Haber Detayı
21 Ekim 2021 - Perşembe 19:16
 
Bakırköy Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Bakırköy Belediyesi’ni aldığı kararlardan dolayı mahkemeye verdi
Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, “Müflis bir tüccar gibi hiç bir hizmet yapmadan sürekli mallarımızı sata sata sözde idarecilik yapan Belediye Başkanı’nı ve yandaş meclis üyelerini kınıyor ve protesto ediyoruz” diyerek, Basınköy Mahallesi’nde satılmak istenen 33 dönüm yeşil alan ve Osmaniye Mahallesi’ne yapılması planlanan ‘Kapalı Pazar Alanı’ile ilgili alınan meclis kararlarını mahkemeye taşıdı.
GÜNDEM Haberi
Bakırköy Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Bakırköy Belediyesi’ni aldığı kararlardan dolayı mahkemeye verdi

1996 yılından bu yana Bakırköy’deki kamu alanlarının kamunun yararına kullanılması için mücadele eden Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, 2004 yılından bu yana yerel yönetim ve iktidarın birlikte yaptığı yanlış uygulamalardan dolayı 12 yeşil alanlarını, sahillerini ve binlerce ağacını kaybeden Bakırköy’ün, tüm bunlar yetmezmiş gibi büyük bir borç yükü altında olduğunu ve artık hizmet alamaz hale geldiğini belirterek, “Artık Yeter” dedi. 

 

“33 DÖNÜM REZERV ALANININ SATIŞI, HEM BELEDİYE HEM DE İMAR MEVZUATINA AYKIRI”

 

Sivil Toplum Kuruluşları Platformu adına konuyla ilgili açıklama yapan Platform Onursal Başkanı Ülker Durukan, geçtiğimiz Haziran ayıda Bakırköy Basınköy Mahallesi’nde bulunan yaklaşık 33 dönüm yeşil alanın satışıyla ilgili belediye meclisinden alınan karar için “Yürütmeyi durdurma” ile birlikte ‘Satış kararının iptali’ için dava açtıklarını söyledi.  

 

Bölge halkı ile birlikte CHP Grup Başkanı ve CHP’li 8 meclis üyesinin de ‘Ret’ vererek itiraz ettiği yeşil alanın satışının, 13 CHP’li meclis üyesinin oylarıyla geçtiğini hatırlatan Durukan, alınan kararın akla, mantığa ve her şeyden önce vicdanlara sığmadığını ifade ederek, Bakırköy’ün talan edilmesine seyirci kalan herkesi de şiddetle kınadıklarını söyledi. 

 

Temmuz ayında Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin de konuyla ilgili dava açtığını hatırlatan Ülker Durukan, hem belediye hem de imar mevzuatına aykırı olan 33 dönüm rezerv alanının satış kararının kamu yararına uygun olmadığını belirtti. Yeşil alan fonksiyonunda olan taşınmazın açık ihale usulü ile satışının yapılmasına ilişkin meclisten alınan kararın da belediye mevzuatına aykırı olduğunu, meclisin aldığı kararda ada ve parsel numaraları, mevkii ve yüzölçümü, raice uygun tahmini bedeli gibi detayların olmadığnı, sonuç itibari ile satış yetkisinin hukuken de mümkün olmadığının altını çizdi. 

 

“PAZARA DEĞİL, YAPILMA ŞEKLİNE KARŞIYIZ”

 

Osmaniye Mahallesi’nde bulunan Cumartesi Pazar alanının yenilenmesi ile ilgili geçtiğimiz Haziran ayında meclis Hukuk Komisyonu’nda ‘Ret’ edilen, Eylül ayı son toplantısında ise ‘Oy çokluğu’ ile kabul edilen ‘Kapalı Pazar Alanı’ kurma teklifi ile ilgili sözleşmeye de itiraz ettiklerini, hem protokole hem de meclisten alınan kararın iptali için konuyu mahkemeye taşıdıklarını söyledi.

 

Pazar kanına karşı olmadıklarını ancak belediye tarafından değil de, belli bir grup tarafından yapılmasına karşı olduklarını söyleyen Ülker Durukan, bütçe itibari ile kendisi yapabilecek güçte olduğu halde, bir gruba veren Bakırköy yönetimine ve yanlış kararlara imza atan meclis üyelerine karşı olduklarını belirterek, “Pazar yeri kurma genelgesi belli. Neden belediye üreticiden tüketiciye aracısız bir pazar yeri kurmuyor” diye sordu. 

 

“HERKES GÖREVİNİ YAPSIN”

 

Pazar Yerleri Yönetmeliği’nin de açık ve net olduğunu, pazar yeri kurma yetkisinin ilçe belediyesinde ve  yetkisini ancak yüzde 51 oranında iştiraki olan bir şirkete verebileceğini söyleyen Durukan, 5362 Sayılı Esnaf ve sanatkârlar odalarının görevinin de esnaf ve sanatkarların meslekî ve teknik ihtiyaçlarını karşılamak, faaliyetlerini kolaylaştırmak, meslekî eğitimlerini sağlamak gibi detaylar olduğunu söyleyerek, “Herkes görevini yapsın” dedi. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakırköy Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Ülker Durukan, Abdullah Tan, Bakırköy, Pazarcılar Odası,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1