Webshop olarak 20 yıla yaklaşan deneyimimiz ve her biri alanlarında uzmanlaşmış teknik kadromuzla hem kurumsal firmaların hem de bireysel kullanıcıların bilgisayar, bilişim ve internet ilgili sorunlarına çözümler buluyoruz.
Haber Detayı
23 Şubat 2021 - Salı 10:02
 
Halk TV’de işten çıkarılan üç editör yaşananları anlattı
Halk TV'nin internet ekibinden üç editör işten çıkarıldı. İşten çıkarılan Ali Isıyel kanalın patronu Cafer Mahiroğlu tarafından bir süredir mobbinge uğradıklarını açıkladı.
GÜNDEM Haberi
Halk TV’de işten çıkarılan üç editör yaşananları anlattı

Halk TV, internet editörlerinden Ali Isıyel, Fırat Yeşilçınar ve Batuhan Batan'ı işten çıkardı.

 

Ali Isıyel bir süredir haberlerine sansür uygulandığını ve buna karşı çıktıkları için kanalın patronu Cafer Mahiroğlu'nun mobbingine maruz kaldıklarını açıkladı.

 

Isıyel 22 Şubat 2020 (dün)  işe gittiğinde ücretsiz izne çıkarıldığını öğrendiğini ve gerekçe olarak da bir haber tartışmasının gösterildiğini söyledi.

 

Isıyel bu süreçte yaşadıklarını sosyal medya hesabından şöyle anlattı:

 

"Bugün Fırat Yeşilçınar, Batuhan Batan ve benim Halk TV’deki işimize son verildi. Kısaca son süreçte yaşananları aktarmak ve kamuoyunun takdirine sunmak istiyoruz.

 

Bugün büroya gittiğimde ücretsiz izne çıkarıldığımı öğrendim. Gerekçe olarak bir haber tartışması gösterildi.  Ancak altında yatan sebep başkaydı…

 

HABERLERİMİZE SANSÜR UYGULANDI…

 

Daha önce birçok haberimize sansür uygulandı ve biz karşı çıktık. Özellikle Olay TV’de belediye başkanları çıktığı bir programda, CHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer (8.12.21 tarihli haber), pandemi başlangıcından bu yana Mersin’deki ölüm sayılarını açıkladı.

 

Ben de bu yayının ilgili kısmını haberleştirdim. Bunun üzerine kanalın patronu Cafer Mahiroğlu, o dönem internet sitesinin haber koordinatörü olan Fırat Yeşilçınar’ı aradı.

 

Mahiroğlu Fırat’a 'Sanki ülkede kimse ölmüyor' diyerek hem ölümle alay etti, hem bir başka medya kuruluşuna hem bize hem de CHP’li belediye başkanına sansür uygulamış oldu. Fırat, Mahiroğlu’na 'Bunun muhatabı Suat Toktaş’tır, ona da gerekli açıklamayı yaptım' şeklinde yanıt verdi.

 

Haberi baskılar üzerine Twitter’dan sildik ancak web sitesinde hâlâ duruyor.

 

İBB VE KADIKÖY’DEKİ İŞÇİ GREVİ DAHİL BİRÇOK HABERİMİZE SANSÜR UYGULANDI…

 

Burada kinlenen Mahiroğlu, bize daha sonra mobbing uygulamaya başladı. Aradaki iki aylık süreçte; başta İBB’yle ve Kadıköy’deki işçi greviyle ilgili olmak üzere birçok haberimize sansür uygulandı.

 

TELE1 VE KRT’NİN ADININ GEÇMEMESİ İÇİN BASKI UYGULANDI…

 

Sansür, Olay TV ile bitmedi… Zaten bir avuç gerçeği anlatmaya çalışan basın kuruluşları da aynı muameleye maruz kaldı. TELE1 ve KRT’nin adının haberlerde ve programlarda bile geçmemesi için baskı uygulandı.

 

TELE1 ile aynı RTÜK cezasını aldığımız gün, web sitesinde yapılan haberde kullanılan görselde TELE1’in logosunun neden bu kadar büyük olduğu dahi sorgulandı.

 

Bugün, ben işten çıkarıldıktan sonra internet ekibinde çalışan birçok arkadaşımız tepki gösterdi.

 

Bunun üzerine Cafer Mahiroğlu hepimizi görüşmeye davet etti. Görüşmeye gittiğimizde bizi genel yayın yönetmeninin kararını sorgulamakla suçladı. Medya sektöründe çalışanlar bilir; her haber sorgulanır.

 

CAFER MAHİROĞLU YAYIN POLİTİKASI ÜZERİNDE BASKI OLUŞTURDU…

 

Zaten, bir süredir Cafer Mahiroğlu birçok habere doğrudan müdahalede bulunup kanalın yayın politikası üzerinde baskı oluşturdu.

