Webshop olarak 20 yıla yaklaşan deneyimimiz ve her biri alanlarında uzmanlaşmış teknik kadromuzla hem kurumsal firmaların hem de bireysel kullanıcıların bilgisayar, bilişim ve internet ilgili sorunlarına çözümler buluyoruz.
Haber Detayı
30 Kasım 2020 - Pazartesi 11:11
 
KADES Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Kurulur? Nasıl İndirilir?
KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri engellemek adına Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır.
GÜNCEL Haberi
KADES Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Kurulur? Nasıl İndirilir?

Kadına şiddette son zamanlarda yaşanan artışla birlikte hayata geçirilen KADES Uygulaması, kadına şiddetin sona ermesini amaç edinmektedir. Kullanımı kolay olan KADES'i tek yapmanız gereken cep telefonunuza indirmek.

KADES Uygulaması ile tek tıkla dakikalar içerisinde yetkililere ulaşabiliyor, yardım isteyebiliyorsunuz.

Tek tıkla polis ekiplerinin olay mahalline dakikalar içinde ulaştığı uygulamayı kullanmak ve indirmek çok kolay.

Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.

 

Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.  

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, KADES uygulamasıyla kadına yönelik risk ve tehdit unsuru oluşturabilecek durumların önüne geçebilmeyi ve acil durumlarda müdahale süresinin kısaltılmasını hedeflediklerini bildirdi.

 

Uygulamanın çalışma şeklini anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Aslında mart ayından itibaren pilot uygulama olarak açık bulunan KADES uygulaması, bugüne kadar 24 bin 584 kişi tarafından indirilmiştir. Acil durumla karşı karşıya kalan 31 kadın tarafından ihbarda bulunulmuş̧ ve alınan ihbarlara karşı gerekli müdahale yapılmıştır. Polis sorumluluk bölgesindeki vakalarda ihbar alındıktan sonra olaya müdahale süresi ortalama 5 dakikadır." dedi.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kadına yönelik şiddeti önlemeyle ilgili aldıkları tedbirlerin KADES ile sınırlı olmadığını belirterek, merkezde ve taşrada aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele birimleri kurulduğunu bildirdi.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinde (ŞÖNİM) emniyet birimleri ile irtibatı sağlamak üzere polis memurlarının bulunduğunu anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasında 19 Nisan 2016 tarihinde imzalanan protokol kapsamında elektronik kelepçe uygulamasının pilot illerde devam ettiğine dikkati çekti. 

 

KADES'i buradan indiribilirsiniz  https://www.icisleri.gov.tr

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KADES Nedir?, Nasıl Kullanılır?, Nasıl Kurulur?, Nasıl İndirilir? Kadın Destek Uygulaması (KADES) Nedir?
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1