“Yöresel Günler” Etkinlikleri 18’inci Kez Zeytinburnulularla Buluşuyor
Haber Detayı
28 Temmuz 2022 - Perşembe 13:28
 
‘Peki danışmanlık alan kadınlar ne olacak’ Bir işçiyle birlikte bir hizmette sona eriyor
Bakırköy Belediyesi’nin Kadın Danışma Evi’nde çalışan tek psikoloğu olan Tuğba Eyicil hiç bir sebep gösterilmeksizin işten çıkarıldı. Uluslararası Eğitim ve Sosyal Bilimler Kongresi'nde 485 çalışma arasında Türkiye'ye birincilik ödülü kazandıran Psikolog Tuğba Eyicil’e fiziksel, cinsel, psikolojik, sözlü veya ekonomik şiddet nedeniyle danışan yaklaşık 50 kadın “Peki şimdi biz ne olacağız. Merkezin tek psikoloğunu işten çıkarmak bizim de umutlarımızın bitmesi, bir hizmetin son bulması anlamını taşımıyor mu?” diye sordu.
GÜNDEM Haberi
 ‘Peki danışmanlık alan kadınlar ne olacak’  Bir işçiyle birlikte bir hizmette sona eriyor

Bakırköy Belediyesi tarafından 08 Mart 2010'da, Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen ve Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Meltem Ünal Erzen iş birliği ile hizmete sunulan Kadın Danışma Evi yeni bir hizmetmiş gibi Şubat 2015’de Bülent Kerimoğlu tarafından sadece isim ve yer değişikliği yapılarak Özgecan Kadın Danışma Evi adıyla yeni bir hizmetmiş gibi açıldı.

Şubat 2015’da meydanda bulunan Belediye Binası yanındaki binada, sonrasında İncirli Caddesi üzerinde şimdilerde belediye şirketi BAKPER tarafından kullanılan ahşap binada, son olarak da Atatürk Spor ve Yaşam Köyü içerisinde bir odada hizmet vermeye çalışan Özgecan Kadın Danışma Evi’nin tek psikoloğu Tuğba Eyicil, yaklaşık 17 yıldır çalıştığı Bakırköy Belediyesi’nden hiç bir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldı.

EYİCİL’E DANIŞAN KADINLAR DÖRT BİR YANDAN ÇAĞRI YAPTI

Fiziksel, cinsel, psikolojik, sözlü veya ekonomik şiddet nedeniyle Kadın Danışma Evi’nden destek alan yaklaşık 50 kadın, Eyicil’in işten çıkarılmasıyla birlikte kendilerinin umutlarının da bitirildiğini söyledi.

Özgecan Kadın Danışma Evi’nin mesai saatleri içerinde hizmet verdiğini, Tuğba Eyicil’in ise Bakırköy Belediyesi adına 7/24 hizmet verdiğini vurgulayan Danışanlardan Hanife Kalkan, yaklaşık 8 yıldır Eyicil’in kendisini adeta hayata yeniden döndürdüğünü ifade etti.

Öncesinde her şeye ve herkese bağımlı olarak sürdürdüğünü belirten Kalkan, 8 yıl evvel tesadüfen kapısından geçerken karşılaştığı Tuğba Eyicil’in kendisine yanaşarak neyi olduğunu sorduğunu, karanlık dünyasında ciddi travmalar yaşadığını ve kendisine uzatılan dost eliyle ayağa kalktığını söyleyerek, şimdilerde hem çocuklarının hem de ailesinin karşısında dimdik ayakta durmaya başladığını belirtti.

Doğru tespit ve tedaviyle şimdilerde çok iyi olduğunu ve istediği zaman Tuğba Eyicil’e ulaştığını söyleyen Merter’de yaşayan Hanife Kalkan, “İşten ayrıldığını duyunca çok üzüldüm. Bize Tuğba gibi insanlar lazım. Gittiğim heryerde Bakırköy Belediyesi’nin bu hizmetinden ve Tuğba Hanımdan bahsederdim” dedi.

