Zeytinburnu Belediyesi ve Beştelsiz Spor Kulübü tarafından organize edilen 12.Cumhuriyet Koşusu, 24 Ekim 2021 Pazar günü saat 09:00’da start alacaktır.
Haber Detayı
25 Eylül 2021 - Cumartesi 14:15
 
Bakırköy Halkı Ayakta, Belediyesi Belarus Parkı’nda Kutlamada
Bakırköy Belediye Meclisi’nin Cumartesi Pazarı alanına yapılması için meclisten aldığı ‘Kapalı Pazar Alanı’ kararının ardından, protokolde geçen 6 sokağa geçici pazar kurulacağı maddesine karşılık, Kartaltepe Mahallesi’nin çoğunluğunu kapsayan bir şekilde kurulan pazara vatandaşlar tepki gösterdi. Vatandaşların tepkisini duymayan Bakırköy Belediyesi'nin ise, Belarus Parkı'nda bayram kutlaması yaptığı gözlendi.
GÜNCEL Haberi
Bakırköy Halkı Ayakta, Belediyesi Belarus Parkı’nda Kutlamada

Ne mahalleliye, ne de mahallelinin şikayetlerini ilettiği mahalle muhtarına hiç bir açıklama yapmadan, ‘Oldu Bitti’ ile iş yapan Bakırköy Belediyesi’ne tepkiler büyürken, Belediye Başkan Yardımcısı ve Kartaltepe Mahallesi Meclis Üyesi Tarkan Ellergezen’in,  Başkan Bülent Kerimoğlu’nun kumar oynarken görüntülendiği ve hemen ardından Terakki Caddesi üzerindeki ‘Belarus’ ismini verdiği  parkta ‘Belarus Bayramı’ kutlama etkinliğinde görüntülenmesi şaşkınlık yarattı.

 

“KİME HİZMET EDİYORSANIZ, ONDAN OY İSTEYİN”

 

Yapılması planlanan kapalı pazarın henüz onaylanan bir projesinin olmamasına, MHP İlçe Başkanı Turgut İnan’ın alınan meclis kararını mahkemeye taşımasına karşılık, Bakırköy Belediyesi’nin pazarcılar odası ile yaptığı protokolü vatandaşına duyuru yapmadan ‘Oldu bitti’ ile uygulaması, “Kime hizmet ediyorsanız, oyu da ondan isteyin” yorumlarına neden oldu.

 

TRAFİK FELÇ

 

Söz konusu protolde yapılması planlanan ‘Kapalı Pazar Alanı’ inşaat süresi boyunca mevcut Cumartesi pazarının Kartaltepe Mahallesi’den Osmaniye Mahallesi’ne doğru uzayan Olgunlar Sokak, Agah Efendi Sokak, Aydın Yuva Sokak, Başarı Sokak, Ahu Sokak, Yavuklular Sokak ve Yunus Nadi Sokak’ta kurulacağı belirtilmişken, tüm sokaklarda trafiğin felç olduğu da gözlendi.

 

Yiyecekten giyeceğe, süs eşyasından hediyelik eşyaya, gözleme türü yemek yeme alanlardan araç gerece kadar çok çeşitli ürünlerin satıldığı Cumartesi Pazarı’na İstanbul’un dört bir yanından binlerce müşterinin geldiği bilinirken, bu yoğunluğun Bakırköy’ün ara sokaklarına indirilmesi, hem sağlık, hem trafik hem de acil durum karşısında vatandaşları zorlayacağı dile getirildi.

 

Konuyla ilgili görüş bildiren ve pazarın kurulmasıyla ilgili dün akşamdan gelmeye başlayan tepkileri göğüslemeye çalıştığını belirten Kartaltepe Mahalle Muhtarı Didem Koryürek Armutlu, meclisten alınan kararın ne halka ne de mahalle muhtarı olarak kendisine sorulmadığını ancak tüm tepkilerin ilk mercii olarak vatandaşın muhtarlığa ulaştığını belirterek, bilgi almak için aradığı Başkan Yardımcısı Tarkan Ellergezen’i kendisine verdiği bilgiyi aktardı.

 

“KARTALTEPE’NİN CAN DAMARI TERAKKİ CADDESİ BOYDAN BOYA PAZAR OLMUŞ”

 

“Bana verilen bilgi pazarın Yunus Nadi Sokak’tan başlayıp Olgunlar Sokağa doğru  uzanacağı yönündeydi. Bugün pazarı gezdiğimde ise Kartaltepe'nin can damarı olan Terakki Caddesi'nin  boydan boya pazar olduğunu gördüm. Mahalleli haklı olarak pandemi döneminde yaşlı nüfusun olduğu mahallede bir hastalık anında ambulansın ya da bir deprem, yangın anında itfaiyenin nasıl gireceğini soruyor. Kaldı ki İncirli Caddesi'nden de Kartaltepe'ye giriş yok. İnsanlar evlerine nasıl girip çıkacak? Öte yandan elbette pazarcı esnafını da halkı da mağdur etmemek lazım ancak Kartaltepe'nin ortasında bu kadar büyük bir pazara gerçekten ihtiyaç var mı? Tüm Terakki kıyafet ve züccaciye satanlar ile dolu. Madem kapalı pazar yapılana kadar bir yere kurulmak zorundaydı daha uygun bir boş alan bulunamaz mıydı? İlla Kartaltepe'ye kurulacak ise de daha küçük, trafiği aksatmayacak şekilde bir kaç sokağı kapatan, sebze-meyve ağırlıklı bir pazar olmalıydı. Tüm Osmaniye Pazarı'nı olduğu gibi Kartaltepe' nin ortasına taşımak gerçekten mahalle halkı için mağduriyet yaratıyor. Umarım yetkililer mahalle halkının yaşadığı mağduriyeti görür ve ona göre bir çözüm bulurlar” dedi.

 

AK PARTİ’DE PAZARDA İNCELEMELERDE

 

Pazarla ilgili halktan gelen yoğun şikayetleri yerinde tespit etmek için pazar alanını gezen Ak Partili Meclis Üyesi Halit Cebeci’de, ‘Bakıköy Belediyesi’nin akıl almaz uygulaması’ diyerek, Kartaltepe Mahallesi’nde trafiğin felç olduğunu söyledi. Plansız ve programsız şekilde, mahalle halkından da görüş almadan yapılan uygulamanın sonuçlarını tahmin ettikleri için meclis kararına da ‘Çekimser’ oy kullandıklarını belirten Cebeci, hem vatandaşın hem de pazarcı esnafının mutsuz ve huzursuz olduğu bu uygulamanın bir an önce taraflarla konuşularak can ve mal güvenliğini sağlayacak şekilde düzenlenmesini istedi.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakırköy Belediyesi, Cumartesi Pazarı, Bülent Kerimoğlu, Tarkan Ellergezen,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1