Haber Detayı
07 Haziran 2022 - Salı 22:04
 
Mecliste ‘Çevre Haftası’ gerginliği
Bakırköy Belediye Meclisi’nin haziran ayı ilk toplantısında Ak Partili Suat Karaçorlu’nun ‘Çevre Haftası’ ile ilgili yaptığı konuşma gerginliğe neden oldu. CHP’li Başkan Yardımcısı Cavit Ganiç, pistleri kırılan havalimana Millet Bahçesi yapılmasındaki asıl gerekçenin ‘Atatürk’ ismini kaldırmak olduğunu iddia ederken, Ak Partili Cebeci, yeniden inşa edilen Atatürk Kültür Merkezi içinde aynı tartışmaların yaşandığını söyleyerek, “Siz önce kaldırım belediyeciliği ve mühendisliğinden çıkın. İstanbulla ilgili projelere laf söylemek için Atatürk’ün arkasına saklanmayın” dedi.
GÜNDEM Haberi
Mecliste ‘Çevre Haftası’ gerginliği

Bakırköy Belediyesi’nin Haziran ayı ilk toplantısına, gündem dışı konuşmalar damgasını vurdu. Gündem dışı söz alan Ak Partili Meclis Üyesi Suat Karaçorlu, her yıl 5 Haziran tarihinin bulunduğu haftanın "Türkiye Çevre Haftası”, 11 Kasım’ın da ‘Milli Ağaçlandırma Günü' olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla ilan edildiğini hatırlatarak, yenilenebilir enerji kaynakları ve orman varlığını arttıran nadir ülkelerden olması sebebiyle Türkiye’de yeşillendirme ve ağaçlandırma konusunda son 20 yılda destan yazıldığını söyledi.

“MİLLET BAHÇESİ BİTTİĞİNDE DÜNYANIN EN BÜYÜK 5. ŞEHİR PARKI OLACAK”

İstanbul'un Fethi'nin 569. Yılı Kutlamalarına denk gelen 29 Mayıs’ta da Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’ne ilk fidanların dikildiğini, bittiğinde ise dünyanın en büyük 5'inci şehir parkı olacak olacağını söyleyen Karaçorlu, bazı kesimlerin oluşturmaya çalıştığı algıya da şahit olduklarını ifade ederek, ”Muhalefetin görevi her şeye karşı çıkmak değildir” dedi.

Konu çevre ve çocukların geleceği ise karşı çıkmanın daha anlamsız olduğunu dile getiren Suat Karaçorlu, her platformda yeşil ve çevre dostu mesajlar verip 45 bin 300 ağaca karşı çıkmanın da anlamsız siyasetin sonucu olduğunu dile getirdi.

“SANKİ TÜRKİYE’NİN HER YERİNİ YEŞİLE BOYADILAR”

Karaçorlu’nun konuşmasına tepki veren CHP’li Başkan Yardımcısı Cavit Ganiç, “Öyle bir anlattıki sanki Türkiyenin her yerini yeşile boyadılar. Kaz Dağlarını kim mahvetti? Siyanür ve altın ararken Erzincan’da, Dersim’de,  Erzurum’da dağları kim yok etti. Pistlerini yok ettiğiniz Atatürk Havalimanı’ndan başka ağaç dikecek yeriniz yokmuydu. Atatürk adını silmek için elinizden geleni yapıyor, yeşillendirdik diye milletin gözünü boyuyorsunuz ya pes doğrusu” dedi.

Havalimanı’ndaki pistlerin yıkımına hala devam edildiğini, “Gerçekten yazıktır, günahtır” sözleriyle değerlendiren Ganiç, “Kanal İstanbul’u getirdiniz dayattınız. Ne kadar yeri imara açtığınızı, kaç ağacı kestiğinizi, hangi suları mahvettiğinizi gidin bir görün” diyerek Ak Parti gurubuna seslendi.

“ATATÜRK’ÜN ARKASINA SAKLANARAK BİZE YUMRUK SALLAMAYI BIRAKIN”

Çevre Günü ile ilgili yapılan bir konuşmaya neden bu kadar sinirlenildiğini, verilerle ortaya koyulan ağaçlandırmadan ve yeşillendirmeden neden bu kadar rahatsız olunduğunu anlayamadığunı söyleyen Ak Parti Grup Sözcüsü Halit Cebeci, “Atatürk’ün arkasına saklanarak bize yumruk sallamayın” diyerek tepki gösterdi.

Bir düşüncesi, fikri, belgesi veya donesi olan varsa hep birlikte konuşup tartışabileceklerini söyleyen Cebeci, “Siz daha 2 senede İstanbul Caddesini bitiremediniz. İşgal edilmemiş tek bir park var mı Bakırköy'de. Siz Millet bahçesini, Kanal İstanbul’u anlayamazsınız, anlamanızı da beklemiyoruz ama her şeyin arkadasına bir Atatürk ismi getirerek bir takım şeyleri yaftalamak sizin siyasi anlayışınızın da ne kadar sığ olduğunu gösteriyor” dedi.

“GİDİN ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ’NE BİR BAKIN”

Ak Parti’nin Atatürk’le ilgili bir derdi olduğunu düşünenlerin, Taksim’de yeniden inşa edilen Atatürk Kültür Merkezi’ne gidip bakmasını tavsiye eden Cebeci, “O zamanda aynı tartışmalar yapılmıştı. Adını mı değiştirdik, şeklini mi değiştirdik. Gidin bakın nasıl bir sanat merkezi yaptık. Siz daha 4-5 senedir belediye binanızın kaba inşaatını yapmadınız” ifadeleriyle tepkisine devam etti.

Türkiye’nin en değerli  imarlı arazilerinden olan Baruthane’ye Millet Bahçesi yapanın da Ak Parti olduğunu vurgulayan Cebeci, “Siz bunları bırakın da, önce kaldırım belediyeciliği ve mühendisliğinden çıkın. İstanbulla ilgili projelere laf söylemek için bir takım şeylerin arkasına saklanmayın. Gelin projelerle, somut örneklerle konuşalım. Ağaçla ilgili yapılan bir konuşma sizi neden bu kadar sinirlendirdi. Sizde çıkın neler yaptığınızı konuşun” diyerek konuşmasını tamamladı.

BELEDİYE İLE İLGİLİ SORULARA CEVAP VERİLMEDİ

İstanbul ve İncirli Caddesi dışında, Kasım 2016'da en geç 12 ay içinde biteceği sözü verilen Bakırköy Hizmet Binası ile ilgili eleştirilere cevap vermeyen Ganiç, Baruthane alanına yapılan Millet Bahçesi’nin önce ihale edildiğini, plan ve projesinin yapıldığını, vatadaşların yoğun şikayeti nedeniyle geri adım atıldığını hatırlatarak, Millet Bahçesi’nin duyurusunun 15 gün öncesinde yapıldığını, ancak sürecin en başında yapılması gereken imar planı değişikliğinin ise 3 Haziran akşamı gecesi askıya çıkarıldığını hatırlatarak, “Sizde önce plan sonra uygulama mı yapılır, yoksa uygulama yapılır sonra mı plan yapılır. Siz önce bana onu anlatın” diyerek yanıt verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mecliste, ‘Çevre, Haftası’, gerginliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1