Webshop olarak 20 yıla yaklaşan deneyimimiz ve her biri alanlarında uzmanlaşmış teknik kadromuzla hem kurumsal firmaların hem de bireysel kullanıcıların bilgisayar, bilişim ve internet ilgili sorunlarına çözümler buluyoruz.
Haber Detayı
07 Şubat 2021 - Pazar 22:18
 
Sayıştay Raporu Eleştirilerine Verilen Cevaplar, Gerçeklerle Birlikte Yaşananları Hatırlattı!
Bakırköy Belediyesi’nin eleştirilen 2019 yılı Sayıştay raporuyla ilgili konuşan Başkan Kerimoğlu ve yardımcısı Taşkın Toprak, geçmişte yaşananları da hatırlattı.
SİYASET Haberi
Sayıştay Raporu Eleştirilerine Verilen Cevaplar, Gerçeklerle Birlikte Yaşananları Hatırlattı!

Bakırköy Belediyesi'nin eleştirilen Sayıştay raporuyla ilgili konuşan Başkan Yardımcısı Taşkın Toprak, konuyla ilgili kamu zararı oluşturan tek ilamın, memurların denge ücretlerinin limitlerin üzerinde ödenmesinden dolayı oluşan farkla ilgili olduğunu, bunun da memurlara rücu edilmesinin istendiğini söyleyerek, satır arasında kabul ettiği eksikleri sözlü olarak kılıflandırdı.

 

TAŞINMAZLARI 2886 SAYILI KANUNUNDAN ÇIKARDI, 696 SAYILI KHK’YA BAĞLADI

 

Sayıştay raporunda kaşların çatılmasına sebep olacak bir şey olmadığını söyleyen Toprak’ın, kiralamalar arasındaki farkların 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameden kaynaklandığını söylemesi ise şaşkınlık yarattı. Belediyelerin taşınmazlarının kiraya verilmesinin 2886 sayılı kanuna tabi olduğunu es geçen Taşkın Toprak, personel çalıştırma işlerinin belediye şirketleri tarafından yapılması ile ilgili ‘Sözde’ taşerona kadro KHK'sına, taşınmazları da dahil ettiklerini itiraf ederek, bu taşınmazların  ‘Sayıştay tarafından denetlenemeyen’ belediye şirketine verildiğini ve şirketlerin ticari faaliyetlerine devam edebilmesi için kar elde etmek amacıyla daha yüksek miktarlarla kiraya verdiğini de açıkladı.

 

KDV oranlarının tahsil edilememesinin de yapılan kiralamaların ticari olup olmamasıyla ilgili olduğunu söyleyerek devam eden Toprak, konuyla ilgili gerekli savunmayı Sayıştay müfettişine yaptıklarını, raporda adı geçen işletmelerin hepsinin imara kapalı ve üzerinde hiç bir bina ya da işletme bulunmayan demonte yapılar olduğunu ve bu tür kiralamaların da kurum mülkiyeti kiralamasını girdiğini ifade etti.

 

TÜRKİYE’DE BİR İLK…

 

Taşkın Toprak, Türkiye'de ilk defa Bakırköy Belediyesi’nin GSM şirketlerine dava yolu ile alacak kazandırdığını ve geçtiğimiz yıl belediyenin kasasına 18 milyon 750 bin liralık bir gelir getirdiğini belirtti.

 

Yaşam Köyü’ndeki tenis kortlarının 4 yıldır kira ödemeden işletilmesiyle ilgili eleştirilere de seyirci kalmayı bir yana bırakarak, söz konusu işletmeyi tahliye ettiklerini ve icra takibinin başlatıldığını söyledi.  

 

Alacakların zaman aşımına uğraması ile ilgili yayınlanan 20 maddelik tablonun ilk 6 maddesinin kendilerinden önceki dönemden kalan borçlar olduğunu, TC kimlik numaraları ya da bilgi hatalarından dolayı kişilere ulaşılmak da zorluk çekildiğini söyleyerek, bir borçluyu tahliye ederek icra takibine başlattıklarını, bir alacaklının sehven yanlış yazıldığını ve düzeltildiğini, bazı alacakların tahsil edildiğini, diğerleri ile ilgili icra takibinin ise devam ettiğini, icra takibine başlanan hiçbir alacaklının zaman aşımına uğramayacağını belirtti.

 

ZEYTİNLİK HALK PAZARI İLE İLGİLİ GELİŞMELER OLACAK…

 

Raporda ecrimisile dayalı kiralama usulü ile kullanımına devam edilen alanların Zeytinlik Halk Pazarı ve Yeraltı Çarşısı ile ilgili olduğunu söyleyen Toprak, Zeytinlik Halk pazar ile ilgili Tarık Akan Kültür Merkezi yapma projelerinin olduğunu, çalışmalara başladıklarını, pandemi sürecinde esnafın sıkıntı yaşamaması için süreci idare etmeye çalıştıklarını ama yakın zamanda burayla ilgili yeni gelişmeler olacağını söyledi.

