Webshop olarak 20 yıla yaklaşan deneyimimiz ve her biri alanlarında uzmanlaşmış teknik kadromuzla hem kurumsal firmaların hem de bireysel kullanıcıların bilgisayar, bilişim ve internet ilgili sorunlarına çözümler buluyoruz.
Haber Detayı
23 Kasım 2020 - Pazartesi 19:56
 
“Güvenli Yapı” Ne Demek? İnşaat Mühendisi Cemal Doğan Anlattı!
Yaşanan İzmir depremi sonrası tekrar gündeme gelen “Güvenli Yapı” kavramını İnşaat Mühendisi Cemal Doğan’a sorduk. Bu gün hala ‘Güvenli Yapı’ konuşmaları yapmanın, hem yurttaş hem de kamu açısından büyük bir eksiklik olduğunu söyleyen Doğan, özellikle 1999 depreminden sonra hala bu konuların söylemlerle yürütülmesinden de üzüntü duyduğu belirtti.
YAŞAM Haberi
“Güvenli Yapı” Ne Demek? İnşaat Mühendisi Cemal Doğan Anlattı!

Geçtiğimiz günlerde İzmir’de meydana gelen 6.8 şiddetindeki deprem sonrası tekrar gündeme gelen “Güvenli Yapı” tartışmalarını yıllardır inşaat sektöründe faaliyet gösteren ve yüzlerce projeye imza atan İnşaat Mühendisi Cemal Doğan ile konuştuk.

 

Güvenli yapı kavramının detaylarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Doğan; ‘Güvenli Yapı’ konuşmaları yapmanın, hem yurttaş hem de kamu açısından eksiklerimizin olduğu gerçeğini gözler önüne serdiğini söyleyerek, yaşadığımız çok sayıda acı deprem tecrübesine rağmen hala bu konularda konuşmaktan büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek şöyle devam etti.

 

“EKSİKLERİMİZİN OLDUĞU ORTADA”

 

Güvenli yapıyı konuşuyor olmamız bu konuda eksikliklerimiz olduğunu gösteriyor. Öncelikle İzmir’de meydana gelen depremde yaşamını yitiren yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

 

Meydana gelen son İzmir depreminden sonra pek çok insan binalarının güvenli yapı statüsünde olup olmadığını düşünmeye başladı. Bu konuda endişesi olan her yurttaşımız, öncelikle binalarının depreme dayanıklı olup olmadığını belli testlerden geçirerek öğrenmelidirler. Söz konusu testleri herkes yaşadığı kentin bu konudaki uzman ekiplerinden devlet desteği alarak yaptırabilir.

 

İzmir'de yaşadığımız 6,8 büyüklüğündeki deprem, ‘Güvenli Yapı’ konusunda hem yurttaş hem de kamu açısından eksiğimiz olduğunu net olarak ortaya koydu. Depremin ortaya çıkardığı etki neticesinde bazı binaların toz bulutu gibi dağıldığını, bazılarının yan yattığını, bazılarının ise çatladığını gördük.

 

GÜVENLİ YAPI NEDİR?

 

“Bir bina kullanım süresince maruz kalacağı düşey ve yatay yükleri güvenli sınırlar içerisinde taşıyabiliyor ise güvenli yapıdır” diyerek, ‘Güvenli Yapı’ kavramını tanımlayan ve konuyu detaylarıyla anlatan Cemal Doğan, sorularımıza da cevap verdi.

 

Bir binanın depremden etkilenme derecesinin, o binanın zemininden, statiğine, kullanılan malzemeden işçilik kalitesine kadar birçok unsura bağlı olduğunun altını çizen Doğan, şöyle devam etti.

 

*Yeni yapılan bir binada temel yapının zemin yapısı ile uyumlu olup olmadığı, kullanılan beton sınıfının değerleri, beton demir oranlarının önemi, statik hesabın çok ciddi yapılması ve en önemlisi denetimin çok sık ve doğru yapılması güvenliği artıran unsurlardır.

 

BİR YAPININ GÜVENLİ OLMASI NASIL SAĞLANIR?

 

Bir yapıya güvenli diyebilmemiz için şu şartları sağlıyor olması lazım.

 

*Yapının inşa edileceği yer, yönetmelik ve mevzuatlara uygun seçilmiş olmalıdır.

 

*Zemin etüt çalışması yapının güvenliği açısından, uygun teknoloji ile doğru ve titiz bir şekilde yapılmalıdır.

 

*Yapı tasarımı yüksek kalitede mühendislik ve mimarlık hizmetleri ile amacına uygun projelendirilmiş olmalıdır.

 

*Yapının taşıyıcı sistem seçimi, zemin etüdü ve projesine göre iyi kalitede mühendislik hizmeti ile hazırlanmalıdır.

