12-18 Nisan 2021 Prof  Dr. Haydar Baş
Webshop olarak 20 yıla yaklaşan deneyimimiz ve her biri alanlarında uzmanlaşmış teknik kadromuzla hem kurumsal firmaların hem de bireysel kullanıcıların bilgisayar, bilişim ve internet ilgili sorunlarına çözümler buluyoruz.
Haber Detayı
27 Şubat 2021 - Cumartesi 19:40
 
Kamulaştırma Yapılmadan Ermeni Vakfı’na Geçen Sokağın Sakinleri Yetkililere Seslendi
‘Azınlık Mallarının İadesi’ kapsamında kamulaştırma yapılmadan Ermeni Vakfı’na geçen 22 haneli Yeşilköy Geçici Lale sokağı sakinleri, ne yapacaklarını şaşırmış vaziyette ne evlerini tamir edebiliyor, ne de gidecek bir yerleri var. Doğup büyüdükleri ve 60 yıldır oturdukları sokağı terk etmeleri istenen sakinler, yetkililerin konuya el atmasını ve bir an önce gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istedi.
GÜNDEM Haberi
Kamulaştırma Yapılmadan Ermeni Vakfı’na Geçen Sokağın Sakinleri Yetkililere Seslendi

Gerek alt yapısı, gerekse üst yapısı ile şehircilik anlamında hiçbir sıkıntı yaşamadan 1964’den beri Yeşilköy Geçici Lale Sokak’ta yaşadıklarını, burada doğup büyüdüklerini ve tüm vergilerini normal süreçte ödediklerini belirten yaklaşık 100 kişiden oluşan sokak sakinleri, her an birinin gelip kendilerini kapı dışarı atmasından yana huzursuzluklarını dile getirdi.

 

GEÇİCİ LALE SOKAĞI SAKİNLERİ YAŞANAN SÜRECİ ANLATTI…

 

Türkiye Cumhuriyeti 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde tüm vergilerini ödeyerek tapu almak kaydı ile öncelikle ‘Tapu Tahsis Belgesi’ aldıklarını, mevcut ödeme makbuzlarının var olduğunu söyleyen sokak sakinleri, yıllarca tapu alma hayali ile yaşadıklarını belirtti.

 

2021 yılına kadar vergilerini düzenli bir şekilde ödeyen 22 hane sahibi, elektrik, su, internet ve doğalgaz bağlantılarının tam olduğunu, sonrasında mahallelerinin 1. Derecede Sit Alanı ilan edildiğini duyduklarını ama kendilerine yapılan herhangi bir tebligat olmadığı için, yine aynı yıl gelen ‘Ecrimisil’ bedeli ile durumdan haberdar olduklarını, 2019 yılında çıkan imar barışından da faydalandıklarını da belirterek, “Peki bu ödediklerimiz ne olacak?” dedi.

 

60 yıldır oturdukları sokağın Millî Emlak’a geçtiğini öğrenen sakinler, Milli Emlak Daire Başkanlığı ile yaptıkları görüşmelerde, hak sahibi olduklarının kabul edilmesine karşın sokaklarının sit alanı ilan edildiği için ecrimisil ödemeleri gerektiği bilgisini aldıklarını söyledi.

 

Ecrimisil bedelini çok buldukları için mahkeme süreci başlatan ve bu süreçte belirlenen ecrimisil bedelinde indirime gidildiğini belirten mahalleli, yıllardır dişlerinden tırnaklarından arttırarak yaptıkları derme çatma evleri için ayrıca vergi borçlusu olduklarını belirterek süreci anlatmayı sürdüler.

 

‘Azınlık Mallarının İadesi’ kapsamında Yeşilköy S. Stepanos Kilisesi Vakfı’na tahsis edilen sokaklarını tahliye etmeleri için bu kez kilise vakfı ve ilçe belediyesi zabıtaları tarafından da sürekli taciz edildiklerini belirten sokak sakinleri, bu kez mahkeme sürecini başlattıklarını anlattı.

 

Mahkemenin bilirkişi raporuna Yeşilköy S. Stepanos Kilisesi Vakfı’nın, 22 haneli sokakta yaşayan mülk sahiplerine bedellerini ödeyerek alanın boşaltıldığı ve araziyi boş olarak bildirdiği bilgisini aldıklarını öğrenerek itirazları sonucu durumun anlaşıldığını ama herhangi bir çözüm sürecinin de başlamadığını belirttiler

 

Yaşanan gelişmelerin ardından, Ak Partili bir meclis üyesinin de katılımı ile S. Stepanos Kilisesi Vakfı Başkanı Habib Özfuruncu ile bir toplantı yaptıklarını, Fırıncı’nın kendilerine ‘Bana buranın tapusunu R. Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan verdi’ ifadelerini kullandığını söyleyen sakinler, hiçbir kamulaştırma yapılmadan, 22 haneli bir sokağı yok saymanın vicdani bir durum olmadığını belirterek, toplantıdan ayrıldıklarını söyledi.

