Webshop olarak 20 yıla yaklaşan deneyimimiz ve her biri alanlarında uzmanlaşmış teknik kadromuzla hem kurumsal firmaların hem de bireysel kullanıcıların bilgisayar, bilişim ve internet ilgili sorunlarına çözümler buluyoruz.
Haber Detayı
16 Şubat 2021 - Salı 19:52
 
Kerimoğlu’da İşçilerin Eylemine Katıldı
Toplu sözleşme hakları için basın açıklaması yapan işçilerin eylemine katılan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, şaşkınlık yarattı
GÜNDEM Haberi
Kerimoğlu’da İşçilerin Eylemine Katıldı

Bakanlıktan aldıkları yetki tespitine karşılık DİSK'in yetkisini kabul etmeyen Bakırköy Belediyesi’nin itirazları yüzünden yaklaşık 3 yıldır mahkemelerde sürünen, yapılmayan sözleşmeleriyle birlikte şirket şirket dolaştırılan, ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ ve ‘Esnek Çalışma Modeli’ uygulamalarıyla pandemi sürecinde iyice mağdur olan işçiler bir kez daha meydandaydı.

 

“Toplu Sözleşme Hakkımız Engellenemez”, “Kısa Çalışma Ödeneği İstemiyoruz”, “Esnek Çalışma İstemiyoruz” pankartı açan işçilerin eylemine katılan Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu'na tepkiler artarken, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atan işçilerle birlikte, Başkan Kerimoğlu’nun da sol yumruk kaldırarak slogan atması dikkat çekti.

 

BELEDİYENİN KAMERAMANINA DA ÇEKTİRTTİ

 

İşçilerin açtığı pankartının arkasına gelen Kerimoğlu’na tepki gösteren işçilerin, “Bu bizim sizin uygulamalarınıza karşı eylemimiz” demesine karşılık alandan ayrılmayan Kerimoğlu’nun, belediyenin kameramanına eylem yapan işçileri çekmesi yönündeki direktifleri gözden kaçmadı.

 

Sık sık söz almak isteyen Başkan Kerimoğlu’na hitap eden DİSK Genel-İş İstanbul Avrupa Yakası 2 No'lu Şube Başkanı Adil Çiftçi, “Biz hakkımızda açılan davanın geri çekmesini istiyoruz. Biz sorunlarımızı masa başında çözmek, özgürce toplu sözleşme yapmak istiyoruz. Vereceğiniz talimat karşısında 10 dakikada davayı geri çekilebilir ve toplu sözleşmemiz yapılabilir” dedi.

 

“Çalışanların yüzde 10’u nu işten atalım dediğimde ‘evet’ dedin mi?”

 

Olası bir gerginliğin yaşanmaması için araya giren emniyet güçleri, Başkan Kerimoğlu’nu alandan uzaklaştırmaya çalışırken, Disk Şube Başkanı Adil Çiftçi ’ye yaklaşarak, “Çalışanların yüzde 10’u nu işten atalım dediğimde ‘evet’ dedin mi?” diye sordu.

 

“Hayır” cevabı veren Çiftçi ‘ye karşılık veren Başkan Kerimoğlu, işçilere dönerek, Disk Başkanı ile görüştüğünü ve çalışanların yüzde 10’unun çıkarılması konusunda mutabakata vardıklarını iddia ederek alandan ayrıldı.

 

2018’DEN BERİ GÜVENCESİZ ÇALIŞILIYOR

 

Bakırköy Belediyesi’nin 2018 Nisan ayından bu yana, BYUAŞ, MAKRİKÖY ve BAK-PER olarak 3 şirket değişikliğine gittiğini, yapılan değişikliklere karşılık DİSK’in, çoğunluğu sağlayarak Çalışma Bakanlığı 'ndan yetki tespiti aldığını söyleyen Çiftçi, Bakırköy Belediyesi’nin yetkilerine itiraz ettiğini ve kendilerini mahkeme mahkeme dolaştırdığını söyleyerek, o günden beri de işçilerin toplu sözleşmelerinin yapılmadığını ve güvencesiz çalıştığını belirtti.

 

PARTİ KURMAYLARI VE SENDİKA BAŞKANLARI TOPLANTI YAPTI

 

Son olarak geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanları, il başkanı, CHP’li14 belediye başkanı ve sendika başkanlarıyla birlikte toplantı yaptıklarını söyleyen Adil Çiftçi, yapılan toplantının ardından e Başkan Bülent Kerimoğlu ile Bakırköy Belediyesi Başkanlık binasına gelerek bir toplantı yaptıklarını ve olabilecekleri konuştuklarını söyledi.

 

Başkan Kerimoğlu’nun Sayıştay raporlarına da yansıyan 1830’u işçi olmak üzere toplamda 2133 personel sayısının fazlalığından bahsettiğini söyleyen Çiftçi, kendisinin de Kerimoğlu’na çalışan şirket işçisi sayısının 925 olduğunu, buna karşılık, ‘Bankamatikçi, asalak ve çalışmayan’ kim varsa çıkarılması gerektiğini ifade ettiğini belirtti.

 

“Çalışmayan, asalak bankamatikçi kim varsa çıkarılsın”

 

“Söylediğimin sözün sonuna kadar arkasındayım” diyen Disk Şube Başkanı Adil Çiftçi, “Bankamatikçi, asalak kim varsa çalıştırmasın. Bizler bunların kim olduğunu bilmeyiz çünkü biz 925 işçisinin haklarıyla ilgiliyiz. Bunların kim olduğunu kendi müdürleri ve başkan yardımcıları bilir. Disiplin Kurulu var ve bu kişiler disipline verilebilir” dedi.

 

Başkan Kerimoğlu ile yaptıkları görüşme sonrası, henüz toplu sözleşme ile ilgili sorunları çözememişken üstüne “Eşit işe eşit ücret” uygulaması ile 100’ün üzerinde çalışanın maaşlarının düşürüldüğünü, günlük yemek ücretinin de 5 liraya düşürüldüğünü, bu parayla değil çorba, işçinin simitlerinin yanına çay alamayacağını belirtti.

 

Son olarak "Çalışmayan, asalak ve bankamatikçi" olup da, kadrolarda işçi olarak görünenlerden yana bu ifadeyi kullandığını ve dediğinin de arkasında olduğunu söyleyen Adil Çiftçi, “Bakırköy Belediyesi yetki tespitimize karşı açtığı itiraz davasını geri çeksin, toplu sözleşmemizi yapalım” diyerek açıklamasını tamamladı.

 

“Çalışanların yüzde 65’i sadece maaş alıyor”

 

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, geçtiğimiz yıl Ocak ayında yapılan işçi eylemine de katılmış, “Maaşlarımızı ödeyin” dövizi tutmuş ve eylemde yaptığı açıklamada, “Çalışanların yüzde 65’i sadece maaş alıyor” demişti.

 

Mahmut Erdinç / Selvi Sarıtaç  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kerimoğlu’da İşçilerin Eylemine Katıldı, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, DİSK Genel-İş İstanbul Avrupa Yakası 2 No'lu Şube Başkanı Adil Çiftçi,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1