Zeytinburnu Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Çanakkale ve Bilecik Kültür Gezileri” başlıyor.
Haber Detayı
28 Ocak 2022 - Cuma 11:31
 
Bakırköy’ün huzurevi tahliye edildi, yaşlılar başka İl’e gönderildi!
İstanbul’u etkisi altına alan yoğun kar yağışı hayatı sekteye uğratırken, Bakırköy Belediyesi Kartaltepe Şefkat Huzur Evi’ni de sessiz sedasız tahliye etti. Bakırköy’ün geçmiş dönem örnek uygulamalarından biri olarak gösterilen ‘Huzur Evi’ hizmeti böylece son bulurken, duruma tepki gösteren ilçe sakinleri, Cumhuriyet Halk Partili bir belediyenin 10 yaşlısına bakamayıp, alelacele Kızılay’a bağlı Düzce Akçakoca’daki Yaşlılar Konukevi’ne gönderilmesini, sürgün olarak değerlendirdi.
GÜNDEM Haberi
Bakırköy’ün huzurevi tahliye edildi, yaşlılar başka İl’e gönderildi!

Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, belediyenin 1997 yılından beri hizmet verdiği 68 kişi kapasiteli Şefkat Huzur Evi’ni, “İlçe belediyesi olarak artık huzurevi hizmeti vermeyeceğiz” diyerek tahliye etti.

Yeşilköy’de yapımı tamamlanarak yeni döneme devredildiği halde amacına uygun kullanmadığı ve Kerimoğlu yönetimiyle birlikte el altından 3. kişilere devredildiği için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tüm yetkileri Kızılay’a devir edilen Yeşilköy Bakyaşam Huzur Evi’ne gideceği sanılan yaşlıların Düzce Akçakoca’daki Yaşlılar Konukevi’ne gittiğini öğrenen bölge sakinleri, duruma tepki göstererek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, “Artık yeter!” diye seslendi.

Bakırköy Belediyesi’ne ait Şefkat Huzurevi’ndeki yaşlıların kendilerini başka illere gönderileceğini sosyal medya ve kişiler aracılığı ile kamuoyuna duyurması üzerine harekete geçen Bakırköy Kent Savunması, bileşenleriyle birlikte huzurevini ziyarete gitti. Öğlen saatlerinde gittikleri huzurevinde kalan 10 kişinin sabah saatlerinde alelacele Düzce Akçakoca’da ki Yaşlı Konukevi’ne gönderildiğini öğrendi. Çevre sakinlerinin yaşlıların gitmek istemediğini, ağlayarak araçlara bindirildiğini söylemesi üzerine, BKS bileşenleri isyan etti.

Bakırköy Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl Kızılay’a devir ettiği Yeşilköy’de bulunan huzur evinin ardından, Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, depreme dayanıklı olmadığı gerekçesi ile Kartaltepe Mahallesi’nde bulunan Şefkat Huzurevi’ni güçlendireceğini ancak ilçe belediyesi olarak artık ‘huzur evi’ hizmeti vermeyeceklerini söylemişti. 68 kişi kapasiteli Şefkat Huzurevi, Bülent Kerimoğlu yönetimiyle birlikte yaşlı kabulünü durdurmuş, geçmiştekinin aksine uygulamalardan dolayı bazı yaşlılar gitmiş ve geriye 24 yaşlı kalmıştı. Geçtiğimiz yıl Şubat ayı meclisinde konuşan Belediye Başkanı, Bakırköy’de artık huzurevi hizmeti vermeyeceklerini söylemiş, Şefkat Evi’ndeki 12 yaşlının Bakanlık tarafından Kızılay’a tahsisi yapılan Bakyaşam Huzurevi’nde kalacağını söylemiş, diğer yaşlıların nerede kalacağıyla ilgili detaylı bilgi verilmemiş, Darülaceze ve belediyeye ödedikleri ücret üzerinden Kızılay’a devir edilen huzurevinde kalabilecekleri belirtilmişti.

Şefkatevi’nde neler oluyor diyerek yaşlıları ziyarete giden Bakırköy Kent Savunması Sözcüsü Öğretim Görevlisi İlknur Türkoğlu, Bülent Kerimoğlu yönetimi ile birlikte, Bakırköy’de yaşanan acı bir olaya daha şahitlik ettiklerini söyleyerek, “Halkın haberi olmadan, fikri sorulmadan, şeffaf belediyecilikten uzak, yangından mal kaçırır gibi uygulamalarından dolayı artık Kerimoğlu ve yönetiminden nefret eder hale geldik” dedi.