 

MEYDAN PROJESİ KAPSAMINDA YERALTI ÇARŞISI’NDA BİR TAKIM DEĞİŞİKLİKLER OLACAK…

 

Geçtiğimiz yıl yapılan ihale ile BYUAŞ’a 3 yıllığına kiraya verilen Yeraltı Çarşısı ile ilgili 2886 sayılı ihale sürecinin başlatıldığını, pandemi koşullarından dolayı yine esnafın mağdur olmaması için süreci ertelediklerini ve ilerleyen süreçte Büyükşehir Belediyesi’nin meydan projesi kapsamında yeraltı çarşısı ile ilgili birtakım değişikliklerin olacağını belirtti.

 

“Burada bizde bir nevi tiyatro oynuyoruz”

 

Tiyatro personeli ile ilgili konuşmasına ‘burada biz de bir nevi tiyatro oynuyoruz’ şeklinde anlaşılmayan cümle ile başlayan Taşkın Toprak, göreve başladıkları 2014 yılından beri Tiyatro Müdürlüğü'ne personel almadıklarını, emekliye ayrılan, iş akitleri yenilenmeyen, içlerinde sorun çıkaran, uyumlu çalışmayan kişilerin işten çıkarılmasıyla birlikte sayıyı 247’ye düşürerek, yüzde 60'a yakın azaltma yaptıklarını belirtti.

 

Muhtarlıklarda çalışan personeli Sayıştay raporu doğrultusunda geri çektiklerini, pandemi koşullarından dolayı İlçe Kaymakamlığı talebi ile filyasyon ekibi olarak görevlendirdiklerini, Cemevi’nde de, belediyenin kültür merkezi sınıflarından ve kütüphanesinden yararlanmaları karşılığında personel yönlendirdiklerini söyledi.

 

Sendika aidatlarını peyderpey ödediklerini, meclisin yetkisini devir etmesi ile ilgili konunun da 2020 yılında film ve reklam çekimi ücretlerinden kaynaklandığını, bunun da terfi komisyonundan geçtiği için bir karşılığının olmadığını söyledi.

 

Sayıştay Başkanlığı’nın diğer belediyelerin sadece memur ve kadrolu işlerini sayı olarak belirttiğini, yalnızca Bakırköy'de şirket çalışanlarının sayısını da verildiğini söyleyen Taşkın Toprak, diğer belediyelerin de 1450 ile 1800 arasında personel istihdam ettiğinin altını çizerek konuşmasını sürdürdü.  

 

“İnsana Yatırım Yapıyoruz”

 

Personel sayısının fazlalığının verilen hizmetle ilgili konuşulması gereken bir konu olduğunu belirterek devam eden Taşkın Toprak, belediyenin 10 kreşinde 180, Tıp Merkez’inde 130, tiyatro da bir o kadar personel çalıştığını belirterek, “Türkiye'nin sadece 4 ilçesinde olan ruhsatlı tıp merkezi bizde var. Her ilçede tiyatro yok. Birçok belediyenin vermediği hizmeti, biz ilçe olarak tek başımıza veriyoruz. Bunları kapatırsak o kadar personelle çalışmaya da gerek kalmaz. Biz sosyal belediyecilik hizmeti vermeyi amaç edindiğimiz için, çalışmalarımıza devam edeceğiz” diyerek, “Yatırım deyince akla sadece beton mikseri, çimento ve demir geliyorsa biz bunları yapmıyoruz. Biz insana yatırım yapıyor, vatandaşların kültür, sanat ve spor alanlarında gelişmesine yardımcı oluruz” dedi.

 

Ayrıca Sayıştay raporundaki bulgularla eksikliklerini ve hatalarını gördüklerini, bunları düzeltme gayretinde olduklarını söyleyen Taşkın Toprak, Sayışta başkanlığının Bakırköy Belediyesi’ni her yıl denetlediğini ama diğer Ak Partili belediyeleri 3-4 yılda bir denetlediğini iddia etti.

 

 “TÜRKİYE’YE ÖRNEK BİR BELEDİYE” OLDUKLARINI İDDİA ETTİ…

 

Konuyla ilgili konuşan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’da, her yıl yapılan Sayıştay denetimlerinden büyük memnuniyet duyduklarını, gerek şeffaflığı, gerek hesap verebilirliği ve gerekse kamu yararını gözeten tutum ve davranışı ile Türkiye’ye örnek bir belediye olduklarını iddia etti.