Yaklaşık 5 yıldır Avcılar’dan gelerek Danışmanlık hizmeti aldığını belirten Derya Kambur’da, Eyicil’in işten çıkarıldığını duyduğunda çok üzüldüğünü ifade ederek, zamanında kendileri için mücadele eden bir kadına yapılan haksızlığı kabul etmediklerini ifade ederek, “Lütfen yüzlerce kadına destek olan ve olmaya da devam eden kadına lütfen sizlerde sahip çıkın” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 6 yıl önce üniversite sınavına hazırlanırken psikolojisinin bozulduğunu ve Bakırköy Belediyesi’nin Kadın Danışma Evi’ne başvurarak Tuğba Eyicil’le tanıştığını söyleyen Bakırköylü Zeynep Çetin’de, bu yıl üniversiteden mezun olmanın sevincini yaşadığını, sevincini paylaşmak için aradığı Tuğba Eyicil’in işten çıkarıldığını öğrendiğinde ise şok olduğunu söyledi. Basında çıkan haberlerden öğrendiği kadarıyla, greve çıktığı için işten çıkarıldığı bilgisine ulaştığını söyleyen Zeynep Çetin, “Bize haklarımız için yol gösteren birinin hakkını aradığı için işten çıkarılması çok büyük bir yıkım. Bakırköy’de yaşıyorum ve sosyal demokrat bir belediyenin gerekçesiz bir şekilde yüzlerce kadına hayat umudu aşılayan birini işten çıkarmasını kabul etmiyorum” dedi.

Öncesinde İstanbul’da, Tuğba Eyicil’den aldığı psikolojik destek sonrası şimdilerde Samsun’da yeni bir hayat kurarak yaşamaya başladığını söyleyen eski danışanlardan Sonay Özer’de, “Siz Danışan, bense kendimi o dönem hasta olarak nitelendiriyorum” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Eşinden boşanmak isteyen mağdur bir kadın olduğunu, 20 yaşındaki kızının vurularak öldürüldüğünü ve yaşadığı ağır travma sonrası bir çok yere gitttiğini ancak Tuğba Eyicil ile tanıştıktan sonra hayatının tamamen değiştiğini söyleyen Sonay Özer, “Tuğba hanımla yaptığım görüşmeler sonrası kendime gelmeye başlayan öz güvenimle liseyi bitirdim, sonrasında üniversiteyi de okuyarak mimarlık ve restorasyon eğitimi aldım. Mağdur bir kadındım ve şimdilerde çalışan, özgüveni tam ve eşinden boşanmayı da başararak yeni bir hayat kurmuş bir kadınım. Bunların hepsinde Tuğba hanımın payı var. Şimdi bile sıkıştığım yerde arar fikir alırım. İşten çıkarıldığını duyunca çok üzüldüm. Haksızlıklarla mücadele edilmesi noktasında yüzlerce kadına umut olmuş bir kadına yapılan haksızlığı kınıyorum” diyerek, yapılan yanlışlıktan dönülmesini istedi.

Uzman Psikolog EMDR Terapist Tuğba Eyicil kimdir?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdikten sonra, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İnsan Kaynakları Yönetimi, ardından da Arel Üniversitesi Psikoloji Bölümü Master’ını tamamladı. İş hayatına 2000 yılında Anatolia Air’da Organizasyonel Gelişim Uzmanı olarak başladı, 2002 – 2009 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Milletvekili Danışmanlığı yaptı. 2009 yılı itibariyle Bakırköy Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nde Psikolog olarak görev almaktadır. Birçok kurumda “Sınav Stresi”, “Öfke Kontrolü”, “Stres Yönetimi”, “Etkili İletişim”, “Aile İçi Şiddet”, “Mutlu Olmanın Yolları”, “Pozitif Düşünceyi Geliştirme ve Kullanma”, vb. konuları üzerine seminerler vermekte, televizyon ve internet kanallarında yayınlanan çeşitli programlara uzman psikolog olarak katılmaktadır. Transaksiyonel Analist 101, Türkiye Futbol Federasyonu, Futbol Psikolojik Performans Danışmanı, Bilişsel Davranışçı Terapi (CBT), Psikolojik Resim Testleri, MMPI Kişilik Testi, SCID 2 Kişilik Testi aldığı eğitimler arasındadır. Türkiye Halk Dansları Federasyonu Yönetim Kurulu, Türkiye Parlamenter Danışmanlar Derneği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Türk Psikologlar Derneği üyesi, Bakırköy Yenimahalle Futbol Kulübü Kadın Takımı yöneticisi.

International Conference of Strategic Research in Social Science and Education (ICoSReSSE) – Altın Araştırmacı Ödülü

Uluslararası Eğitim ve Sosyal Bilimler Kongresi'nde 485 çalışma arasında Türkiye'ye birincilik ödülü kazandıran eserin sahibi
“Futbolda Mevkiler ve Futbolcularda Ego Durumu” kitabın yazarı
EMDR, Gerçeklik (Reality) Terapisi, Futbol Psikolojik Performans Danışmanı (TFF), Transaksiyonel Analist, MMPI Kişilik Testi Uzmanı, SCID 2 Kişilik Testi Uzmanı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tuğba Eyicil, Bakırköy Belediyesi, Özgecan Kadın Danışma Evi,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1