“KAMUYA AİT ALANLARIMIZ ELDEN ÇIKARILIYOR”

Bakırköy Belediye Başkanı olarak görev geldiği 2014’den beri, Atatürk Yaşam Köyü, Yeşilköy Huzur Evi, Zeytinlik Halk Pazarı, Demirciler Çarşısı ve son olarak Botanik Park gibi kamuya ait alanların elden çıkarıldığına şahit olduklarını söyleyen Türkoğlu, “Biz yaşlılarımızla görüşmeye, neler oluyor diye bakmaya geldik ancak büyüklerimiz alınmış görünmüş. Yapılan protokolle, Şefkatevi’ndeki yaşlıların Kızılay’a tahsis edilen Yeşilköy’deki Bakyaşam Huzurevine aktarılacağını düşünüyorduk ancak, yangından mal kaçırır gibi, gizli saklı başka bir ile götürüldüklerini gördük. Yaş ortalaması yüksek ilçemizde Huzurevi sayısı attırılmalıyken, var olanların elden çıkarılması akıl alır değil” ifadeleriyle Başkan Kerimoğlu’na tepki gösterdi.

Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun televizyonlara çıkıp ‘Ben sosyal belediyecilik’ yapıyorum iddiasında bulunduğunu, açık açık şov yaptığını ancak yüzde 70’i CHP’ye oy veren bir ilçenin 8 yıldır devam eden feryatlarına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da sessiz kaldığını belirten Türkoğlu, “Artık yeter” dedi.

TEPKİLER ARTIK KERİMOĞLU’NA SESSİZ KALAN KILIÇDAROĞLU’NA DÖNDÜ

Bakırköylü bir vatandaş olarak ‘Artık boğuluyorum’ diyerek isyan eden Şeyde Şakire Ataş, “Ben Bakırköy’den gitmeyeceğim. Kimse beni buradan kovamayacak ama gün gelecek benden oy istemeye gelecekler ve CHP’li Bakırköy Belediyesi buradan defolup gidecek. ‘Yeter artık, yeter” diyerek tepkisini dile getiridi.

“HANGİ YÜZLE OY İSTEMEYE GELECEKSİNİZ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenen Şeyde Ataş, “Sana artık sayın demeye dilimde varmıyor ama gel şu Bakırköy’e de halkın isyanını dinle. Şimdi gelmezsen, oy istemek hangi yüzle geleceksin? 7-8 yıldır Kerimoğlu’nun uygulamalarına yetişemiyoruz. Her gün bir alanımızın peş keş çekildiğini duyuyoruz. Biz iktidarla mı mücadele edeceğiz, yoksa Bülent Kerimoğlu ile mi?” diyerek devam etti.

95 gündür karda kışta grevde olan işçilerin sesine dahi kulak vermeyen bir CHP yönetiminden artık çokta fazla bir şey beklemediklerini söyleyen Ataş, Bülent Kerimoğlu’nun sadece Twitter üzerinden algı çalışması yaptığını, çalışma alanlarına gidip poz verdiğini, bu güne kadar kendisini halkın içinde sorun dinlerken yahut soruna çözüm için çalışma yaparken gören tek bir ilçe sakinin olmadığını belirterek, 3 aydır mahallelerindeki bir ağacın kırılan dallarının artık insan hayatını tehdit eder bir hale geldiğini, defalarca arayıp resimlerini gönderdiğini, belediyenin bunun için dahi para istediğini belirterek, “Bakırköy Belediyesi’nin işi ne? Belediye kar amaçlı bir işletmemidir” diye sordu.

“KERİMOĞLU DENİLEN ADAM..! VE YÖNETİMİ“

Huzurevi önündeki kalabalığı gören Nihal Vural isimli bir vatandaş da, “Ben CHP’liyim ve sokaklarda CHP için oy istiyorum. Kerimoğlu denilen adam ve yönetimi, benim oyumla, benim vergimle elde edilen kazanımlarımızı birilerine peşkeş çekiyor, Bakırköy’ün değerlerini yok ediyor” dedi.

Kerimoğlu’nun önce kendisi için oy toplayan örgütüne ve oy veren seçmenine karşı sorumlu olduğunu belirten Vural, “Bakırköy tek adam rejimi ile yönetiliyor” diyerek, bir CHP’li olarak Bülent Kerimoğlu ve yönetimini istemediklerini söyledi.

“İKTİDARA ADAY CHP, 3-5 YAŞLISINA SAHİP ÇIKAMAMAYI KENDİSİNE NASIL YAKIŞTIRIYOR”

BKS Bileşenlerinden Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) MYK üyesi Oya Erakıncı, “Konut ve barınma hakkı anayasamızda 36. Madde ile güvence altına alınmış, ‘herkes insan haysiyetine yakışır şekilde barınma ve konut hakkına sahiptir’ der. Bu hem iktidarın hem de yerel yönetimlerin sorumluluğundadır. Bakırköy halkı olarak 3-5 yaşlısına sahip çıkamamasını hem yerel yönetimlere, hemde STK’lar olarak kendimize yakıştıramıyoruz. Sosyal demokrat olduğunu, iktidara aday olduğunu söyleyen CHP nasıl yakıştırıyor” dedi.

