Zeytinburnu Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Çanakkale ve Bilecik Kültür Gezileri” başlıyor.
Haber Detayı
08 Şubat 2023 - Çarşamba 19:21
 
Deprem Bölgesi’nden Bakırköy’e mesaj var
Depremin ertesi gününde arama kurtarma çalışmaları için bölgeye giden Kartaltepe Mahalle Muhtarı Didem Koryürek Armutlu, tüm vatandaşları duyarlı olmaya davet etti.
GÜNDEM Haberi
Deprem Bölgesi’nden Bakırköy’e mesaj var

Kahramanmaraş merkezli depremin ertesi gününde arama kurtarma çalışmaları için Mag Ame/Sar’la birlikte Gaziantep İslahiye’ye giden Kartaltepe Mahalle Muhtarı Didem Koryürek Armutlu, “Tek bir canın kurtulması için gece gündüz çalışıyoruz. Bu gün bir anne ve 3 yaşındaki kızını enkaz altından çıkardık. Çok büyük moral oldu” dedi.

Depremi haber alır almaz uçakla Gaziantep’e gittiklerini, tüm yol ve viyadüklerin yıkıldığını ve merkeze 90 kilometre uzaktaki Islahiye'ye 6 saatte vardıklarını anlatan Didem Koryürek Armutlu, 125 kişiden oluşan MAG Ame ekibi ile 24 saat esasına göre vardiyalı bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

Bulundukları bölgede ayakta kalan binaların parmakla sayılacak kadar az olduğunun altını çizen Koryürek Armutlu, “Her yer demir ve beton yığını” ifadeleri ile, depremden etkilenen alanın büyüklüğünden dolayı da organizasyonda zorluklar yaşandığına dikkat çekti.

Depremin ilk günü araçta, sonrasında ise AFAD Kriz Merkezi bahçesinde kurulan çadırlarda kaldıklarını, olumsuz hava şartlarının durumu daha da zorlaştırdığını anlatan Kartaltepe Muhtarı, şimdilerde bölgeye iki adet çadır kent kuruluğunu ve vatandaşların yönlendirildiğini belirtti.

Yardımların da yavaş yavaş gelmeye başladığını belirten Didem Koryürek Armutlu, en büyük ihtiyacın battaniye, mont ve ısıtıcı olduğunu belirtti.

Asıl önemli olanın yaşananlardan ders çıkarmak olduğunu belirten Armutlu, olası bir afet durumunda İlk 72 saatlik süre içerisinde kişilerin kendi başlarına olduklarını ve afetlere karşı hazırlıklı olunduğu ölçüde ayakta kalınabildiğini belirterek, herkesi deprem konusunda duyarlı olmaya ve mahalle afet gönüllüsü olmaya davet etti.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Didem Koryürek Armutlu, Deprem, Gaziantep, Bakırköy,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1