlak’a iade eden Başkan Kerimoğlu, hayırseverlerin ve Bakırköy Belediyesi’nin katkılarıyla yapılan huzur evini, Milli Emlak ile yaptığı yeni protokol karşılığında 29 yıllığına geri kiralamıştı. Bakırköy Belediyesinin kendisine ait olan yere kira ödediği için kamu zararı oluşturduğunu iddia eden vatandaşlar, konu ile ilgili yetkilileri göreve davet etmiş ancak ne yöneticilerden ne de huzurevinin yüzde 65’ini yapan BAKSEV Vakfı’ndan ses çıkmamıştı.

Başlarda akıl almaz gibi görülen kendine ait yeri yeniden kiralama işleminin sebebi sonradan anlaşılmış, yeni sözleşme ile “3. kişilere devir edilemez” protokolünün böylece kaldırıldığı anlaşılmıştı.

KARTALTEPE ŞEFKAT HUZUR EVİ, YEŞİLKÖY’E TAŞINACAKTI

Kartaltepe Mahallesi’nde bulunan 68 kişi kapasiteli Şefkat Huzurevi’nin, ölümlerle birlikte mevcut sayısı 30’lara düşmüş, yeni yaşlı kabulü yapılmamış ve söz konusu durum Bakırköylüler tarafından o dönemlerde tepkiyle karşılanmıştı.

Yeşilköy’de yapımı tamamlanan 108 odalı Bakyaşam Huzurevi’nin yapılış amacının hem Kartaltepe Şefkat Evi’nin Yeşilköy’e taşınması, hem de yaş ortalaması yüksek Bakırköy’ün konuyla ilgili ihtiyacını karşılamak amacıyla yapıldığı ifade edilmişti.

YETKİ ALINDIKTAN HEMEN SONRA 3. ŞAHSA KİRAYA VERİLMİŞ…

O dönemlerde temel atma törenlerinden itibaren takip ettiğimiz Huzur Evi’nin Vahide Sultan Huzurevi adıyla özel işletmeye verildiği duyumunu Bakırköy Belediyesi yalanlamış, konuyla ilgili tüm sorularımızı cevapsız bırakmıştı.

Vahide Sultan Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi adıyla yaşlı kabulüne başladığı yönünde aldığımız duyumlar üzerine gittiğimiz Bakyaşam Huzurevi’nde, adının Ayla Koçer olduğunu söyleyen bir bayan, yaklaşık 3.5 yıldır (Eylül 2015 de yapılan olağan üstü meclis toplantısının hemen sonrası) burayla ilgilendiğini, bakım ve onarım işlerini tamamladığını söyleyerek, Başkan Kerimoğlu ve 25 milyon dolarla yurt dışına kaçtığı iddia edilen dönemin başkan yardımcısı Erkan Kılıç’la birlikte 11 Mart 2019 tarihinde yapmayı planladıkları açılışla, yaşanan tüm süreci basın aracılığı ile kamuoyuna anlatacaklarını söylemişti.

TAPU TESCİLİ YAPILMAMIŞTI…

Söz konusu Huzur Evi’nin Mimari proje tasarımını yapan Prof. Cengiz Eruzun’un iskân alınmasıyla ilgili imza yetkisini bazı çekincelerinden dolayı atmadığı biliniyordu. İskânının olup olmadığı bilinmeyen ve kiraya verebilmesi için tapu kütüğüne tescil etme şartı olan huzurevini Bakırköy Belediyesi’nin nasıl ve hangi şartlarda kiraya verdiğini defalarca sorduğumuz haberlerin ve dönemin meclis üyesi İbrahim Keleş’in itirazları sonucunda İstanbul Valiliği olaya el atmıştı.

İSTANBUL VALİSİ KİRA SÖZLEŞMESİNİ İPTAL ETMİŞTİ…

İstanbul Valiliği Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü,  Avrupa Yakası Milli Emlak Daire Başkanlığı'nın ilgili yazısını incelemiş, Bakırköy Belediyesi’nin irtifak hakkını tapuya tescil etmeden huzurevini alt kiracıya verdiğini ve böyle bir yetkisinin olmadığını belirterek düzenlenen açılış izin belgesini iptal etmişti.

Bakırköy Belediyesi’nden kaç paraya yahut hangi şartlarla kiraladığı bilinmeyen Vahide Sultan Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi yöneticisi Ayla Koçer’in, sonrasında Başkan Bülent Kerimoğlu ve yardımcısı Erkan Kılıç’la ilgili yasal yollara başvurduğu duyumları alınmış, huzurevine yaptığı masraf ve kira ödemelerini iade isteği öğrenilmişti.

HEM AMACINA UYGUN KULLANILMADI, HEMDE ÜZERİNDEN RANT SAĞLANMAYA ÇALIŞILDI…

Gelinen süreçte devir aldığı günden beri Bakyaşam Huzurevi ile ilgili hiç bir çalışma yapmayan Bakırköy Belediyesi’ne ait huzur evi, amacına uygun kullanılmadığı ve üzerinden rant sağlanmaya çalışıldığı gibi sebeplerle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na geçti.

