Zeytinburnu Belediyesi
Haber Detayı
14 Mayıs 2022 - Cumartesi 00:19
 
Kaftancıoğlu’na verilen ceza hukuki değil siyasidir!
Bakırköy Belediye Meclisi Mayıs ayı son toplantısında konuşan Meclis Başkan Vekili Mahir Çelik, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasının siyasi bir karar olduğunu belirterek, hukukun ve adaletin bir gün herkese lazım olacağını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Kaftancıoğlu’na verilen ceza hukuki değil siyasidir!

Bakırköy Belediyesi Meclis Başkan Vekili CHP’li Mahir Çelik, Yargıtay’ın İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verdiği kararla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kararın hukuki değil, siyasi olduğunu vurgulayan Çelik, “Bu karar ne İl Başkanımız Doktor Canan Kaftancıoğlu'nu, ne de her zaman onun yanında olacak Cumhuriyet Halk Partisi örgütünü, bu ülkenin demokrasi, adalet ve özgürlük mücadelesinden vazgeçirmeyecektir. Aksine daha da birlik ve dayanışma içinde olacaktır. Genel Başkanımız önderliğinde iktidara adım adım yürüyeceğimiz CHP’lileri daha çok sokakta ve meydan da göreceksiniz.” dedi.

NE OLDU?

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun, sosyal medya paylaşımları nedeniyle "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret”, "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarından 4 yıl 11 ay 20 gün olarak verilen hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

CANAN KAFTANCIOĞLU NE DEDİ, NEDEN CEZA ALDI?

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu'nun İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanarak 6 Eylül 2019'da mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz incelemesini tamamladı.

Daire, Kaftancıoğlu'na "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret"ten verilen 1 yıl 6 ay 20 gün ile "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak"tan verilen 1 yıl 8 ay hapis cezalarını kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu gerekçesiyle onadı. Kaftancıoğlu'na, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan verilen 2 yıl 4 ay hapis cezası ise 1 yıl 9 ay olarak düzeltilerek onandı.

Canan Kaftancıoğlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için “Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zat hakkında ‘Hakaret, Adil Yargıyı Etkileme Yargı Görevini Yapanı Etkilemeye Teşebbüs’ suçlarını işlemesi nedeniyle suç duyurusunda bulunacağım” ifadesini kullanmıştı.

Kaftancıoğlu’nun bu ifadesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan şikayetçi olmuş, dilekçede, “Yaşadığımız ülkenin yüzde 50 oranından fazla oy alarak seçilmiş bir Cumhurbaşkanını yok saymak ve işgalci olarak tanımlamak, milletin iradesini yok saymaktır” ifadelerine yer verilmişti. Dilekçede ayrıca, söz konusu ifadenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Kişilik haklarını zedelediği’ belirtilerek davanın kabulü ve 500 bin TL manevi tazminatın haksız fiil tarihi olan 16 Ocak 2021 tarihinden işleyecek yasal faiz ile tazmin edilmesi talep edilmişti.

2 SUÇTAN VERİLEN 4 YIL 2 AYLIK HAPİS CEZASI BOZULDU
Kaftancıoğlu'na, "PKK/KCK silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçundan verilen 1 yıl 6 ay hapis ile "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçundan verilen 2 yıl 8 hapis cezaları ise daire tarafından bozuldu.
Kaftancıoğlu'nun, sosyal medya paylaşımı ve bir televizyon kanalındaki konuşmaları nedeniyle "PKK/KCK silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçundan cezalandırıldığı anımsatılan kararda, bu eylemlerin söz konusu suçun unsurlarını oluşturmadığı ifade edildi.
Kararda, "Terör örgütü propagandası yapma suçunun oluşması için terör örgütü ile ilgili bir öğretinin, düşüncenin veya inancın başkalarına tanıtılması, benimsetilmesi ya da yayılması amacıyla yapılmasının yanında terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, bu yöntemleri övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde yapılması gerekmektedir" denildi.
"Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçu bakımından ise kararda, muhalif kişiliği ile bilinen Kaftancıoğlu'nun sosyal medyadaki paylaşımlarının bütününün incelendiğinde atılı suçun unsurlarının oluşmadığı belirtildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, Bakırköy, Maahir Çelik, Canan Kaftancıoğlu,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1