Webshop olarak 20 yıla yaklaşan deneyimimiz ve her biri alanlarında uzmanlaşmış teknik kadromuzla hem kurumsal firmaların hem de bireysel kullanıcıların bilgisayar, bilişim ve internet ilgili sorunlarına çözümler buluyoruz.
Haber Detayı
14 Aralık 2020 - Pazartesi 21:47
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, yılbaşı yasağı ve esnafla ilgili açıklamalar
Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen kabine sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Gündem maddesi olan koronavirüs toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoağan, yılbaşında 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması ve esnafa yapılacak kira yardımı hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.
GÜNDEM Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, yılbaşı yasağı ve esnafla ilgili açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların önemle beklediği şu açıklamaları yaptı.

 

* Sokağa çıkma sınırlaması, 31 Aralık perşembe saat 21.00'den 4 Ocak saat 05.00'e kadar kesintisiz uygulanacak.

 

* İş yeri kira olan esnafımıza üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapılacak.

 

* Yılsonuna kadar 20'den 10'a indirilen stopaj süresi, 1 Haziran'a kadar uzatıldı.

 

* 18'den 8'e indirilen iş yeri kiralama hizmetindeki KDV oranı, 1 Haziran'a kadar uygulanacak.

 

* Birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin süresi 1 Haziran'a kadar uzatıldı.

 

* Konaklamadan yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma birçok sektörü kapsayan KDV indirimleri 1 Haziran'a kadar uzatıldı.

 

* Belediyelere mülkiyet veya tasarruflarında bulunan taşınmazların, irtifak hakkı, kiralama ve benzeri kullanımından kaynaklanan bedellere indirim veya erteleme kararı alabilme imkanı sağlandı.

 

* Salgından etkilenen 806 bin vatandaş ile kısıtlamalar ile salgından doğrudan etkilenen 432 bin 567 esnafla birlikte toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişi olan bu kesime 3 ay süreyle ayda bin lira destek ödemesi yapılacak.

 

* Hibe şeklinde verilecek doğrudan esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanacak.

 

* İş yeri kira olan esnafın yine 3 ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapılacak.

 

* Önümüzdeki 3 aylık süreçte esnafa toplam 5 milyarlık destek sağlanacak.

 

* Hazine taşınmazları üzerindeki turizm tesisleri ile deniz turizmi tesislerinin kira, kesin izin, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni, yararlanma ve hasılat payları ile ecrimisillerin ödeme süreleri başvuru şartı aramaksızın 1 yıl ertelenecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan'dan,, yılbaşı, yasağı, ve, esnafla, ilgili, açıklamalar,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1