Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen ‘Fotoğraf Yarışması’na başvurular başladı. Serbest ve Foto Öykü olmak üzere iki kategoride gerçekleşecek yarışmaya Zeytinburnu temalı fotoğraflarla katılım sağlanabiliyor.
Haber Detayı
29 Nisan 2023 - Cumartesi 02:15
 
MAHALLE AFET GÖNÜLLÜLERİ DEVLET ÜSTÜN FEDAKÂRLIK MADALYASI’NA LAYIK GÖRÜLDÜ
Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen depremde yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG/AMEDER), Cumhurbaşkanlığı tarafından “Türkiye Cumhuriyeti Üstün Fedakârlık Madalyası’yla ödüllendirildi.  
GÜNDEM Haberi
MAHALLE AFET GÖNÜLLÜLERİ DEVLET ÜSTÜN FEDAKÂRLIK MADALYASI’NA LAYIK GÖRÜLDÜ

6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketinde bölgede görev alan Mahalle Afet Gönüllüleri, Devlet Üstün Fedakârlık Madalyası’na layık görüldü. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törene katılan Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG/AMEDER) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karadayı’ya madalyasını, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay taktim etti.

1999 depremi sonrasında kurulan ve yaklaşık 23 yıldır ülkemizde yaşanan deprem, sel, yangın, karla mücadele ve bina çökmesi gibi pek çok olayda AFAD’ın yönlendirmesi ile görev alan Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG/AMEDER)  6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremde bölgeye ilk ulaşan arama kurtarma ekiplerinden olması nedeniyle Devlet Üstün Fedakârlık Madalyası’na layık görüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle Ankara’da bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ve ekip liderlerinin davet edildiği Devlet Üstün Fedakârlık Madalyası Tevcih Töreni’ne katılan Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG/AMEDER) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karadayı’ya madalyası, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından verildi. Bölgede görev yapan MAG Ekipleri Devlet Üstün Fedakârlık Madalyaları ise İstanbul Valiliği tarafından verilecek.

Hüseyin Karadayı,”MAG/AMEDER ekiplerimizi, Kastamonu ve Düzece’de meydana gelen sel felaketi, İstanbul’da ilçe belediyeleri ile birlikte karla mücadele, Zeytinburnu, Bahçelievler ve Maltepe’de meydana gelen bina çökmeleri, Van, Simav, İzmir, Ayancık depremleri, Antalya ve Muğla orman yangınlarında olduğu gibi hızlı bir şekilde deprem bölgeye yönlendirdik. Ekiplerimiz burada insanüstü bir gayretle, fedakârca görev yaptı. Devlet Üstün Fedakârlık Madalyası’nın da bu çalışmalarının bir gurur nişanesi olduğunu düşünüyor, esas olarak kendi adıma olsada ülkemiz genelinde binlerce gönüllüsü olan MAG ekiplerine liderlik yapmak ve fedakarca gözünü kırpmadan hayat kurtarmak için günlerce, haftalarca soğuğa yağmura aldırmadan görev yapan bir ekibin bir parçası olmaktan onur duydum. Arama kurtarma ekibimizi tebrik ediyor ve bir daha böyle felaketler yaşatmamasını temenni ediyorum.” dedi.

Bölgede görev alan Bakırköy MAG adına Valilik tarafından verilecek Devlet Üstün Fedakârlık Madalyasını ise Kartaltepe Muhtarı Didem Koryürek Armutlu alacak. 2019 seçimlerinde göreve geldiği günden beri önce mahallesinin, devamında ise tüm Bakırköy’ün olası bir afete hazırlanması için çalışmalar yapan Koryürek Armutlu, depremin sabahında arama kurtarma çalışmaları için önce Gaziantep’e, ardından Hatay’a gitmiş, arama kurtarma çalışmalarının ardından insani yardım için de bir süre bölgede çalışmalar yapmıştı.

Asıl önemli olanın yaşananlardan ders çıkarmak olduğunu belirten Didem Koryürek Armutlu, olası bir afet durumunda, ilk 72 saatlik süre içerisinde kişilerin kendi başlarına olduklarını, ancak komşunun komuşuya yardım edebileceği bilinci ve afetlere karşı hazırlıklı olunduğu ölçüde ayakta kalınabildiğini belirterek, herkesi deprem konusunda duyarlı ve mahalle afet gönüllüsü olmaya davet etti. Koryürek Armutlu, Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG/AMEDER) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karadayı’ya, çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MAHALLE, AFET, GÖNÜLLÜLERİ, DEVLET, ÜSTÜN, FEDAKÂRLIK, MADALYASI’NA, LAYIK, GÖRÜLDÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1