Zeytinburnu Belediyesi ve Beştelsiz Spor Kulübü tarafından organize edilen 12.Cumhuriyet Koşusu, 24 Ekim 2021 Pazar günü saat 09:00’da start alacaktır.
Haber Detayı
12 Ekim 2021 - Salı 16:33
 
CHP’li İBB Meclis Üyesi Gencay Özcan, yurt sorununun dünden bu güne geliş sürecini anlattı
İBB Meclis Ekim ayı toplantısının ilk oturumunda konuşan CHP’li Gencay Özcan, çok uzun bir zamandan beri yaşanan yurt sorununa kamuoyunun odaklanmasının altında Ekrem İmamoğlu başkanlığında İBB’nin tarihinde ilk kez yurt hizmeti vermeye başlaması olduğunu söyledi.
GÜNCEL Haberi
CHP’li İBB Meclis Üyesi Gencay Özcan, yurt sorununun dünden bu güne geliş sürecini anlattı

Yurt konusunu muhalefet oldukları dönemde de İBB meclisine taşıdıklarını ancak konunun sürekli fokuslandığını söyleyen Özcan, CHP’li belediyelerin yurt konusundaki çalışmalarına baktıklarında ise yıllardır bu hususta çalışan ve çözüm arayan bir grubun üyesi olduğunu söyleyerek, “Uzun zamandır bu sorunun takipçisi olmuş bir parti, iktidar olunca tabiiki konu gündemden düşmüyor. Gençlerin barınma sorununu gündeme getiren ve bu doğrultuda çaba harcayan partinin adı Cumhuriyet Halk Partisidir” dedi.

 

“İSTANBULLU’NUN UMUDU İMAMOĞLU, İSTANBUL’A GELEN ÖĞRENCİLERİN DE UMUDU OLDU”

 

İBB’nin tarihinde ilk defa 2021 yılı güz döneminde; Avcılar’da 2, Beyoğlu Örnektepede 1 olmak üzere toplamda 3 kız öğrenci yurdunu hizmete geçirdiğini, Kasım ayında da Gaziosmanpaşa’da açılacak yurtla beraber sayının 4’e çıkacağını söyleyerek konuşmasını sürdüren CHP’li Gencay Özcan, AK Parti döneminde yapımına başlanan 1.000 yatak kapasiteli Halkalı Atakent ve 500 yatak kapasiteli Bağcılar’daki yurt binasıyla birlikte ayrıca yapılacak kiralamalarla 2022-2023 öğrenim yılı içerisinde toplamda 5.000 öğrencinin barınma sorununa çare olunmasının hedeflendiğini ifade ederek, “Bu yurtlarda; spor salonu, aktivite odaları, fiber internet, her odada buzdolabı, çamaşırhane gibi günümüz Z kuşağının ihtiyaçlarını asgaride karşılamaya yönelik hizmetler üretiliyor. Ekrem başkan İstanbulluların zaten umuduydu. Şimdi de istanbulumuza öğrenci olarak gelen öğrencilerin de umudu oldu” ifadelerini kullandı.

 

“AKP İKTİDARINDA DEVLET 512, VAKIF VE DERNEKLER İSE 2608 YURT YAPMIŞ”

 

 

Bakırköy, Kadıköy, Beşiktaş, Sarıyer ve Maltepe gibi CHP’li ilçe belediyelerinin yıllardır öğrenci yurdu hizmeti verdiğini, Ak Partili belediyelerin ise bu işi bir takım kuruluşlara bıraktığını belirterek devam eden Özcan, Ak Parti’nin iktidara geldiği günden bu güne KYK’ya bağlı 191 yurt sayısını 773’e çıkarak 512 yurt yaptığını ama yine 2002 yılında vakıf ve dernek yurtlarının sayısının da 723’ten 3.331’e yükseldiğine dikkat çekti. Devletin yurt sayısını 512, vakıf ve derneklerin ise 2.608 olarak yükselttiğinin altını çizen Özcan, “Buradan çıkaracağımız sonuç öğrencilerin barınma sorunu cemaat, vakıf ve derneklere havale edilmiş” dedi.

 

“MİLLİ EĞİTİME AYRILAN PAY, YÜZDE 18 DÜŞTÜ”

 

Yapılan yurtların tarihine bakınca da, Ak Parti’nin Fetö ile yolları ayırınca yurt yapımına bir nebze olsun hız verdiğinin görüldüğünü de söyleyen Gencay Özcan, 1997-2002 yılları arasındaki hükümetlerin Milli Eğitim Bakanlığı’na ayırdığı kaynak oranın 30, Ak Parti iktidarındaki 2002-2021 yılları arasındaki payının ise  12’ye düştüğünü belirterek, “Demekki Ak Parti Milli Eğitim’e yeterli kaynağı ayırsaydı, bugün devletinde, milletinde yurt diye bir sorunu olmayacaktı. Ama bunu yapmadı çünkü milli olması gereken eğitimi vakıflarla, derneklerle, cemaatlerle ve tarikatlarla birlikte yönetmeye çalıştı” diyerek devam etti.

 

AK Parti’nin 2002 yılında göreve geldikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte öğrencilerin barınma ihtiyacını da Fetullahçı terör örgütü ve bir takım vakıflarla yönetmek istediğini iddia eden Özcan, “Bu ittifak 17-25 aralık 2013 tarihinde yapılan yolsuzluk operasyonlarına kadar devam etti. Bu tarihten sonra Fetö ile bağlar kopunca onlardan doğan boşluğu kendisine yakın vakıf, cemaat ve derneklerle doldurmak üzere adımlar attı. Aslında konu bu kadar açık ve net” diyerek, 16 milyon İstanbullunun kaynaklarının Ensar, Türgev, Tügva, T3 ve Okçular Vakfı gibi bir takım yandaş kuruluşlara aktarıldığını iddia ederek devam etti.

 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, belediyelerin yaptığı yurtları vakıfların yönetmesine kızdığını ve artık belediyelerin yönetmesi için harekete geçtiğini belirten CHP’li Gencay Özcan, Avcılar’da Ensardan alınıp belediye yurdu yapılan binayı örnek verdi.

 

BARINMA SORUNUNUN NEDENLERİNİ MADDELER HALİNDE SIRALADI

 

Bu gün öğrenci sorunu yaşanmasındaki asıl sorunları maddeleyen CHP’li İBB Meclis Üyesi Gencay Özcan, Ak Partili belediyelere de seslenerek, “Sizleri kendi ideolojileri doğrultusunda yönlendirmelerine izin vermeyin” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

1. Genel ve yerelde iktidarda olan Ak partinin milli olması gereken eğitimi vakıflar, dernekler, cemaatler ve tarikatler eliyle yönetmeye çalışması.

2. Milli eğitime yeterli yatırım bütçesinin ayrılmaması.

3. Üniversite ihtiyaç sayısının iyi planlanamaması.

4. Hatalı dış politika ile ülkemize gelen göçmenlerin ev kiralarını çok yüksek oranda arttırması.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’li, İBB, Meclis, Üyesi, Gencay, Özcan,, yurt, sorununun, dünden, bu, güne, geliş, sürecini, anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1