 

Sonrasında Vakıflar İl Müdürlüğü’ne giderek durumu anlattıklarını, 60 yıldır mahallede yaşadıklarını, mahalledeki 6 vatandaşın engelli, büyük kısmının yaşlı ve emekli, gençlerin ve çocukların ise çevre okullarda eğitim aldığını anlatarak, ne yapacaklarını sorduklarında ise hiçbir olumlu cevap alamadıklarını söyleyen sakinler, tüm bunlar yetmezmiş gibi sonrasında da kendilerinden işgaliye parası istendiğini ifade ederek isyan etti.

 

 

“Elimiz kolumuz bağlı…”

 

Tapu tahsis belgelerinin iptal edildiğini ve şimdilerde işgalci olarak gözüktüklerini söyleyen vatandaşlar, işgaliyeden kaynaklı vergi borçlusu da olduklarını ve sosyal hayatta da bu durumdan dolayı, ellerinin kollarının bağlandığını belirtti.

 

Yaşanan süreçte sokaklarının sürekli izlendiğini, en son Türk bayrakları astıkları için şikayet edildiklerini, itiraz ettiklerin de ise, Türk Bayrağı’nın yıpranmış olmasından dolayı şikayet edildiklerini öğrendiklerini söyleyen sokak sakinleri, ‘Ne yapacağımızı, kimi kime şikayet edeceğimizi şaşırdık” dedi.

 

“Hem İçişleri Bakanına, hem de Cumhurbaşkanı’na söyledik, ‘Olmaz öyle şey’ yanıtı aldık”

 

Geçtiğimiz yıl Yeşilköy Röne Park’a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya durumu anlattıklarını söyleyen mahalleli kadınlar,  Soylu’nun kendilerine öyle bir şeyin söz konusu olamayacağını İlçe Kaymakamı Nazmi Günlü’nün yanında söylediğini ama aradan 1 hafta geçmesine ve mahkeme sürecinin devam etmesine karşılık, Bakırköy Belediyesi zabıta ekiplerinin sokaklarına yıkım için geldiğini söyledi.

 

 

Hamide Eryılmaz isimli sokak sakini vatandaş, yıkım için gelen belediye ekiplerinin hem evini hem de Sultan Beyazıt tarafından yapılan sur duvarlarından dolayı Sit Alanı ilan edilen tarihi duvarları yıkmaya başlayınca karşı koyduklarını, zabıtalar tarafından darp edildiğini, tüm itirazlarına karşılık yıkımın gerçekleştiğini ve karşı koymaları sonucunda yıkımın durdurulduğunu ama hala kendilerine çıkmaları için baskı yapıldığını söyledi.

 

 

2019 Ağustos ayında, İstanbul Süryani Kadim Vakfı Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi'nin temel atma törenine katılan Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın aracının önüne atlayarak durumu anlattığını söyleyen sokak sakinlerinden Emine Temiz de, Cumhurbaşkanı’nın kendisine ‘Olmaz öyle bir şey’ dediğini aktararak, devamında kime ne için ulaşacaklarını bilemediklerini anlattı.

 

Kış mevsimin başlamasıyla birlikte, derme çatma evlerini tamir etmek istediklerinde, belediye zabıtalarının gelerek çivi çakmalarına dahi izin vermediğini, yıldırma politikası uygulayarak mahalleyi terk etmelerinin istendiğini söyleyen vatandaşlar, ’60 yıllık emeğimizi yok sayarak, pandemi döneminde bırakarak çoluk çocuk nereye gidelim” diye sordu.

 

 

DEPREMDE HASAR GÖREN EVİNİ TAMİR ETTİRMEK İSTEDİ, AĞIR CEZADA YARGILANDI…

 

99 depreminde zarar gören evini tamir ettirmek için harekete geçen sokak sakinlerinden Osman Korlu isimli vatandaş ise, Bakırköy Zabıtasının Hazine ve Anıtlar Kurulu’na yazı yazdığını ve tarihi alanı harap ettiğini bildirdiği için yıllarca ağır cezada yargılandığını belirterek, şimdilerde kızının evinde kaldıklarını söyledi.

 

SİT ALANI OLDUĞU İÇİN ÇİVİ ÇAKAMIYORLAR…

 

Sit alanı ilan edilen sokaklarına çivi dahi çakamadıklarını, bakımını yaptıramadıkları çatılarından su damladığını, 21. Yüzyılda kentin en güzide mahallelerinden biri olan Yeşilköy’de ilkel koşullarda yaşamaya mahkum edildiklerini belirten vatandaşlar, yetkililerin bira an önce duruma el atarak, mahallenin huzurunu sağlamalarını istedi.

 

“Yıllardır birlikte yaşadığımız komşularımızla aramız bozuldu”

 

Yıllardır birlikte huzur ve barış içinde yaşadıkları Ermeni komşularıyla aralarının bozulduğunu, kimsenin malında gözlerinin olmadığını ama 60 yıldır emek verip, doğup büyüdükleri sokaktan ve evlerinden yaka paça çıkmayı da kabullenemediklerini söyleyen mahalle halkı, yetkililerin konuyla ilgili çözüm üretmesi çağrısında bulundu.

 

 

 

 

 

 

Selvi Sarıtaç / Mahmut Erdinç

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kamulaştırma yapılmadan Ermeni Vakfı’na geçen sokağın sakinleri yetkili
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1