Zeytinburnu Bilgi Evleri ve Gençlik Merkezi’nin birlikte yürüttüğü ve bu yıl 8’incisi düzenlenen geleneksel ‘Öykü Yarışması’ için başvurular başladı.
Haber Detayı
02 Ocak 2022 - Pazar 17:44
 
"Geçmediğimiz yolların parasını ödemek istemiyoruz
Tüketiciyi Koruma Derneği yap-işlet-devret modelini eleştirip köprü, otoyol ve tünel geçiş ücretlerine gelen zamların geri çekilmesini istedi, "Geçmediğimiz yolların parasını ödemek istemiyoruz" dedi.
EKONOMİ Haberi

Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer), köprü, otoyol ve tünel geçiş ücretlerine yeni yılla birlikte gelen zamların geri çekilmesini istedi.

TükoDer Merkez Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan açıklamada "Yap-işlet-devret modeli, ülke ekonomisine uygun halkın çıkarına bir model değildir. Bütçeye ve vatandaşa ek yük getirecek olan aşırı zam derhal geri çekilmelidir. Geçmediğimiz tünel, otoyol ve köprülerin parasını ödemek istemiyoruz" denildi.

TükoDer'in açıklaması şöyle:

"Ulaşım alt yapı hizmetleri kamu hizmeti olarak verilmelidir, özelleştirme ve yap-işlet-devret modeli ile şirketlerin kâr hırsı altında vatandaşlarımız ezilmektedir.

Her zaman olduğu gibi yine gelenek bozulmamış yeni yıl nedeniyle yağan zam yağmurundan köprüler, otoyollar ve tüneller de nasibini almıştır.

15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri geçiş ücretleri çift yönlü uygulamaya konularak, daha az zam algısı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Önceki dönem Genel Sekreterimiz Onur Cingil tarafından köprünün her iki tarafına kameralar konulduğu, bunların neyin hazırlığı olduğu Karayolları Genel Müdürlüğüne sorulmuş, alınan cevapta ise böyle bir uygulama olmadığı söylenmişti. Yılbaşı itibarıyla çift yönlü uygulama bizleri doğrulamıştır. Genel Müdürlük tarafından ayıplı bir hizmet ile bugünkü uygulama gizlenmiştir.

Her iki köprü Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesindedir. Geçiş ücretleri ilk alınmaya başlandığından itibaren, ücretlerin köprülerin bakım ve onarım giderleri adı altında alındığı kamuoyuna yansımıştır. Bir yılda alınan geçiş ücretleri ne kadardır? Bu tutarların ne kadarı bakım onarım gideri olarak harcanmaktadır? Kamu oyu bilgilendirilmelidir.

Her iki köprü devlet tarafından vatandaşların ödediği vergilerden oluşan bütçeden harcama yapılarak yaptırılmıştır. Geçiş ücretleri ile bakım onarım ücretleri arasındaki farklar nereye harcanmaktadır? Geçiş garantileri verilen diğer köprülere mi aktarılmaktadır?

Bir başka algı ise Avrasya Tüneli'nden indirimli geçiş. Gece 00.00/05.00 arası 50 indirim vatandaşa ne kadar fayda sağlayacaktır? Geçiş garantileri nasıl hesaplanacaktır? Geçiş garantisi normal tarifeye göre hesaplanacak ise indirimli tarifedeki farklar da tüketicilerin cebinden çıkmış olmuyor mu?

Yap-işlet-devret modeli ile yapılan otoyol ve köprü geçişleri de yılbaşı zam yağmurundan nasibini alarak kervana katılmıştır. Yapılan bu zamlar sadece araçları olanları ilgilendirmiyor, köprülere tünellere verilen dolar endeksli geçiş garantileri nedeniyle tüm vatandaşlarımızı ilgilendirmektedir.

Tüm zamlarda olduğu gibi gerekçe maliyet girdilerinin artması ve döviz kur farkı kaynaklı olduğu kamuoyuna yansımaktadır. Bu gerekçe dahi bir garabettir.

Bir taraftan 'Sade vatandaşın döviz ile ne alakası var' diyeceksiniz, diğer taraftan tüm vatandaşı ilgilendiren zamlara gerekçe döviz kur farkı kaynaklı olduğunu söyleyeceksiniz. Sorunları çözmek yerine; liyakattan, ciddiyetten, sorumluluktan uzak söylemler artık tüketicilerin ilgi alanından çıkmıştır.

Yap-işlet-devret yöntemiyle yapılan ve devletin dolar üzerinden yüksek geçiş garantisi verdiği köprülere otoyollara yapılan aşırı zam, güçlü olan şirketlerin kasasını dolduracak, güçsüz olan tüketicinin cebini boşaltacak, geçiş garantisi nedeniyle Hazineye ek yük getirecektir.

Yeni yıla girerken; elektrik, doğalgaz, akaryakıt, harçlar, vergiler, doğalgaz, elektrik, köprüler ve otoyollar gibi yapılan zamlar nedeniyle alım gücü düşen tüketicilerin dayanma gücü kalmamıştır.

Yapılan bu zamlar, haksız ve yersiz olup, kamu yararı gözetilmemektedir.

Otoyollar ve köprülere yapılan zamlar ile İstanbul’un iki yakası birbirinden uzaklaştırılmış vatandaşların güvenli kaliteli ucuz ve zaman tasarrufunu sağlayan ulaşım hakkı engellenmektedir.

Halkın güvenliği ve zaman kaybının önlenmesi ve trafiğin rahatlaması için yapılan yol ve köprüler yapılan aşırı zamlar ile yükselen fiyatlar nedeniyle yapılış amaçlarından uzaklaşmıştır.

Yap-işlet-devret modeli ile yapılan otoyollar, köprüler ve tüneller de geçiş garantisi olması nedeniyle buralardan geçen tüketici, zamlı geçiş ve  farkı Hazineden karşılanması nedeniyle iki kez zamdan etkilenmiş olmaktadır.

Ulaşım sağlanması için gerekli alt yapı olan yol, köprü ve tünel gibi hizmetler bir kamu hizmeti olarak verilmeli, gelir artırıcı bir hizmet olarak görülmemelidir. Özelleştirme veya yap-işlet-devret modelinden vazgeçilmeli, mevcut sözleşmelerden geçiş garantileri kaldırılarak TL'ye çevrilmeli, ulaşım hizmeti ücretsiz sağlanmalıdır.

Yap-işlet-devret modeli, ülke ekonomisine uygun halkın çıkarına bir model değildir. Bütçeye ve vatandaşa ek yük getirecek olan aşırı zam derhal geri çekilmelidir. Geçmediğimiz tünel, otoyol ve köprülerin parasını ödemek istemiyoruz." 

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Geçmediğimiz, yolların, parasını, ödemek, istemiyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1