Zeytinburnu Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Çanakkale ve Bilecik Kültür Gezileri” başlıyor.
Haber Detayı
07 Nisan 2022 - Perşembe 21:08
 
Ömer Arısoy: Bizim faaliyet raporlarımızın rakibi, yine bizim bir önceki faaliyet raporlarımızdır!
Zeytinburnu Belediyesi’nin 2021 Yılı Faaliyet Raporu’nun görüşüldüğü meclis toplantısında muhalefet üyelerinin eleştirilerine tek tek cevap veren Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Bizim faaliyet raporlarımızın rakibi, yine bizim bir önceki yılın faaliyet raporudur. Hiç bir zaman sunni tartışmalara girmedik, kişisel çekişmelere girerek zamanımızı ve enerjimizi kaybetmedik. Hayal satmadık. Gerçekleri eğip bükmedik. Samimiyetten asla vazgeçmedik. Sahaya ve işimize hakimiyetimizi ortaya koymak için çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz” dedi.
Özel Haber Haberi
Ömer Arısoy: Bizim faaliyet raporlarımızın rakibi, yine bizim bir önceki faaliyet raporlarımızdır!

Zeytinburnu Belediye Meclisi’nin nisan ayı 3. birleşiminde, Faaliyet Raporu görüşüldü. CHP ve İYİ Parti’den oluşan Millet İttifakı’nın ‘Ret’ oyu verdiği rapor, AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı’nın ‘Oy Çokluğu’ ile kabul edildi.

Faaliyet raporu ile ilgili sırasıyla söz alan muhalefet meclis üyelerinin ardından eleştirilere yanıt veren Belediye Başkanı Ömer Arısoy, 2021 yılını başarıyla geçirdiklerini, yola çıkarken verdikleri sözlerin ve taahhüt ettikleri şeylerin ya tamamlandığını, ya da yoluna girdiğini söyledi.

“BAŞARININ SIRRI SAMİMİYET”

“Biz sadece işimize baktık” diyerek, başarılarının asıl sırrının samimiyet olduğunu belirten Arısoy, “Sunni tartışmalara girmedik. Kişisel çekişmelere girerek zamanımızı ve enerjimizi kaybetmedik. Hayal satmadık. Gerçekleri eğip bükmedik. Samimiyetten asla vazgeçmedik. Sahaya ve işimize hakimiyetimizi ortaya koymak için çalıştık, çalıştık, çalıştık…  Çalışmaya da devam ediyoruz” dedi.

“2021’İN ZEYTİNBURNU TARİHİNDE ÖZEL BİR YERİ OLACAK”

Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan salgının ekonomik ve sosyal sonuçlarına bakınca, Zeytinburnu’nun tarihinde 2021’in özel bir yeri olacağını belirten Arısoy, bu süreçte ilçenin 20 yıllık hayali olan Millet Bahçesi’nin tamamlandığını, yılan hikayesine dönen Marmaray'ın üzerinin 37 gün içinde yapıldığını, Türkiye’nin en büyük ‘Buz Pisti’ni açtıklarını, içerisindeyse Veliefendi Millet Kıraathanesi, kadınlara özel Fitness, ve Pilates salonu ile birlikte çocukların eğitiminde teknolojiye yönlenmelerine aracı olacak ‘Bilim Zeytinburnu’ atölyeleri olduğunu belirtti.

SAYILARLA KONUŞTU…

2015 yılında Türkiye’de ilk kez Zeytinburnu’nda hayata geçirilen ‘Bilgi Evleri’nin bu günkü durumuna bakınca, ilçedeki ilk ve orta öğretim çağındaki çocukların tamamının yolunun Bilgi Evleri’nden geçtiğini gözlemlemenin haklı gururunu yaşadığını söyleyen Arısoy, 70 günde 20 bin kişinin buz pistini kullandığını, 8 Mart'ta hizmete açılan fitness salonundan 778 kadının hizmet aldığını, yine aynı tarihte açılan pilates solonuna ise 432 kadının geldiğini belirtti.

“BİLİM ZEYTİNBURNU ÇOCUKLARIN TEKNOLOJİYE EVRİLMELERİNE NEDEN OLACAK”

110 günde 11 bin 600 çocuğun Bilim Zeytinburnu’nda bulunan 5 ayrı atölye derslerine katıldığını büyük bir memnuniyetle gördüğünü belirten Başkan Arısoy, bugün itibariyle Zeytinburnu’nda ilkokuldan üniversite öğrencisine kadar her yaştan öğrencinin faydalanabileceği birimlerin hayata geçirildiğini ifade etti. Bundan 5 yıl sonra ‘Bilim Zeytinburnu’ndan eğitim alan çocukların başka bir dünyaya evrileceğine de inandığını söyledi

MALTEPE MAHALLESİ’NE DE BİLGİ EVİ AÇILIYOR

Yakın tarihte Maltepe Mahallesi'nde de bir ‘Bilgi Evi’nin hayata geçirileceğini söyleyen Başkan Arısoy, Gençlik Merkezi’ni de hatırlatarak, “Tüm bunlar Zeytinburnu’muzun çalışan canlı organları. Vücudumuzdaki bir organın varlığı normal şartlar altında önemsizmiş gibi gelebilir ama yokluğunda var oluşunun anlamını kavrarız. Zeytinburnu’da Bilgi Evleri, Millet Kıraathaneleri, Kültür Merkezleri ile bir canlı organizmadır” dedi.