ŞİFAHİ OLARAK TÜRK KIZILAYI’NA TAHSİS EDİLDİ…

Son süreçte ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Bakyaşam Huzurevi’nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na olan tahsisinin iptal edilerek Türkiye Kızılay Derneği’ne şifahi olarak tahsis edildiği öğrenildi.

BAKIRKÖY’Ü MAĞDUR EDEN KERİMOĞLU, MAĞDUR OLDUĞUNU İDDİA ETTİ…

Henüz resmi tahsisi yapılmayan Huzurevi ile ilgili Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun, belediyenin mağdur olmaması için yapılan bina masrafına karşılık ücret ve protokol talep ettiği, İstanbul Valiliği’nin araya girmesi ile Kızılay Derneği ve Bakırköy Belediyesi arasında uzlaşmaya varıldığı öğrenildi.

Mevcut Başkan Bülent Kerimoğlu ve yönetiminin amacına uygun kullanılmadığı için üzerinde hiçbir söz hakkı kalmayan Bakyaşam Huzur Evi’nin devrine ilişkin, İstanbul Valiliği’nin huzurevi bitişiğinde ‘ihdas’ denilen uygulamayla dönemin belediye yönetimi tarafından yoldan arsaya dönüştürülen 415 metrekare alanın satışını çözüm olarak bulduğu anlaşıldı.

“415 METREKARE ALANIN SATIŞINA KARŞILIK 18 MİLYON 500 BİN TL ÖDENECEK”

İstanbul Valiliği, Kızılay Derneği ve Bakırköy Belediyesi arasında yapılan görüşmeler sonucu, henüz resmi tahsisi yapılmayan Kızılay Derneği’nin belediyenin tüm söz hakkına karşılık, Bakırköy Belediyesi’ne 18 Milyon 500 Bin TL ödeyeceği öğrenildi.

Yapılan protokolle son olarak 24 yaşlının kaldığı tahmin edilen Şefkat Huzurevi’ndeki yaşlıların 12’si Kızılay Derneği tarafından işletilecek olan huzurevinde kalacak, diğerleri ise 2021 yılında belediyeye ödediği mevcut ücret üzerinden değerlendirilecek, sonraki yıllarda Kızılay Derneği tarafından enflasyon oranında yapılacak zamlara göre kalmaya devam edebilecek.

HUZUR EVİNİ YAPTIRANLARA YÜZDE 10 İNDİRİM KIYAĞI…

Tamamı Bakırköylüler için yapılan ancak mevcut yönetimin amacına uygun kullanılmadığı için devri yapılan 108 odalı Bakyaşam Huzurevi’nden Bakırköylüler için ayrılan kısmın yüzde 20 olduğu öğrenildi.  

Bakırköy Belediye çalışanları ve emeklileri, Bakırköy’de meclis üyeliği yapanlar, BAKSEV Vakfı ve bağışçılarının yanı sıra en az 5 yıl süre ile Bakırköy’de ikamet etmiş vatandaşlara yüzde 10 indirimin olduğu protokolde, Kartaltepe Şefkat Huzurevi’nde çalışan 24 personel için de şu maddeye yer verilmiş.

Huzurevinin Kızılay’a devrinin ardından, mevcut huzurevinde çalışan 24 personel, yapılacak güvenlik soruşturması uygun bulundukları taktirde çalışmaya devam edecek.

Bakırköy Belediyesi’nin örnek hizmetlerinden bir olarak gösterilen geçmiş dönem hizmetlerinden biri olan kimsesiz ve yaşlıların huzur ve güven içinde barındıkları ‘Huzur Evi’ hizmeti de böylece son buluyor.

BAKSEV NE YAPACAK?

Yeşilköy Bakyaşam Huzurevi inşaatının yüzde 65’i, 26 hayırsever işadamının katılımıyla kurulan Bakırköy Kültür Sağlık Eğitim ve Sosyal Hizmet Vakfı (BAKSEV) tarafından yapılmış, sonrasında yapılan protokolle Bakırköy Belediyesi’ne devir edilmiş ve kalan kısmı tamamlanmıştı. Mevcut Başkan Yardımcısı Cavit Ganiç’in de kurucu üyelerinden biri olan Baksev Vakfı’nın yaşananlar karşısındaki tavrı kamuoyunda merak konusu oldu.

BAKYAŞAM YAŞAM EVİ’NİN ÖZELLİKLERİ

Toplam 108 oda sayısı bulunan Yaşam Evi’nde; 61 adet 25’er m² normal oda, 33 adet 30’ar m² normal oda, 3 adet 40’ar m² suit oda, 3 adet 55’er m² suit oda, 3 adet 46’şar m² suit oda, 2 adet 37’şer m² suit oda, 3 adet 25’er m² misafir odası bulunuyor. Yaşam Evi’nde ayrıca kapalı havuz, spor salonu, psikolog, hemşire ve doktor odası, çamaşırhane, bakım atölyesi, kafeterya, tiyatro salonu, restoran, 5 adet hobi atölyesi de bulunmaktadır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakırköy’de, Bir, Devir, Daha, Kapanıyor!, , Artık, Huzur, Evi, Hizmeti, Verilmeyecek!!!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1