"/> ">
Haber Detayı
17 Haziran 2022 - Cuma 18:44
 
Bayram namazı hedefiyle temeller atıldı
Depreme dayanıksız olduğu için yıkılan Konyalı Camii’nin temeli bu gün yapılan törenle atıldı. Yüklenici firmanın 15 Mayıs 2013’te cami inşaatını tamamlayacağı belirtilirken, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, 2023’ün Nisan ayına denk gelen Ramazan Bayramı’nı hedef koyduğunu söyleyerek, “Allah bayram namazını kılmayı nasip etsin” dedi.
GÜNDEM Haberi
Bayram namazı hedefiyle temeller atıldı

Zeytinburnu Belediyesi 26 Eylül 2019’da yaşanan Silivri depreminin ardından depreme dayanıksız olduğu için mühürlediği, sorasında yıkarak çevresinde başlattığı kamulaştırma işlemlerini tamamladığı Konyalı Camii'nin temellerini düzenlenlenen törende dualarla attı. 

Belediye Başkanı Ömer Arısoy’un ev sahipliğinde, İlçe Kaymakamı Zekeriye Güney, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş, Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt, Yeşiltepe Mahalle Muhtarı Nadiye Polat, siyasi partilerin temsilcileri ve çok sayıda mahalle halkının katıldığı tören, Konyalı Camii İmamı Akif Aksoy’un okuduğu kuran tilaveti ile başladı.

“HEM İBADETHANE, HEMDE YAŞAM ALANI”

1359 kişilik ibadet alanı, Kuran Kursu, Taziye Evi, Kapalı Otopark, ferah avlu alanı, bebek bakım odası ve öğrencilerin çalışacağı alanlarla beraber bir yaşam alanı olarak projelendirdikleri Konyalı Camii’nin, Seyitnizam Camii’nin projesini de çizen Yüksek Mimar Aydın Yüksel olduğu belirtildi.

Törende konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, bir süredir Zeytinburnu semalarında eksik olan Konyalı Camii’nin minarelerini yeniden inşa etmek için bir araya geldiklerini söyleyerek, mühürlenmesinin ardından kamulaştırma işlemleri nedeniyle uzayan temel atma törenini huzur içinde yapmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

“Nerede bir kubbe varsa, nerede bir minare varsa orası Müslüman yurdudur. Nerede al bayrağımız dalgalanıyorsa, orada müslümanlar huzurludur ve bütün insanlar güvendedir” diyerek törenin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Ömer Arısoy, 1953’te Konyalı Camii’ni yaptıran Hacı Mustafa ve Hacı Ayşe Çetinbulut’a, 1980’li yıllarda da yenilenmesine vesile olan Hacı Salih Aktaş’a şükranlarını sunarak, yeniden yapılmasının Zeytinburnululara  borçları olduğunu söyledi.

“CAMİLER HAYATIMIZIN VAZ GEÇİLMEZ BİR PARÇASI VE ŞAHİDİDİR”

Konuşmasını sürdüren Başkan Arısoy, “Biz kardeşiz, biriz, beraberiz. Bunu önce camilerde idrak ederiz. Kalplerimiz birbirine yaklaşır aynı safta. Bilmesekte, tam olarak anlayamasakta hissederiz. Geçmişten bu güne uzanan sonsuza dek süreceğini bildiğimiz bir bağ, bir ruh vardır camilerde. Bizler camilere sadece ahiret yurduna hazırlık için gitmeyiz. Birbirimizi görürüz, toplanırız, yalan dünyadan haberdar oluruz. Belki maddi, belki manevi, belki de hayırlı bir haber duyar, bazen alan bazen de veren el olur, güzelliklere ortak oluruz. Büyükler anlatır, çocuklar neşe verir, cenazeler ebedi aleme uğurlanır, bayram sabahlarına orada kavuşuruz. Camiler hayatımızın vazgeçilmez bir parçası ve şahididir. Dünyadan uzaka bir yer bulmak, rahat bir nefes almak, muhasebe yapmak, düşünmek, af dilemek, yeniden başlamak için de gideriz. Mekana, şehre, insana mana katara camiler. Belkide bu yüzden kimileri görkemli, kimileri suskun, kimileri albenilidir. Allah ezeli ve ebedi kardeşliğimizin sembolü olan camilerimizden ezan sesini eksik etmesin” dedi.

“BİR TOPLUM İNŞA EDİLECEKSE CAMİLERDEN BAŞLANIR”

Törende konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş’da, camilerin İslam kültüründeki önemine değindi.

Peygamber Efendimizin Mekke'den Medine'ye hicret ettiğinde ilk olarak bir mescit inşa etmekle işe başladığını belirten İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş, “Bu demektir ki bir toplum inşa edilecekse camiden başlanır ve onun etrafında gelişerek bir toplum büyür ve imanıyla, islamıyla, ezanıyla, kuranıyla bir kültür ve bir inanç inşa edilir. Şüphesiz yüce kitabımız Allah’a, ahiret gününe iman eden ve namazı kılıp zekatını veren Allah'tan gerektiği gibi itikat eden müttaki kulların imar ettiği mescitleri ifade eder. Peygamber Efendimiz de kim ki bu dünyada bir cami inşa ederse Cenabı Allah da ahirette ona bir bina inşa eder buyurur” ifadeleriyle, Konyalı Camii’nin yapımında dünden bu güne emeği geçen herkese teşekkür etti.

Programda konuşan Zeytinburnu İlçe Kaymakamı Zekeriye Güney ve İstanbul Milletvekili Hasan Turan’da, camiinin yapımında ve yenilenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

HEDEFLENEN TARİH, YÜKLENİCİ FİRMANIN TESLİM TARİHİNİ BİR AY ÖNCESİ OLARAK BELİRLENDİ

Konuşmaların ardından Başkan Arısoy ve protokol üyeleri, butona basarak Konyalı Camii’nin temellerini attı. Yüklenici firmanın 15 Mayıs 2013’te tamamlayacağı cami inşaatı için Fen İşleri Müdürlüğü’ne ve yüklenici firmaya seslenen Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, 2023’ün Nisan ayına denk gelen Ramazan Bayramı’nı hedef olarak koyduğunu söyleyerek, “Allah bayram namazını kılmayı nasip etsin” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bayram, namazı, hedefiyle, temeller, atıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1