 

Mahiroğlu’nun bize parmak sallamasının ardından üslubuna dikkat etmesi konusunda kibarca uyardık ve uyarımız üzerine 'Toplantı bitmiştir, çıkın dışarı' dedi. Biz çıkarken arkamızdan 'Terbiyesizler, ahlaksızlar' diye hakaretler savurdu. Biz de aynıyla yanıt verdik.

 

CAFER MAHİROĞLU’NUN ŞOFÖRÜ BİZİ TEHDİT ETTİ VE ÜZERİMİZE YÜRÜDÜ…

 

Oradaki gerilimin ardından çalışma alanımıza giderek kurumun verdiği bilgisayarları teslim etmek için muhasebeciyle tutanak hazırladık. Bu esnada Cafer Mahiroğlu’nun aynı zamanda akrabası olan şoförü yanımıza gelerek bizi tehdit etti ve üzerimize yürüdü.

 

Uzun zamandır; maaşların ödenmesi konusunda gecikmeler yaşandı, mesai ücretlerimiz ödenmedi, yıllardır maaş zammı alamayan arkadaşlarımız var. Hatta birçok kişi asgari ücretle çalışıyor. Habercilik adına birçok şeyi içimize atarak kamucu bir yayıncılık yapma çabası içinde olduk.

 

HABERCİLİK PATRONLARA TESLİM…

 

Bugün ‘kol kırılır, yen içinde kalır’ anlayışını gazeteciler de devam ettirdiği için habercilik patronlara teslim…

 

Yaşananlar bunlardan ibaret. Eksiği var, fazlası yok. Zaten birçok mecrada da haberleştirildi bu olaylar. Kamuoyunun takdirine sunarız."

 

SOSYAL MEDYA PLATFORMU CLUBHOUSE’TA YAŞANANLARI ANLATTILAR…

 

Halk TV’deki işlerinden çıkarılan gazetecilerle ilgili sosyal medyada yer alan iddialara göre de, çıkarılan gazetecilerin sosyal medya platformu Clubhouse’ta yaşananları anlattıkları ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, gazetecilerin iddialarını bir süre dinledikten sonra herhangi bir açıklama yapmadan katılımcı olduğu Clubhouse sohbet odasından ayrıldı.

 

“İBB talimatıyla başlıkları değiştirdik”

 

Halk TV'den çıkarılan gazetecilerden biri, İstanbul Metrosu görüntüleriyle attıkları "Türkiye'nin Wuhan'ı Bu Halde" başlığının, İBB'nin talimatıyla "İktidarın ekonomi politikası ve bunun toplu taşımaya yansıması" olarak değiştirildiğini iddia etti.

 

Sohbet odada konuşan, Halk TV'den çıkarılanlardan biri, İstanbul Metrosu görüntüleriyle attıkları "Türkiye'nin Wuhan'ı Bu Halde" başlığının, İBB'nin talimatıyla "İktidarın ekonomi politikası ve bunun toplu taşımaya yansıması" olarak değiştirildiğini söylüyor. https://t.co/HgcDHrHeO9 pic.twitter.com/M0TFzCPzDT — ismail cesur (@icesur) February 22, 2021

 

Yaptıkları "sefer sayısı" haberi nedeniyle kovuldular

 

Gazeteciler, “Pandemi sürecinde neden toplu taşıma seferleri arttırılmıyor?” başlıklı haber nedeniyle İBB'yi kızdırdıklarını ve sonrasında da işlerinden olduklarını belirtti.

 

"Kanalda başkanın kardeşi çalışıyor, olmaz"

 

Bir başka çalışan ise, CHP'li Bakırköy Belediyesi'nde işçilerin hak arama talebini haber yapma taleplerinin kanal yöneticileri tarafından “Kanalda Bakırköy Belediye Başkanı'nın kardeşinin çalışıyor” denilerek reddedildiğini ifade etti.

 

Halk TV çalışanları Bakırköy Belediyesi'ndeki işçilerin hak arama girişimlerini haber yapalım mı demişler ama Kanal izin vermemiş. Bu ifadelerin üzerine diğer konuşmacı diyor ki: E Bakırköy Belediye Başkanı'nın kardeşi kanalda çalışıyor. (!) #clubhouse— Betûl Kayahan (@abetulkayahan) February 22, 2021

Bir başka isim ise, WhatsApp konuşmalarına erişildiğini ve dinlendiklerini ifade etti.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Halk TV’de işten çıkarılan üç editör yaşananları anlattı, Ali Isıyel, Cafer Mahiroğlu, İBB, Bülent Kerimoğlu, Savaş Kerimoğlu, Canan Kaftancıoğlu,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1