Zeytinburnu Belediyesi ve Beştelsiz Spor Kulübü tarafından organize edilen 12.Cumhuriyet Koşusu, 24 Ekim 2021 Pazar günü saat 09:00’da start alacaktır.
Haber Detayı
26 Ağustos 2021 - Perşembe 01:34
 
BKS Bileşenleri Hükümete Seslendi, “Kanala Değil, Depreme Bütçe”
Bakırköy Kent Savunması’nın düzenlediği ülkemizde yaşanan ve yaşanması muhtemel afetlerle ilgili yapılmayanların ve vatandaşların yapması gerekenlerin konuşulduğu söyleşiye katılan platform ve dernek yöneticileri, kaynakların ve halktan toplanan vergilerin doğru yerlere aktarılması ve Kanal İstanbul projesine ayrılan bütçenin dönüşüme kullanılması noktasında hem fikir düşüncelerini paylaştı.
Özel Haber Haberi
BKS Bileşenleri Hükümete Seslendi, “Kanala Değil, Depreme Bütçe”

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu Bakırköy Meclisi adına söz alan Mustafa Güler, yapılmak istenen projenin yeni bir rant alanı projesi olduğunu söyleyerek konuyla ilgili tesbit ve görüşlerinden bahsetti.

 

“RANT ALANI YARATMAK İÇİN HAZIRLANMIŞ BİR PROJEDİR”

 

Kanal İstanbul denilen yeni yapılaşmanın bilim insanlarının tespitine göre bir su yolu projesi çevresinde rant alanı yaratmak için hazırlanmış bir proje olduğuna dikkat çeken Güler, gündeme geldiğinden beri 4 defa çevre düzeneme imar planı değişikliği yapılan projeye son olarak 13 Ağustos'ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü'ne giderek itiraz ettiklerini söyledi.

 

PROJENİN GERÇEKLEŞMESİ DURUMUNDA YAŞANILMASI KAÇINILMAZ OLAN SONUÇLAR

 

Son dönemlerde denizlerde oluşan müsilaj, orman yangınları ve sel baskınlarının en büyük sebebinin kapitalizmin acımasız sömürü hırsı olduğunu ifade ederek konuşmasını sürdüren Mustafa Güler, projenin gerçekleşmesi durumunda doğamızın büyük bir felaketle karşı karşıya olunacağını, su havzalarının yok olacağını, deniz suyunun içme suyuna karışacağını, çevredeki doğal sit alanlarının yok olacağını, Yarımburgaz Mağaraları’nın su altında kalacağını, su yolu üzerine kurulacak köprülerin Marmara depreminde zarar görmesi durumunda Trakya bölgesine bağlantı yollarının kapanacağını ve bunun da gelecek olan kurtarma ekiplerinin  afet alanına ulaşmaması anlamını taşıdığını belirtti.

 

26 Haziran'da ‘Kanal Temeli’ diyerek aslında Kuzey Marmara Otoyolu üzerine yapılan bir köprünün temelinin atıldığını, İstanbul'un su havzasında kalan otoyola yapılacak köprüye de karşı olduklarını, İstanbul Boğazı'nın gemi trafiğinİn 2007'den bu yana düzenli bir biçimde azaldığını, dolayısı ile kanala ihtiyacın olmadığını vurgulayan Güler, “Proje yapılırsa susuz, nefessiz ve ormansız kalacağız” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ, SUUDİLERİN VE KATARLILARIN CEBİNE AKITILACAK”

 

Karadeniz'den Marmara'ya denizlerin, kuşların, balıkların, kısacası tüm canlıların yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna da dikkat çeken Güler, “Bölgedeki son tarım alanlarımız yok olacak ve biz buna izin vermeyeceğiz. Proje etrafına yapılmak istenen ‘Yeni Şehir’ biz deprem korkusu yaşarken, ayrıcalıklı vatandaşlara lüks konut olarak inşa edilecek ve artı 2 milyon nüfus yoğunluğu getirecek. Küçükçekmece ve Başakşehir sakinlerinin sorunlarını çözmeyecek tam aksine bu mahalleleri de ortadan kaldıracak. Çocuklarımızın geleceği için harcanması gereken para Sudilerin ve Katarların cebine akacak. Her gün yola çıkacak onlarca kamyon bizlere zehir solutacak” ifadeleriyle devam etti.