 

“KULLANILAN MALZEMENİN STANDARTLARA UYGUN OLMASI ŞART”

 

Bu aşamalar bittikten sonra yapının güvenli olabilmesi için en önemli ikinci konu, inşaatta kullanılacak malzemenin kalitesidir. Can ve mal güvenliği için yapının özellikle taşıyıcı sistem için gerekli olan malzeme seçimi kesinlikle titizlikle ve doğru şekilde yapılmalıdır.

 

Beton ve donatı seçimi doğru yapılmalı ve donatı korozyonunun oluşmaması için, geçirimsiz yüksek kaliteli beton kullanılmalıdır. Taşıyıcı kolanlarda kaliteli donatı çeliği kullanılması, donatının korunması, standartlara uygun ve yeterli kalınlıkta pas payının bırakılması gerekmektedir.

 

Beton dökümünde vibratör kullanımı, bakım kurallarına uyulması, betonda katkı türü korozyon inhibitörlerinin kullanılması, betonun kullanım amacına göre yüzeyini koruyucu kimyasallarla kaplamak yapı güvenliğini artırır.

 

Özellikle, deprem bölgelerinde kullanılacak betonlarda, donatıda korozyon oluşmamasının yanında betonu dış etkilere karşı korumak ve uzun ömürlü kılmak için “Geçirimsizliği” sağlanmalı, beton sınıfı en az (C25) düzeyine yükseltilmelidir. Bununla birlikte işçilik kalitesinin düzenli ve sistemli bir şekilde kontrolü sağlanmalıdır.

 

DENETİMSİZLİK EN BÜYÜK SIKINTI

 

“Her yeni bina güvenli midir?” sorumuza da Yasalar doğru bir şekilde uygulansa ve denetimler eksiksiz yapılsa bu soruya içtenlikle ‘Evet’ derdim ama… “ diye cevap veren Cemal Doğan, konuşmasını şöyle tamamladı. “Her yeni binanın güvenli olmadığını yaşadığımız son depremde gördük. Daha iki yıl önce yapılmış bina duvarlarının, kolon kiriş bağlantı noktalarının karpuz gibi iki yarıldığına hep birlikte üzülerek şahit olduk. Bu nedenle yukarıda altını çizdiğimiz konular, ilgili kurumlar tarafından denetlenmeli ve vatandaşlarımız güvenli yapı ile acilen buluşturulmalıdır.”

 

İnşaat Mühendisi Cemal Doğan Kimdir?

 

1974 Muş-Varto doğumlu olan Cemal Doğan ilk, orta ve lise öğrenimini Mersin’de tamamladı.

Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü mezunu olan Cemal Doğan, bir süre Mersin Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra, yedek subay olarak askerlik görevini yerine getirdi.

 

Özel sektörde yöneticilik yaptıktan sonra CMD Mühendislik Proje İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi’ni kurarak sektörde önemli projelere imza attı.

 

Mesleğinin yanı sıra, CHP Başakşehir mahalle örgütlerinde çalışarak siyasete de başlayan Cemal Doğan, Örgütten Sorumlu İlçe Başkan Yardımcılığı görevinden sonra Belediye Meclis Üyesi olarak, plan- bütçe ve imar komisyonlarında görev aldı. 2019 Yerel Seçimlerinde İzmir Çiğli’de Belediye Başkan Aday Adayı oldu.

 

Öğretmenlik yapan Serpil Doğan ile evli olan Cemal Doğan, 2 kız 1 erkek evlat sahibidir.

 

Gençliğinde profesyonel olarak Judo sporu ile ilgilendi. 5 Türkiye Şampiyonluğu, 2 Türkiye 2.’liği, 2 Türkiye 3.’lüğü kazandı.

 

5 yıllık Üniversite İngilizce eğitimini 4 buçuk yılda tamamladı.

 

2002-2011 yılları arasında Nuh Çimento – Nuh Beton grubunda Avrupa Bölge Müdürlüğünde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı.

 

Özyurt AŞ’de hazır beton tesisi işletme müdürlüğünde 1 buçuk yıl yöneticilik yaptı.

 

Özel sektör yöneticilik döneminde; TOKİ Konutları, KİPTAŞ Konutları, Metro İnşaatları, AVM vb. büyük ölçekli işlerde hizmet verdi.

 

2012 Yılında CMD Mühendislik adı altında kendi firmasını kurdu.

 

Ülkenin tanınmış gruplarından; Rönesans A.Ş., Artaş A.Ş. (Avrupa Konutları), NEF Grubu, Fer-Yapı, Sera Yapı, İŞGYO’nun Toplu Konut projelerine taşeron hizmeti verdi.

 

Kentsel Dönüşüm alanında kendi projesi olan “İstanbul Konutları” ile Kartal’da yerinde dönüşüm hizmeti veren Cemal Doğan, Hazır Beton sektöründe de danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyor.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Güvenli Yapı Ne Demek?, İnşaat Mühendisi Cemal Doğan, İzmir Depremi,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1