Haber Detayı
26 Ağustos 2021 - Perşembe 13:49
 
Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği BKS etkinliğinde halaylar çekildi
Ülkemizde yaşanan ve yaşanması muhtemel afetlerle ilgili yapılmayanların ve vatandaşların yapması gerekenlerin konuşulduğu söyleşiye katılan siyasi parti temsilcileri ortak noktada buluşarak, “Yapılması gereken tek şey mevcut yönetimden kurtulmak” dedi. Söyleşi sonunda sazlı sözlü müzik eşliğinde halaylar çekildi.
Özel Haber Haberi
Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği BKS etkinliğinde halaylar çekildi

Mimarlar Odası başta olmak üzere siyasi partiler, STK'lar, demokratik kitle örgütleri ve derneklerin yer aldığı 80’e yakın bileşenden oluşan Bakırköy Kent Savunması’nın organize ettiği söyleşiye İkizdere Direnişçileri de katıldı.

 

Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği söyleşide, 1999 Büyük Marmara Depremi sonrası ve beklenen İstanbul depremiyle ilgili yapılanlar ve yapılması gerekenler konuşuldu.

 

“NEDEN SADIK YARİMİZ KARA TOPRAK OLSUN?”

 

CHP Bakırköy İlçe Başkanlığı adına adına söz alan İlçe Başkan Yardımcısı Caner Kılıç, yapılmayanlar ve eksikliklerle ilgili herkesin her şeyi bildiğini, konuştuğunu ve yaşadığını söyleyerek, “Geriye tek bir şey kalıyor, o da hiç bir şey yapmayan mevcut zihniyetin iktidarına son vermek” diyerek devam etti.

Siyasi parti temsilcileri olarak, demokratik güç birlikleri ve sivil toplum örgütleri ile bir arada olunursa ancak bu iktidarın devrileceğine inandığını belirten Kılıç, olumsuzlukların görmezden gelinmemesini ancak  mevcut iktidara bakınca çokta büyütülmemesi gerektiğine inandığını söyleyerek, “Kutuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz” dedi.

 

Caner Kılıç, konuşmasına Aşık Mahsuni Şerif'in hocam dediği Aşık Veysel'e yazdığı “Neden sadık yârin kara topraktır?” şiiriyle son verdi.

 

“KENDİ İKTİDARIMIZI KURMALIYIZ”

 

HDP Bakırköy İlçe Örgütü adına söyleşide konuşan Eş Başkan Gonca Yangöz, kendisinden önce konuşan meslek örgütleri, platform ve sivil toplum kuruluşlarının konuşmalarından tek bir sonuç çıkardığını söyleyerek “Bu iktidarı alaşağı edip kendi iftarımızı kurmalıyız” dedi.

Mevcut iktidarla hiçbir şeyin çözüme ulaşmayacağını, ancak halkın iktidarı kurulduğu ve ürettiği politikaların uygulanması ile yaşanabileceğini belirten Yangöz, “Yaşadığımız iklim krizlerinin aslında iktidarın ürettiği politikaların bir parçası olduğunu daha yüksek sesle söyler ve halkı buna ikna edersek yol alabiliriz. Bizi bizden başka düşünen yok. Mevcut iktidarı devirip kendi yolumuza çizmekten başka da şansımız yok” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

“YAŞANAN FELAKETLER HALK İNİSİYATİFİNİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU GÖSTERDİ”

 

Son olarak Türkiye İşçi Partisi Bakırköy Temsilciliği adına söz alan Güncağ Aydın, son dönemde arka arkaya yaşanan deprem, yangın ve sel felaketlerine bakınca, her yenisinin bir öncekini aratır olduğunu ve de mevcut iktidarın afetlerle baş edebilmesinin mümkün olmadığının net olarak görüldüğünü ifade etti.

 

Yaşanan felaketlerin, halk inisiyatifinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini de söyleyerek konuşmasını sürdüren Güncağ Aydın, felaketlerin ardından çok hızlı bir şekilde dayanışmayı örgütleyerek alanlara giden, yardımlaşma götüren halkın gücünü herkesin gördüğünü söyleyerek, “Sermaye iktidarını alaşağı edecek tek şey, toplum yararına siyaset yapanları iktidara getirmektir” dedi.

Sıradan bir sermaye iktidarının dahi en yozlaşmış hali ile karşı karşıya olunduğu bir dönemden geçildiğinin altını çizen Aydın, “Rant için halkından ve doğasından vazgeçebilen bu iktidar, biz onlardan vazgeçmedikçe vazgeçeyecektir“ diyerek, herkesi toplum yararına siyaset yapmaya, yapanlara destek vermeye davet etti.

 

Konuşmasına, toplumsal bir kurtuluşun sadece ve sadece emekçi ve ezilenler nezdinde yapılacak bir siyasetle mümkün olacağını bir kez daha ifade eden TİP Bakırköy Temsilcisi Güncağ Aydın, “Tek kurtuluş halkın kendi insiyatifindedir. Bunu da onların kafasına vura vura öğreteceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

HEP BİRLİKTE HALAYLAR ÇEKİLDİ 

 

Söyleşinin sonunda Müzisyen Feride Gülhan’ın sazlı sözlü müzik ziyafetinde halay çeken katılımcılar, programı organize eden Bakırköy Kent Savunması’na teşekkür etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakırköy Kent Savunması, CHP Caner Kılıç, HDP Yonca Yangöz, TİP Güncağ Aydın,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1