Zeytinburnu Belediyesi ve Beştelsiz Spor Kulübü tarafından organize edilen 12.Cumhuriyet Koşusu, 24 Ekim 2021 Pazar günü saat 09:00’da start alacaktır.
Haber Detayı
09 Ekim 2021 - Cumartesi 20:09
 
GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 
Tüketicinin Sesi Derneği (TÜSED) Yönetim Kurulu Üyesi Funda Çatana artan gıda fiyatları ve çözüm önerileri hakkında bir basın açıklaması yaptı.
YAŞAM Haberi
GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 

“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayına ait enflasyon verilerini açıkladı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Eylül ayında bir önceki aya göre 1,25, bir önceki yılın aynı ayına göre 19,58 arttı. Bir önceki yılın eylül ayına göre artışın en yüksek olduğu grup ise 29 ile gıda ürünleri oldu.
Yurt içi üretici fiyat endeksi ise (Yİ-ÜFE) yıllık 43,96, aylık 1,55 arttı.

Tüfe ile ÜFE arasındaki makasın giderek açılması üretimin pahalı hale gelmesinden kaynaklanıyor. Tarımsal ürünlerdeki girdi fiyatları çok yüksek. Kurun yükselmesi önemli bir etken. Böyle olunca üretici üretimden uzaklaşıyor. Çünkü ürün fiyatı aynı oranda artmıyor.

Resmi enflasyon rakamları böyleyken, tüketicinin gündelik hayatında yaşadığı enflasyon çok daha fazla. Özellikle temel gıda ürünlerinde yaşanan artışlar ile tüketicinin sağlıklı gıdaya erişimi neredeyse imkansız. Her sofrada olan, olması gereken gıda ürünlerinin ÜFE de yer alan maliyet artışları temel gıda maddelerinin önümüzdeki aylarda daha da artacağını gösteriyor.

Sebze ve meyvenin bollaşıp ucuzlayacağı beklentisinin yoğun olduğu Temmuz ve Ağustos aylarında da aynı şekilde fiyatlar tavan yapmış durumdaydı. Yaz aylarında dahi yaşanan bu artışlar tarlada üretimin durduğu önümüzdeki aylarda daha da artacak ve kış tüketiciler için çok zorlu geçecek.
Bu sarmaldan kurtulmanın yolu yalnızca ‘fahiş fiyat’ denetimi olamaz. Evet denetleme yapılmalı ancak tek başına yeterli değil. Tüketicinin temel haklarından olan sağlıklı ve ucuz gıdaya erişimi için öncelikle;

Temel gıda ürünlerine uygulanan KDV oranı toptan / perakende ayrımı olmaksızın 1 e indirilmelidir.
Enflasyon karşısında eriyen ücretlere enflasyonun üzerinde bir artış yapılarak tüketicinin alım gücü artırılmalıdır.
İthalata dayalı bir tarım politikası yerine üretime dayalı yeni bir politika geliştirilmelidir.
Üretimde kullanılan girdilerin(gübre, tohum, mazot, elektrik vb.) fiyatları aşağı çekilmeli, çiftçi bu konuda desteklenmelidir.
Gıda ürünlerinin üretildiği bölgeden diğer bölgelere taşınmasındaki maliyetler, köprü ve yol ücretleri düşürülmelidir.

Tüketicinin Sesi Derneği (TÜSED) Yönetim Kurulu Üyesi
Funda Çatana

  •  
Kaynak: Editör:
Etiketler: Tüketicinin Sesi Derneği, i
Funda Çatana,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1