80 yaşındaki annesinin kültürel olarak asla huzurevinde kalmayı kabul etmeyen bir insan olduğunu, ancak kendisine anlatılan Bakırköy Şefkatevi’nden dolayı ‘Beni oraya kaydettirin’ dediğini söyleyen Ümran Serhan isimli Bakırköylü bir vatandaş, “Elimizdeki tüm kamu alanlarımız iktidarın yaptığı gibi yok ediliyor. Buradaki yaşlıların, Bakırköy’den alınıp, İstanbul dışında bir yere götürülmesi, bir sürgündür. Öncesinde Şefkatevi’ndeki yaşlıları Yeşilköy’deki huzurevine devir edileceği şeklindeki yuvarlak açıklama, Kızılay’a ait herhangi bir huzurevi olarak değiştirilmiş. Kerimoğlu insanların gözünün içine baka baka yalan söylüyor ve kimse ona dur demiyor” diyerek isyan etti.

“KAMUYA AİT ALANLAR ÜZERİNDEN RANT ELDE EDİLİYOR”

Geçmiş dönem Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen’in ilçeye yaptığı tüm hizmetleri Bülent Kerimoğlu ve yönetiminin tek tek devir ettiğini ve üzerinden rant sağladığını söyleyen Serhan, geçmiş yönetimi arar olduklarını ifade etti,“Gelen gideni mumla arattı” dedi.

Yaşlıların evlerinden sürgün edilmesini insanlık suçu olarak değerlendiren Ümran Serhan, “İşin en acı yanı, bunları yapanın kendi ellerimizle oy verdiğimiz CHP’li olduğunu iddia eden bir belediye başkanı oluşu” dedi.

“SANKİ VAZO  ÇİÇEĞİNİN YERİNİ  DEĞİŞTİRDİLER”

BKS’nin ziyaretinin üzerine 20 yıldır Şefkatevi’nde kalan 82 yaşındaki Hanım Nalbantoğlu’nun eşyalarını almak için gelen torun Nalbantoğlu, “Anneannemi yılbaşı dolayısı ile almıştık. O arada evde geçirdiği kaza sonucu bacağı kırıldı ve getiremedik. Şimdi bu yaşananları görmedi diye kendimizi şanlı görüyoruz” diyerek, geçtiğimiz Aralık ayında yaşlılara durumu aktardıklarını, seslerini duyuramayan, sosyal medya kullanamayan yaşlılarınOcak ayında peyder pey dağıtılmaya başlandığını, kalanların çaresizce beklediğini, kendisinin de ciddi önerilerle yazdığı dilekçesine cevap alamadığını belirtti.

“Yaşlılarımızın psikolojisi düşünülmedi. Sanki bir vazo çiçeğinin yerini değiştirir gibi aldılar, başka bir yere gönderdiler. Yerini beğenmeyen vazo çiçeği bile ölür” diyen torun Nalbantoğlu, 20 yıldır birlikte yaşadığı arkadaşlarını bir daha göremeyeceğini anneannelerine nasıl söyleyeceklerini bilmediklerini ifade ederek, “Ne olur Bakırköy halkı olarak bir şeyleR yapalım” dedi.

Şefkatevi’nden gönderilen yaşlılardan birine, daha geçtiğimiz günlerde kanser teşhisi konulduğunu, bu şekil bir moralle başka bir ile nakledildiğini belirten huzurevi sakini yakını da, “Büyükleri mutsuzluğa teslim etmek ölümlerini hızlandırmak değil de nedir?” diye sordu.

“HEM YAŞLILARI, HEM YAKINLARINI, HEM DE PERSONELİ PERİŞAN ETTİLER”

Şefkatevi’nde çalışan personelin de, Yeşilköy’de ki huzurevi ile birlikte Kızılay’a devir edileceğini paylaşan Bakırköy Belediyesi’nin, çalışan personelden istifasını istediği, yapılacak güvenlik soruşturması sonrası Kızılay’da işe alınacaklarını, ancak bunun da ne zaman ve ne şarlar ve de hangi huzurevinde olacağının belli olmadığını söyleyen Huzurevi sakini yakınları, Bakırköy Belediyesi’nin hem yaşlıları, hem yakınlarını, hem de çalışanını perişan ettiğini söyledi.

CHP BAKIRKÖY İLÇE BİNASINA GİTTİLER

Hep birlikte Cumhuriyet Halk Partisi Bakırköy İlçe Başkanlığı’na giderek, ilçe seçmeni olarak durumdan rahatsızlıklarını ve şikayetlerini ilçe yöneticilerine bildiren Bakırköy Kent Savunması, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözünü dinlemeyen Bülent Kerimoğlu’nun, ilçe başkanını dinlemeyeceğini bildiklerini ama liyakattan bahseden CHP üst yönetiminin duruma el atması için en azından aracı olmalarını istediklerini belirterek, “Hepimiz bir şekilde CHP seçmeniydik ama bu günki duruma gelmemizi artık hep birlikte değerlendirmeliyiz. Kerimoğlu hem ilçeye hem de CHP’ye zarar veriyor. Bunu üst mercilerinize iletin” dedi.

Bakırköy Kent Savunması’nın talep ve şikayetlerini dinleyen CHP İlçe yöneticileri Caner Kılıç ve Mine Yiğit, durumu ileteceklerini ve kendilerinin de üzgün olduklarını belirtti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakırköy’ün, huzurevi, tahliye, edildi,, yaşlılar, başka, İl’e, gönderildi!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1