 

Kanal yapımı için 180 milyar harcanacağının ön görüldüğünü belirten Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu Bakırköy Temcilcisi Mustafa Güler, “Bu para çürük binaların yapımı için harcansa 6 milyon kişi evsiz kalmayacak, 500 bin kişi hayatını kaybetmeyecek” diyerek, vatandaşları Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’na katılmaya ve destek vermeye davet etti.

“BİNALARINI YENİLEME ŞANSI OLMAYAN DAR GELİRLİ EMEKÇİLER OLARAK PEKİ BİZ NE İSTİYORUZ”

 

Söyleşide Bakırköy Kentsel Dönüşüm Meclisi adına söz alan Asuman Yarkın Yeşilırmak, İstanbul’da beklenen depremin ve olası diğer afetlerin  binalarını yenileme şansı olmayan dar gelirli emekçi halk kitlelerinin hayatını tehdit ettiğini söyleyerek, “Peki biz ne istiyoruz” ifadesiyle, halkın sesine kulak verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Şehir Plancısı olan Asuman Yarkın Yeşilırmak, kamu kaynaklarının kamunun yani halkın olduğunu, bu kaynakların da ivedilikle konut stokunun iyileştirilmesi ve kentsel çevrenin sağlıklaştırılması için kullanılmasını istediklerini belirterek, tüm bunların da hem merkezi hem de yerel yönetimlerin görevi ve sorumluluğu olduğunu hatırlattı, “Bu güne kadar çıkarılan imar ve deprem yönetmeliklerinin, inşaat denetimi eksikliklerinin, güvensiz yapılara iskan verilmiş olmasının sorumlusu halk değil, ilgili yürütme organlarıdır” dedi.

 

1999 depremleri sonrasında  genelde emekçi halktan tahsis edilen deprem vergilerinin İstanbul'un üzerine bir kanal ve yeni şehirler inşa edilmesi için değil, riskli konutlarının yerinde yenilenmesi içi kullanılması gerektiğini söyleyen Yarkın Yeşilırmak, “İş biz halk olarak tam da bunu istiyoruz” diyerek, “Kamu bütçesi depremden sonrası için değil, binalar insanlara mezar olmadan depremden öncesi yenilenmeleri için kullanılmalıdır. Güvenli barınma hakkının tesis edilmemesi halinde yaşanacak can kayıplarının sorumlusu 22 yıldır iktidarda olan yönetimdir” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.

TÜKETİCİLERİN DE MERAK ETTİĞİ SORULARI YÖNELTTİ

 

Programda söz alan TÜKODER Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Serpil Turul’un hükümet yetkililerine seslenerek, tüketicilerin de cevabını merak ettiği soruları yöneltmesi dikkat çekti.

Tüketiciyi Koruma Derneği MYK Üyesi Serpil Turul;

Deprem danışma kurulu toplanıyor mu?

* Deprem konusunda tüketicilere yön vermek için bir çalışma yürütülüyor mu?

* Deprem danışma kurulunda tüketiciler neden temsil edilmiyor?

* Deprem konusunda geleceğe ilişkin çalışmalarda bize yol göstereceğine ve rehber olacağına inanmak istediğimiz ulusal deprem stratejisi çalışmaları ne aşamada?

* Gölcük deprem sonrası toplanan deprem vergileri, depremde zarar görenler için kullanıldı mı? Bu konuda bilgi veren bir yetkili neden yok?

* Meslek örgütleri bu çalışmaların neresindedir?

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakırköy Kent Savunması, Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu Bakırköy Mecli
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1