Zeytinburnu Belediyesi ve Beştelsiz Spor Kulübü tarafından organize edilen 12.Cumhuriyet Koşusu, 24 Ekim 2021 Pazar günü saat 09:00’da start alacaktır.
Haber Detayı
25 Ağustos 2021 - Çarşamba 21:34
 
Hak, hukuk, adalet için yürüyorduk. Hani nerde?
TİS hakları ve belediyede yaşanan sıkıntılarla ilgili yaptıkları eylemlere pandemi yasakları nedeniyle ara veren Bakırköy Belediyesi çalışanları, Özgürlük Meydanı'na kurdukları direniş çadırının 3. gününde basın açıklaması yaptı. Açıklanma öncesi konuşan DİSK Genel İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Adil Çiftçi, “Hak, hukuk, adalet için yürüyorduk, hani nerde?” dedi.
Özel Haber Haberi
Hak, hukuk, adalet için yürüyorduk. Hani nerde?

Yaklaşık 3 yıldır yapılmayan toplu sözleşmeleri, artan hak kayıpları, kısa çalışma ödeneği, eşit işe eşit ücret adı altında maaşların düşürülmesi, sendikal faaliyetlere katıldığı gerekçesiyle işçi çıkarılması, yemek paralarının liraya düşürülmesi, giyinme soyunma kabinlerinin olmaması, yazlık kışlık kıyafetlerinin olmaması ve yeterli ekipmanları olmadığı gerekçesi ile yıllardır hak arama mücadelesini sürdüren işçiler adına konuşan Sendika Başkanı Adil Çifti, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ve yönetiminin, tüm bunlara karşın duyarsız, kayıtsız ve merhametsiz olduğunu söyledi.

 

“YUKARIDA FABRİKALARI SATIP DEVLETİ, BURADA KAMU ARAZİLERİNİ SATIP BELEDİYEYİ KURTARMAYA ÇALIŞIYOR”

 

Masa başında toplu sözleşme yaparak işçi barışının sağlanmasını istediklerini’, Hak, hukuk, adalet, demokrasi ve Atatürk’ söylemlerinin lafta değil icraatta olması gerektiğini belirterek konuşmasını sürdüren Çiftçi, iktidarın Cumhuriyet öncesi yapılan fabrikaları satıp devleti kurtarmaya, Başkan Kerimoğlu’nun da kamu arazilerini satarak belediyeyi kurtarmaya çalıştığını vurgulayarak, “Memurda huzur yok. işçinde huzur yok. Kadrolu çalışanından tutta esnafında, pazarcında, vatandaşında huzur yok. Toplamına bakınca Bakırköy’de huzur yok” diyerek devam etti.

 

“BAKIRKÖY BELEDİYESİ’NDE ÇALIŞMADAN MAAŞ ALAN BANKAMATİKİLER VAR”

 

Kendilerine destek veren tüm katılımcılara teşekkür ederek, varlıklarının kendilerine güç verdiğini söyleyen DİSK Genel İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Adil Çiftçi, Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ile öncesinde yaptığı görüşmede kendisine çalışan bankamatikçiler olduğunu dile getirildiğini, kendisinin de ‘Belediyeyi siz yönetiyorsunuz. Çalışmayan bankamatikçi kim varsa çıkarın” diyerek cevap verdiğini, baktıklarında ise bu sözde işçilerin İzmir, Ankara ve hatta Edirne’de yaşadığını ifade etti.

 

O gün de, bu gün de söylediği cümlenin arkasında olduğunu, adı işçi ama kendisi çalışmayan bankamatikçinin asla arkasında olmadığını, çalışan, emek veren, alın teri döken tüm işçilerin yanında olduğunu ifade eden Çiftçi, Kerimoğlu’nun kendisine işçi değil köle aradığını, işçinin köle yerine konulmasını asla kabul etmediklerini belirterek, işçinin, emekçinin hakkını gasp edenlerin görev süresi sonunda yıllarca nasıl anılacağınıda oturup düşünmesini isteyerek konuşmasına son verdi.

 

KERİMOĞLU’NUN GÖREVE GELDİĞİ GÜNDEN BU YANA 6 ÇALIŞAN İŞ KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ

 

Basın açıklamasını okuyarak, yaklaşık 3 yıldır devam eden süreci anlatan Bakırköy Belediyesi çalışanı ve aynı zamanda Genel İş Sendikası 2 Nolu Şube Sekreteri olan Süreyya Doğan, Bakırköy Belediyesi’nin 2018 Nisan ayından bu yana, şirket değişikliğine gittiğini ve DİSK Genel-İş olarak her durum da Çalışma Bakanlığı 'ndan yetki tespiti aldıklarını, belediyenin ise toplu sözleşme yapmamak için yetki tespitine itiraz ederek mahkeme eliyle süreci uzatmakla kalmayıp uzatmaya da devam ettiğini belirten Doğan, Başkan Kerimoğlu’nun göreve geldiği 2014’ten bu yana 6 işçinin iş kazası ile iş cinayetinde hayatını kaybettiğini söyledi.

 

“BAKIRKÖY BELEDİYESİ, KANUNSUZ, HUKUKSUZ VE ADALETSİZ YÖNETİLİYOR”

 

Yaptığı tüm uygulamalarla Başkan Kerimoğlu ve yönetiminin açıkça 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği, 4857 sayılı iş kanunu, 6356 sayılı sendikalar ve toplu sözleşme kanunu yok saydığını belirten Süreyya Doğan, belediyenin kanunsuz, hukuksuz ve adaletsiz bir biçimde yönettiğini vurguladı.

 

Bakırköy Belediyesi’nin 591 milyonluk devasa bütçesinin faaliyet raporlarına bakınca, milyonluk ihaleler, milyonluk temsil ve ağırlama giderleri başta olmak üzere, her harcama kalemine para bulunduğunu ama  ilçenin çöpünü, temizliğini, kısacası yükünü çeken şirket işçilerine sıra gelince ‘paramız yok’ açıklaması yapıldığını söyleyen Doğan, çalışanına günlük 5 lira yemek parası veren belediyenin faaliyet raporlarında geçen harcama kalemlerinden bir kaç örnek verdi.

 

* Çalışana 5 lira yemek parası, temsil ve ağırlama giderlerine 1 milyon 173 bin 558 lira

* 2020 yılında vatandaşa ve personele ramazan kolisi için ayrılan 1 milyon bütçe, dağıtılan koli sayısı SIFIR..

 

Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına Türkiye işçi Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Emek Partisi, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Devrimci Gençlik Birliği, Eğitim Sendikası 1 Nolu Şube, Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası, Birlik Sendikası, Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası, Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu’da destek verdi. Tüm katılımcılar, Bakırköy Belediye çalışanlarının hak alma mücadelesinde asla yalnız olmadığını belirterek, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları attı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hak,, hukuk,, adalet, için, yürüyorduk., Hani, nerde?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1