Zeytinburnu Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Çanakkale ve Bilecik Kültür Gezileri” başlıyor.
Haber Detayı
12 Nisan 2023 - Çarşamba 03:33
 
Muhammet Kaynar: Konuşmak onlar için bir sanat!
2022 yılının faaliyet raporu ile ilgili muhalefet partisinin yaptığı eleştirileri talihsizlik olarak değerlendiren Muhammed Kaynar, bir ilçe belediyesinin kapasitesini aşan hizmetlerin yok sayılmasını kabul etmediğini ifade ederek, “Hadi sahada görmüyorsunuz, bari kürsüde yapılan çalışmaları anlatan başkanımızdan duyduklarınızı inkar etmeyin” dedi.
GÜNDEM Haberi
Muhammet Kaynar: Konuşmak onlar için bir sanat!

Zeytinburnu Belediyesi’nin 2022 yılı faaliyet raporunun görüşüldüğü meclis toplantısında, CHP’li muhalefet meclis üyelerinin tasarruf ve hizmetler noktasındaki süper tavsiyelerini hemen sol taraflarındaki Bakırköy Belediyesi, olmadı Şişli, daha olmadı Adalar Belediyesi ve hatta Büyükşehir Belediyesi ile paylaşmalarını tavsiye eden Muhammet Kaynar, “Belediyeleriniz batak durumda. Büyükşehir Belediyesi’nin desteği olmasa personelin maaşını ödeyemeyecek durumda” dedi.

BURADA 1 METREKARE ALANININ SATIŞINA İZİN VERMEYENLER İLE İBB’NİN 2 MİLYON METREKARE ARSA SATIŞINA SES ETMEYENLER AYNI KİŞİLER

Ekrem İmamoğlu’nun görevi devir aldığında 35 yıllık İBB’nin 28 milyar borcu olduğunu, şimdilerde ise bu borcun 82 milyar olduğunu ifade eden Kaynar, “İBB’nin 4 yılda 54 milyar ilave ile toplamda 82 milyar borcu var” diyerek, Zeytinburnu Belediyesi taşınmazlarının satışlarıyla ilgili eleştirilere de yanıt verdi.

Belediye olarak ciddi bir taşınmaz satışlarının olmadığını, yine İBB’nin 2022 yılı sonu itibariyle 2 milyon metrekarenin üzerindeki 650 adet taşınmaz için meclisten yetki aldığını söyleyen Kaynar, “Zeytinburnu Belediyesi'ne 1 metrekare alanın satışı için yetki vermeyip gündem yapan arkadaşlar, 2 milyon metrekarelik taşınmazın satışına sessiz kalıyorlar” diyerek, Faaliyet raporunun kendilerine geç verildiği iddialarına da yanıt verdi.

Faaliyet raporunun 7 gün önce yani yasal süresinde ilgililerine verildiğini, bu süre içinde de muhalefet üyelerinin sadece gelir giderler tablosuna baktığını vurgulayan Muhammet Kaynar, CHP Grubunun 4 yıldır Seyitnizam Vakfı tarafından yapılan Fatma Akbalık Kız Öğrenci Yurdu’nu konuştuğunu belirterek, belediyenin tek kuruş harcamadan İstanbul’a ve Zeytinburnu’na bir yurt kazandırdığının artık kabullenilerek tekrar tekrar konuşulmaması gerektiğini söyleyerek şöyle devam etti.

İBB’NİN ZEYTİNBURNU’NDA DEPREMLE İLGİLİ YAPTIĞI TEK ŞEY TABELA ASMAK

“6 Şubat'ta depremin acı gerçeğini yaşadık. ‘Deprem, deprem’ diye bağırarak meseleye çözüm bulunamaz. CHP’li belediyeler Zeytinburnu Belediyesi'nin yaptığının onda birini yaptı mı? Bakırköy Zeytinburnu'ndan daha önce kurulmuş bir ilçe. Peki burada yapılanların onda biri orada yapıldı mı?

Peki koskoca İstanbul Büyükşehir Belediyesi depremle ilgili bir şey yaptı mı? İBB’nin Zeytinburnu’nda depremle ilgili yaptığı tek şey sahile astığı tsunami tabelasıdır. Onda da “Tsunami olursa deniz tarafına değil, kara tarafına kaçacaksınız” yazıyor. Zeytinburnu'nda deprem namına İBB’nin yaptığı tek gerçek budur.

YİYORLAR, İÇİYORLAR, DAĞILIYORLAR…

İstanbul'da yıkılma tehlikesi olan 318 binadan bahseden İBB bugüne kadar 3 tane tören yaptı. Hepsi de bina bazında dönüşüm. İstanbul'da deprem namına yapılan tek şey bu. Bugüne kadar nerede kentsel dönüşüm, nerede yenilenme denildiyse, arkadaşlarımız meşhur kadrolu eylemcilerle birlikte gelip orada eylem yapıyorlardı ama, şimdi kentsel dönüşümcü oldular,  depremle ilgili sözler söylüyorlar. Çünkü bu konunun algısı fazla. Konu iş yapmaya gelince bu arkadaşlarımız sadece çalıştay yapıyorlar. Yiyorlar, içiyorlar, konuşuyorlar ve dağlıyorlar. Çalıştay yapmış olmak ve çalıştayın raporunu hazırlamak onlar için yeterli. Konuşmak ve inisiyatif almamak en kolay iş.

Hemen yan tarafımızda Sağmalcılar Cezaevi’nin olduğu yere dönüşüm yapıldı. 5 yıl boyunca oradaki insanlara evlerinin teslimleri CHP’nin itirazları nedeniyle tamamlanamadı. Bu gün depremle ilgili konuşanları aslında tebrik etmek gerek. Şahsen ben, böyle bir ayıpla karşı karşıya kalsam, bu konuda konuşmamayı tercih etmezdim. Bu arkadaşlar hiçbir şey yapmadan konuşabiliyorlar. Çünkü konuşmak onlar için bir sanat.

ÖNCE KENDİ KAPINIZIN ÖNÜNÜ SÜPÜRÜN

Eleştirilerinde belediyenin iptal ettiği bir ihaleyi dile getirerek, helal ve haram cümleleri kuran CHP Grup Sözcüsü Hasan Hüseyin Üsküdar’a, “Kişi kendi gibi bilirmiş işi” diyerek tepki gösteren Muhammet Kaynar, bu konularda çok hassas olduklarını vurgulayarak, ihaleye giren tek firmanın öngörülen maliyetin üzerinde fiyat verildiği için ihalenin iptal edildiğini, bunun için teşekkür edilmesi gerekirken eleştirilmesini de talihsizlik olarak değerlendirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, 12 ihaleyi tek katılımcı firma ile, yüzeyde bir bile indirim yapılmadan ve yaklaşık maliyetin üzerinde yaptığını ifade eden İBB’li Meclis Üyesi Avukat Muhammet Kaynar, “Önce kendi kapınızın önünü süpürün. Bence bunu başarırsanız faydalı bir iş olursunuz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Muhammet, Kaynar:, Konuşmak, onlar, için, bir, sanat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1