“Yöresel Günler” Etkinlikleri 18’inci Kez Zeytinburnulularla Buluşuyor
Haber Detayı
25 Temmuz 2022 - Pazartesi 22:52
 
Garo Paylan, “Kürt meselesine demokratik bir çözüm vadetmeyen bir siyasetin demokrat olma olasılığı yoktur”
HDP Bakırköy İlçe Başkanlığı 4. Kongresini Cem Karaca Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. İl Başkanı Ferhat Encu, Milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Garo Paylan’ın yanı sıra MYK Üyesi Elif Bulut’un da katıldığı kongrede yapılan seçimde HDP Bakırköy Eş Başkanlığına Mehmet Sadık Yılmaz ve Gonca Yangöz seçildi. Kongrede konuşan Milletvekili Garo Paylan, “Türkiye’de ben demokratım diyip Kürt meselesine demokratik bir çözüm vadetmeyen bir siyasetin de demokrat olma olasılığı yoktur” diyerek Cumhur İttifakı’na gönderme yaptı.
GÜNCEL Haberi
Garo Paylan, “Kürt meselesine demokratik bir çözüm vadetmeyen bir siyasetin demokrat olma olasılığı yoktur”

Açılış, divan seçimi ve yapılan  konuşmaların ardından faaliyet raporları okunarak raporlar oylamaya sunuldu ve oy birliği ile kabul edildi.

“BAKIRKÖY ENDER BİR İLÇE”

Doğma büyüme Bakırköylü olduğunu söyleyerek kongre öncesi konuşan Milletvekili Garo Paylan, “Burası Hrant Dink'in de semti” diyerek katılımcıları Ermenice selamladıktan sonra Süryanilerin, Arapların, Kürtlerin de çok sayıda yaşadığı bir ilçe olan Bakırköy’ün, farklılıklarıyla bir arada yaşayan ender ilçelerden biri olduğunun altını çizdi. Salondakileri Arapça, Süryanice, Kürtçe de selamladı.

“BU KEZ DANANIN KUYRUĞU KOPACAK”

Belli kimliklerin belli semtlere hapsolduğunu ifade ederek devam eden Paylan, “Alevi Sunni, Türk Kürt, Ermeni Süryani farketmeksizin bir arada yaşayan Bakırköy, tamda bizim hayal ettiğimiz bir ilçe. Sorunumuz tüm memlekette farklılıkları ötekileştiren, düşmanlaştıran ideoloji. Bir kırılma anına doğru gidiyoruz. Selahattin Demirtaş’ın söylediği gibi bu kez ‘Dananın kuyruğu kopacak’ ” dedi.

“KİMLİKLERİMİZ ONURUMUZDUR”

Bu güne kadar HDP olarak mücadelelerini başları dik, alınları açık bir şekilde sürdürdüklerini söyleyen Garo Paylan, yaptığı diplomatik görüşmelerde kendisine en çok ‘Sizin eş başkanlarınız, yoldaşlarınız cezaevinde. Her gün tutuklamalarla karşı karşıyasınız. Peki nasıl ayakta duruyorsunuz’ sorusunun yöneltildiğini ifade eden Paylan,  “Biz başka partiler için para, pul, mevki eşinde değiliz. Bizim kimliklerimiz onurumuzdur. Artık barışın, özgürlüğün, kardeşliğin zamanı geldi” diyerek devam etti.

CUMHUR İTTİFAKINA GÖNDERME YAPTI

HDP olarak 3. yolun siyasetini kurabildikleri taktirde, hep beraber kazanılacağının altını çizen Paylan, “Biz zannediyoruz ki zulm Erdoğanla başladı, Erdoğan’la bitecek. Özellikle muhalefetteki partiler böyle düşünüyor ve böyle anlatıyorlar. Evet Erdoğan zulm iktidarını sürdürüyor. Cumhur İttifakı’da zalimane politikalarını sürdürüyorlar. Bunlar mutlaka tarihin çöp sepetine atılmalıdır. Muhalefetteki bazı partileri tenzih ederek söylüyorum, diyorlar ki; Erdoğan giderse ülkeye demokrasi gelecek, adalet gelecek. Nasıl ki İsrail de ‘Ben demokratım’ deyipte, Filistin’e eşitlik vadetmeyen bir siyasetin demokrat olma şansı yoksa, Türkiye’de de ben demokratım diyip Kürt meselesine demokratik bir çözüm vadetmeyen bir siyasetin demokrat olma olasılığı yoktur” dedi.

“CEZAEVLERİ SADECE TUTSAK AİLELERİN MESELESİ DEĞİLDİR”

Kongrede konuşan Milletvekili Züleyha Gülüm, her türlü hakkın gasp edildiği, baskının çok yoğun olduğu bir dönemden geçtiğimizi söyleyerek, özellikle ceza evleri konusuna değindi. 

“Ne zaman topluma baskı ve zulum yapılacak olsa önce cezaevlerinden başlanıyor” diyen Gülüm, “Cezaevi meselesi sadece tutsak ailelerinin değil hepimizin meselesidir” dedi.

Konuşmaların ardından tek liste halinde yapılan seçim sonucunda HDP Bakırköy İlçe yönetimi şu şekilde belirlendi. 

Yönetim Kurulu Asil

Mehmet Sadık Yılmaz

Gonca Yangöz

Berkay Çakır

Nazlı Andan

Özcan Öztürk

Özgür Aktaşçı

Zübeyr Ayaz

Emine Ugiş

Yönetim Kurulu Yedek

Ossan Solmaz

Kazım Ünal

Aysel Kabalak

İl Delegeleri

Mehmet Sadık Yılmaz

Gonca Yangız

Ferdi Yamar

Nazlı Andan

Berkay Çakır

Muazzez Töre

Emine Ugiş

Muhterem Karadağ

Mustafa Güler

Fethiye Kızmaz

Pınar Iriz

HDP Bakırköy 4. Olağan kongresi hep birlikte çekilen halaylarla bitirildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Garo, Paylan,, “Kürt, meselesine, demokratik, bir, çözüm, vadetmeyen, bir, siyasetin, demokrat, olma, olasılığı, yoktur”,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1