Haber Detayı
27 Haziran 2022 - Pazartesi 17:32
 
POLİSLİ, BULDOZERLİ EVRAK KONTROLÜ
Bakırköy Belediye Başkanı’nın 2017 yılında olaylı bir meclis toplantısıyla CHP’li bazı meclis üyelerinin de karşı çıkmasına karşılık yıkım kararı aldığı, halkın itirazları ve yapılan ihaleye katılan olmadığı için ertlediği ve geçtiğimiz günlerde yeniden yıkım kararı gönderdiği, esnafın ise yürütmeyi durdurma kararı aldığı Zeytinlik Halk Pazarı’na, sabahın erken saatlerinde çevik kuvvet ve yıkım ekibi gönderdi. Halkın itirazları ve esnafın mahkemeden aldıkları yürütme kararını göstermesi sonucu ekipleri geri çeken belediyenin yaptığı açıklama ise duyanları hayrete düşürdü. Halk pazarına evrak kontrolü için geldiklerini söyleyen belediye yetkililerine tepki gösteren vatandaşlar, “Polis ve buldozerlerle mi evrak kontrolü yapılıyor” diye sordu.
GÜNDEM Haberi
POLİSLİ, BULDOZERLİ EVRAK KONTROLÜ

2017 Eylül ayı Meclis toplantısında CHP'li ve AK Partili bazı üyelerin reddetmesine rağmen, Zeytinlik Halk Pazarı'nın bulunduğu yere 650 araçlık kapalı otopark, kültür merkezi ve dükkanlar yapılması kararı alındı. Kararla birlikte, Zeytinlik Halk Pazarı'nın bulunduğu alanın 29 yıllığına özel bir şirkete 'yap-işlet-devret' modeliyle devredilmesi için ihale süreci başladı ancak halkın itirazları, esnafın karşı çıkması ve ihaleye katılan olmaması gibi sebeplerle yıkım konusu rafa kaldırıldı.

SABAHIN ERKEN SAATLERİNDE GELDİLER

Zeytinlik Halk Pazarı’nı plansız, programsız ve yerine ne yapılacağı bilgisi vermeden, 29 yıllığına ‘Yap İşlet Devret” yöntemi ile özelleştirilmesine karşı çıkan ve yapılacak bir mekanın halkın ortak kararıyla olması gerektiğini söyleyen pazar esnafı, sabahın erken saatlerinde çarşı önünde gördüğü güvenlik ve yıkım ekibi ile şoka girdi.

Yıkım kararının ardından mahkemeye başvurarak ‘Yürütmeyi Durdurma’ kararı aldığını ekiplere gösteren esnafa, “Evrak kontrolüne geldik” cevabı veren yetkililere,“Bakırköy Belediyesi evrak kontrolünü polis ve buldozerler eşliğinde mi?” yapıyor diye soran vatandaşlar, yıllardır atıl halde bırakılan halk pazarının, halkın kullanımına açık bir şekilde düzenlenebileceğini ancak ‘Yap-İşlet-Devret’ yöntemi ile kamunun elinden çıkarılmasını kabul etmediklerini söyleyerek, Bakırköy’de özelleştirilmeyen yer kalmadığını ifade etti.

29 YILLIĞINA ÖZELLEŞTİRİLECEK 

Bakırköy'de özellikle balıkçıların bulunduğu Zeytinlik Halk Pazarı için, Bakırköy Belediyesi 2017 yılında olaylı bir meclis toplantısıyla yıkım kararı aldı. 2017 Eylül ayı Meclis toplantısında CHP'li ve AK Parti'li bazı üyelerin reddetmesine rağmen, Zeytinlik Halk Pazarı'nın bulunduğu yere 650 araçlık kapalı otopark, kültür merkezi ve dükkanlar yapılması kararı alındı. Kararla birlikte, Zeytinlik Halk Pazarı'nın bulunduğu alanın 29 yıllığına özel bir şirkete 'yap-işlet-devret' modeliyle devredilmesi için ihale süreci başlamış ancak ihaleye katılan olmamıştı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: POLİSLİ,, BULDOZERLİ, EVRAK, KONTROLÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1