ARISOY YAPILAN HİZMETLERİ SIRALADI

Zeytinburnu’nda 2 bin kişiye istihdam sağladıklarını, herhangi bir afet durumunda 2 bin kişiye 3 kap yemek verebilme özelliğine sahip olan Mobil Mutfak Tırı ile birlikte bir arama kurtarma aracını belediye envanterlerine geçirdiklerini, yine belediye bünyesinde tüm zamanlarda kullanabildikleri “Mobil İkram” araçlarının  olduğunu, Zeytinburnu’nun sükunetini ve huzurunu korumak için son 3 yılda 262 yeni güvenlik kamerasını ilçelerine kazandıklarını, yaz ve kış okullarında toplam 4000 çocuğun eğitim aldığını, Çanakkale Doğa ve Tarih Kampı’na yüzlerce hemşehrilerinin katıldığını, Kay Kay Parkı’nın çocukların ve gençlerin kahkahalarıyla şenlendiğini, Sahipsiz Geçici Hayvan Bakım Evi’nin yeni binasında hizmet vermeye devam ettiğini, kentsel dönüşüm, temizlik, altyapı, güvenlik, afetlere hazırlık, eğitim, sosyal hizmetler, çevre yatırımları, istihdam, kültür ve daha onlarca alanda çok sayıda projelerini yoluna koymuş olmanın huzurunu taşıdıklarını belirten Ömer Arısoy, “Zeytinburnu’nu daha ileriye taşımanın huzurunu yaşıyoruz” diyerek devam etti.

“TÜM HİZMET MERKEZLERİMİZ, ZEYTİNBURNULU HEMŞEHRİLERİMİZLE DOLUP TAŞIYOR”

Hizmetlerine katılan hemşehrilerine teşekkür ederek, “Onlar olmasaydı, bunca emek boşa giderdi. Doğru işler yaptık, karşılığı da güzel oldu” diyerek, sayılarla konuşmasının sebebini de söyleyen Arısoy, “Birçok yerel yönetim yaptığı hizmetin karşılığını bulmakta zorlanıyor. Oysa Zeytinburnu’nda hizmete açtığımız günden itibaren tüm merkezlerimiz Zeytinburnulu hemşehrilerimizle dolup taşıyor. Hizmetlerimiz de böylece karşılık bulmuş oluyor” dedi.

ELEŞTİRİLERE CEVAP VERDİ

Yeni yapılan Emniyet Binası’nın altında ‘Otopark’ olmamasıyla ilgili eleştirilere de yanıt veren Başkan Arısoy, söz konusu binayı İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ve Emniyet Genel Müdürülüğü’nün istek ve talepleri doğrultusunda yaptıklarını, güvenlik nedeni ile otopark istenmediğini ve bu yüzden de yapılmadığını belirterek, yeni emniyet binasının Ramazan Bayramı itibariyle hizmete açılacağını belirtti.

“Biz hayatın içindeyiz. Zeytinburnunun neye ihtiyacı olduğunu görüyoruz, biliyoruz, araştırıyoruz” diyen Belediye Başkanı Ömer Arısoy, muhalefet meclis üyelerinin taşınmaz mallardan elde edilen gelire karşılık Zeytinburnu’nda nerelerin satıldığıyla ilgili soruya gülerek cevap verdi.

“MECLİS KARARI ALMADAN BELEDİYE AİT MÜLK SATILAMAZ”

İlçe Belediyelerinin meclis kararı almadan mülkiyetinde olan hiç bir yeri satmasının mümkün olmadığını söyleyen Başkan Arısoy, ‘Oy birliği’ ile Milli Emlak ve İBB ile yaptıkları arsa takasının muhasebeleştirilmiş halinin yansıtıldığı Faaliyet Raporu’ndaki geliri soran meclis üyelerine, “Verdikleri kararın fikri takibini yapmadıklarını üzülerek izledim” ifadeleriyle yanıt verdi.

TOKİ’nin Zeytinburnu’nda yaptığı kentsel dönüşüm projelerinin estetik açıdan kötü bir görüntü oluşturduğuyla ilgili eleştiriye de cevap veren Başkan Arısoy, dönüşüm projelerinin tamamını belediyenin yaptığını, öncelikle bölge halkıyla tek tek görüşerek anlattıklarını, rızalarını aldıktan sonra hayata geçirdiklerini ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde TOKİ’ye havale ettiklerini söyledi, “Bundan sizinde grur duymanız gerekir. Tüm projeler belediyemizin projeleridir” dedi.

