Webshop olarak 20 yıla yaklaşan deneyimimiz ve her biri alanlarında uzmanlaşmış teknik kadromuzla hem kurumsal firmaların hem de bireysel kullanıcıların bilgisayar, bilişim ve internet ilgili sorunlarına çözümler buluyoruz.
Haber Detayı
18 Aralık 2020 - Cuma 21:41
 
İmar Hak Kaybı Olan İstanbulluları Sevindiren Karar
İstanbul genelindeki riskli yapıları depreme karşı dönüştürmek için hazırlanan plan notu, İBB Meclisi’nde oybirliği ile kabul edildi. Daha önce imar planlarına uygun şekilde ruhsat alarak yapılmış, zaman içinde plan değişiklikleri sonucu yapılaşma alanı azaltıldığı için açıkta kalmış ve deprem riski taşıyan yapıların yıkılıp yeniden yapılmasının önü açıldı.
GÜNDEM Haberi
İmar Hak Kaybı Olan İstanbulluları Sevindiren Karar

Aralık ayı son meclisinde İBB Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nde gelen telifle,  zamanında yürürlükte olan imar planına ve mevzuata uygun şekilde ruhsat alarak yapılaşmış, günümüzde deprem riskine karşı dayanıksız olduğu tespit edilmiş binaların sonrasında onaylanan imar planlarında alınan kararlar gereği yapılaşma alanlarının azaltılması nedeniyle dönüşümünün ya gerçekleşemediği ya da çok düşük oranda kaldığı belirtildi. Bu amaçla onaylı ruhsat belgesi bulunan depreme dayanıksız hale gelmiş binaların yıkılıp yeniden yapılmasını sağlamak amacıyla plan notu hazırlandığı kaydedildi.

 

OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

 

Teklife ilişkin hazırlanan komisyon raporunda; İstanbul’da yürürlükte olan 5 bin ölçekli nazım imar planlarının bu not eklenerek hazırlanması, gerekli kurum görüşlerinin alınarak ivedilikle meclise sunulması, ilçe belediyeleri ile koordinasyon sağlanarak alt ölçekli 1/1000’lik uygulama imar planlarının notlarına eklenmesi ile ilgili hazırlık yapılması uygun bulundu. Rapor oybirliği ile kabul edildi.

 

BUNDAN SONRASINI İLÇE BELEDİYELERİ ŞEKİLLENDİRECEK

 

Konuyla ilgili görüş bildiren İBB’li Meclis Üyesi Halit Cebeci, tüm İstanbul’da olduğu gibi, temsil ettiği Bakırköy'ün özellikle Kartaltepe Mahallesi'nde bu şekilde hak kaybının yaşandığı sokaklar olduğunu, yıkılsa dahi vatandaşların aynı şekilde yapamadığını dile getirerek, “Oy birliği alınan bu karar tüm İstanbullulara hayırlı hayırlı olsun. Bundan sonra iş ilçe belediyelerinde” dedi.

 

HANGİ BİNALAR YARARLANACAK?

 

Buna göre teklif edilen plan notundan ilgili yasa kapsamında “riskli yapı” olarak tespit edilmiş, ruhsatlı, imar planlarına göre yapılaşma izni bulunan alanlarda kalan binalar yararlanabilecek. Toplam inşaat alanı onaylı ruhsatta belirtilen alan esas alınarak hesaplanacak. Yapı yükseklikleri, mevcut imar planına, çevre yapılaşma şartlarına ve siluet kararlarına uygun olarak belirlenecek. Bu plan notundan; yapı yasaklı alanlarda, heyelan bölgelerinde, tarım-orman-sit ve diğer koruma alanlarında, dünya miras alanlarında, Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesinde kalan yapılar yararlanamayacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İmar, Hak, Kaybı, Olan, İstanbulluları, Sevindiren, Karar,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1