Haber Detayı
10 Haziran 2022 - Cuma 11:59
 
“Sarı Öküzü Vermeyeceğiz”
Ataköy 1. Kısım’da bulunan yeşil alanla ilgili yapılan imar değişikliğine karşı çıkan bir gurup vatandaş, “Yeşile evet, betona hayır” sloganları atarak gazetecilere açıklamalarda bulundu. Üzerinde inşaat yapılamayacağına dair kesinleşmiş mahkeme kararı olan yaklaşık 1800 metrekare alanın iş betona gelince nasıl 2650 metrekareye çıkarıldığını soran Ataköy 1. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Ayfer Kaynar, söz konusu alanın betonlaşmasının tüm Ataköy’ün betonlaşması anlamını taşıdığını ifade ederek, CHP’li Bakırköy ve Büyükşehir Belediyesi’nden destek istedi.
GÜNDEM Haberi
“Sarı Öküzü Vermeyeceğiz”

Geçtiğimiz ay Turizm Bakanlığı tarafından yapılan Ataköy 1.Kısım’da bulunan 564 ada 14 parselle ilgili yapılan plan değişikliği için geçmişte 10 yıllı bulan bir hukuk mücadelesi verdiklerini hatırlatan Prof. Dr. Ayfer Kaynar, mahkeme tarafından “Üzerinde inşaat yapılanamaz” kararı olan yeşil alanlarıyla ilgili beton sevdasını sürdürenlerle mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. 564 ada 14 parselle ilgili yapılan değişikliğe “Sarı Öküz” benzetmesi yapan Kaynar, “Bu alanın imara açılması, Ataköy’ün yeşil alanlarının imara açılması demek” dedi.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI’NA SESLENDİLER

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İstanbul ve Beyoğlu’nda yapılan kültür aktivitelerini yakından takip ettiğini ve çok beğendiğini söyleyen Ayfer Kaynar, Bakan Nuri Ersoy’un dikkatinden kaçtığı için atlamış olabileceğini düşündüğü Ataköy’le ilgili hatırlatmalarda bulundu.

1960 döneminin şehircilik ilkelerine göre yapılmış bir toplu konut bölgesi olan Ataköy’ün, İstanbul’un belleğinde modern mimarinin bir örneği olduğunu ve mevcut haliyle korunmasını istediklerini belirten Kaynar, “Burada bir avuç gibi görünebiliriz ama binlerce kişiyiz. 1960’dan beri orijinal planda ‘kamu yararına yapılacak bir kreş alanı olarak kullanılabilir’ notu ile birlikte evlerin arasında varlığını koruyan alanımız nedenini bilmediğimiz ve anlayamadığımız bir şekilde Turizm Alanı olarak ilan edildi. Oya burası halkın nefes aldığı ve nadir kalan deprem toplanma alanlarından biridir. Buranın betonlaşması, tüm Ataköy’ün yavaş yavaş betonlaşacağı anlamına gelir. Şehir belleğinin de silinmesi anlamına gelir. Lütfen alanımızı mevcut durumu ile koruyalım” dedi.

İBB VE İLÇE BELEDİYESİNDEN DESTEK İSTEDİLER

Ataköy 1.Kısım’da bulunan 564 ada 14 parselle ilgili yapılan plan değişikliği için 3 gün gibi kısa bir sürede, Bakırköy STK Platformu ile birlikte vatandaşlardan topladıkları 2 bin itiraz dilekçesini, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve Bakırköy Belediyesi’ne ilettiklerini söyleyen Prof. Dr. Ayfer Kaynar, İBB’nin ve ilçe belediyesinin de dava açarak kendilerine destek olmasını beklediklerini ifade etti.

“SAHİLİMİZİ ÇALDILAR, SIRA ÇARŞIMIZA GELDİ”

Konuyla ilgili görüş bildiren ve öncesinde İBB’de uzun yıllar şehir plancısı olarak çalıştıktan sonra emekli olduğunu söyleyen Asuman Yarkın Yeşilırmak, “Sadece Ataköy’den değil, gelecek kuşaklardan da sahili çaldılar. Söz konusu alanın ‘Turizm Alanına’ çevrilmesinin ana nedeni yeşil alan olarak görünen 564 ada 14 parselle birlikte, Ramada Otel’in hemen bitişiğinde bulunan Ataköy 1. Kısım Çarşı alanıdır. Bu alanla ilgili yapılan plan değişiklikleri bu güne kadar 3 kere revize edildi. Bunlar bilir kişi raporlarıyla da tespit edildi ve mahkeme kararı ile iptal edildi. Yeniden yapılan plan değişikliği ile söz konusu parsel, ‘Konut alanı’ olarak değiştiriliyor ve mevcut binalara 8-9 metreye kadar yaklaşan bir inşaat yapma fırsatı veriyor. Biz alanın mevcut haliyle korunmasını istiyoruz” dedi.

Aynı durumun Ataköy 1. Kısım Çarşısı için de geçerli olduğunu vurgulayan  Asuman Yarkın Yeşilırmak, deprem riskli nedeniyle boşaltılan tek katlı yapılardan oluşan çarşılarıyla ilgili yapılan tüm itirazların reddedildiğini ifade ederek, “Planlarda çarşı olarak geçen alanın bir kısmı 70’li yıllarda bakanlar kurulu kararı ile imara kapalı turizm alanı, 90’lı yıllarda yapılan yeni bir imar nazım planı ile yoğun imarlı turizm bölgesi haline getirilerek imara açıldı ve sonrasında 20 katlı Ramada Otel yapıldı. Ramada Otel’in çarşıdaki bir çok dükkanı satın aldığını, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle de boşalttırdığını biliyoruz. Ne yazık ki bu süreçte ilçe belediyemiz milyonlarca vatandaşın nefes aldığı tek katlı yapılardan oluşan çarşının ve mülk sahiplerinin değil, otel işletmecilerinin mülkiyet hakkını korudu. Şimdilerde çarşımıza da yüksek katlı inşaat yapma girişiminde bulunacağını ve halk olarak bir mücadelenin de orada başlayacağını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

“BAKIRKÖY’Ü İMARA AÇANLARA OY YOK”

“Yeşile evet, betona hayır” sloganları atan grup adına konuşan Çevre Dostları Derneği ile birlikte Bakırköy Sivil Toplum Kuruluları Platformu Onursal Başkanlığını yapan Ülker Durukan, “Hiç bir yeşil alanımızı siyasilere vermeyeceğiz. Rant söz konusu olunca bütün siyasi partiler birleşiyor. Bunları tek tek not ediyoruz. Bu seçimde Bakırköy’de imara açan hiç kimse bizlerden oy alamayacak” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ataköy 1. kısım, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ayfer Kaynar, Asuman Yarkın Yeşilırmak, Ülker Durukan,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1