BAŞKANLA AKŞAM ÇAYI PROGRAMI DA ELEŞTİRİLDİ…

Zeytinburnu’nda geçmiş dönemlerden beri geleneksel hale getirilen ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy'un da göreve geldikten hemen sonra başlattığı mahalle ziyaretlerini kapsayan 'Başkanla Akşam Çayı’ programını eleştiren meclis üyelerine de teessüflerini bildiren Arısoy, “Eski tabirle yaptığımız iş Halk Meclisi’dir” diyerek, akşam çayı programlarına Belediye Başkanı, Başkan Yardımcıları ve birim müdürlerinin katıldığını, kendisinin kısa bir açılış konuşması yaptıktan sonra vatandaşın sorularına ilgili birim müdürlükleriyle birlikte cevap verdiklerini anlattı. 

MUHALEFET MECLİS ÜYELERİNİ DE AKŞAM ÇAYINA DAVET ETTİ

Başkanla Akşam Çayı programının içinde siyaset olmadığını belirten Arısoy, siyasi bir soru geldiğinde de belediye başkanı olarak bürokrat arkadaşlarıyla ilçenin sorunlarıyla ilgili konuşmak için düzenelenen bir toplantı olduğunu özellikle belirttiğini ve muhalefet meclis üyelerini de bir akşam çayına beklediğini söyledi.

GELİRİ GİDERİNDEN FAZLA OLDUĞU İÇİN DE ELEŞTİRİLDİ

“Tahsilatın fazlalığını eleştiren bir meclis üyesi de gördüm” diyerek, gelirlerinin giderlerinden çok olmasını eleştiren muhalefete yanıt veren Başkan Arısoy,  yaptıkları projeleri desteklerle yaptığını, yapmaya da devam edeceğini, zamanı gelince desteklerle yaacakları projeleri de açıklayacağını ifade ettti.

“SÖZ VERDİĞİM, TAAHHÜT ETTİĞİM HER ŞEY YA YAPILDI, YA DA YOLUNA GİRDİ”

Seçim meydanlarında verdiği tüm sözleri yerine getirdiğini, taahhüt ettiği işlerin de yoluna girdiğini söyleyen Başkan Arısoy, Kongre Merkezi sözü vermediğini ancak seçimden sonra geliştirdikleri bir iş olarak önümüzdeki günlerde inşaatına başlayacaklarını belirterek, Millet Camii ve Konyalı Cami içerisinde hayata geçirilecek iki taziye evinin ihalelerini yaptıklarını, böylece ilçelerinde 3 taziye evinin hayata geçeceğini ifade etti.

“ZEYTİNBURNU STADI HEDEFİMİZ DEVAM EDİYOR”

“Zeytinburnu Stadyumu ile ilgili ne yaptınız” sorusunu da cevap veren Ömer Arısoy, “Ne yaptığımızı CHP’li üyeler çok iyi biliyor” diyerek yanıt verdi.

2016 yılında İBB Spor Salonu’nun da bulunduğu stadyumun 9 bin 160 metrekarelik arsasının bin 483 metrekarelik kısmının bir vakfa ait olduğunu, Ak Parti iktidarındaki İBB tarafından 13 milyon 351 bin 590 TL’ye kamulaştırarak tapusunu aldığını, 2021 yılında CHP’li İBB yönetiminin ise kamulaştırma kararından vaz geçilmesi için encümene bir teklif verdiğini hatırlatan Başkan Arısoy, söz konusu alanda bir spor kompleksi yapma isteklerini hem encümene, hem İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, hem de ilgili ve yetkililere anlattıklarını, bir hafta ertelendiğini, İstanbul halkına duyurmak için basın açıklaması yaptıkları sırada “Tarihte ilk kez imzası tamamlanmış encümen kararını yeni bir encümen kararı almamak için kendi tekliflerini ret ettiler ve şimdi garip bir denetleme kararı çıkmış” dedi.

Zeytinburnu’na büyük bir spor kompleksi kazandırma hedeflerinin devam ettiğini, bunu İBB ile birlikte yapmayı istediklerini, bu vesile ile konuyu gündeme getirmiş olmaktan da memnuniyet duyduğunu söyleyen Başkan Arısoy, yaptıkları çalışmaların taktirini halkın vereceğini, ömrümün büyük kısmını geçirdiği Zeytinburnu’na çok şeyini borçlu olduğunu ifade ederek, tüm ekip arkadaşlarıyla birlikte gece gündüz çalıştıklarının altını çizerek, emek veren her kese şükranlarını sunarak konumasını tamamladı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zeytinburnu Belediyesi, Ömer Arısoy, 2021 Faaliyet Raporu,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1