 

Sayıştay Denetiminden geçen Bakırköy Belediyesi’nin masa başında dosya üzerinde denetlenmediğini, çöp kamyonu ile gidilen yolun, dikilen ağaçların boyutunun dahi ölçüldüğü bir denetimden geçtiğini belirten Başkan Kerimoğlu, sosyal belediyecilik gereği yaptıkları kültür gezilerine giden kişilerin gidip gitmediğinin tek tek telefon açılarak ve hatta yolda yedikleri içtikleri sorarak yapıldığını söyledi.

 

YOLSUZLUKLARI RAPORLAYAN DENTÇİLER, BASKIYA VE ŞİDDETE MARUZ KALMIŞTI…

 

Denetçilerin görevini bağımsız, tarafsız ve objektif olarak yaptıklarını, bundan da memnuniyet duyduklarını belirten Başkan Kerimoğlu’nun, denetçilerin aslında belediyenin yapması gereken ‘İç Denetim’ görevini de yerine getirdiğini söylemesi, ‘Neden İç Denetim yapılmadı’ sorusunu da akıllara getirdi.

 

Başkan Kerimoğlu’nun konuşması, yolsuzlukları raporladıkları için baskıya maruz kaldıkları iddiasıyla konuyu yargıya taşıyan belediyenin İç Denetçileri Taner Eraslan ve Penah Serkan Ayhan’ın yolsuzlukları raporladıkları için baskıya ve şiddete maruz kaldıkları iddiasıyla konuyu yargıya taşımalarını da hatırlattı.

 

Bakırköy Belediyesi’nin kamuoyunun bilgisine sunulan iç denetim sonucunun olmadığının da yazılı olduğu Sayıştay Raporu’nun 12. sayfasında, “Kanunu ve ilgili diğer mevzuatın öngördüğü kamu iç kontrol sisteminin oluşturulması, uygulanması, izlenmesi ve geliştirilmesi çalışmaları YAPILMAMIŞ ve Belediyenin yönetim sorumluluğu kapsamında müdürlüklerle ortak çalışma yapılarak Kamu İç Kontrol Standartları Uyum Eylem Planı ile iç denetim plan ve programı 2019 yılı için HAZIRLANMAMIŞTIR” ifadelerine yer verilmiştir.

 

NE OLMUŞTU?

 

İÇ DENETÇİLER BELEDİYEYİ MAHKEMEYE VERDİ

 

Maliye Bakanlığı tarafından İç Denetçi olarak atanan Penah Serkan Ayhan ve Taner Eraslan, 2014 yılında görevi devralan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ve yönetiminin faaliyet dosyasını denetleyerek, 2015 yılında hazırladıkları raporu başkanlığa sunduklarını, denetleme raporunda buldukları usulsüzlük ve yolsuzluklarla birlikte kendilerine uygulanan baskıları maddelemiş, 2014 yılında Hukuk İşleri Müdürlüğü’nde 630 bin TL tutarında sahte belgelerle zimmete para geçirilmesini, 2015 yılında da satın alma uygunluk denetimi sırasında oldukça yüksek tutarda yolsuzluk ve usulsüzlük tespit ederek, tutarı 20 milyonu aşan ve yapılmadığı halde yapılmış gibi alım dosyaları olduğunu mahkemeye sundukları dilekçeyle belirtmişlerdi.

 

Sonrasında türlü bahanelerle haklarında disiplin cezası verildiğini yazılı dilekçesinde belirten Taner Eraslan, TSK’da görevli Gökhan Polat’ın Bakırköy Belediyesi’ne iç denetçi olarak atandığını ve belediye meclisi tarafından alınmış bir karar olmamasına karşın İç Denetim Birim Başkanlığı’nın kurulduğunu da yazılı olarak mahkemeye sunmuştu.

 

FETÖ/PYD SORUŞTURMASI KAPSAMINDA TUTUKLANAN ERKAN KARAASLAN TEHTİT ETMİŞTİ…

 

Vatandaşların telefonlarına gönderilen bilgilendirme mesajları, Ramazan etkinlikleri, özel günlerde yapılan ikram alımlarındaki uygunsuz ihaleler, “hizmet” alımı olarak yapılması gereken ihalelerin “mal” alımına göre yapılması, yapıldığı söylenen gezilerde gidenlere ait bilgi olmayışı, yapılan organizasyonlarda teklif veren firmaların aynı adreste ve aynı elden çıkması şüphesinin yanı sıra, tüm bu denetimler sırasında Mali Hizmetler, Fen İşleri, Kültür ve Sosyal İşler müdürlüklerinden istenen bilgi ve belgelerin teslim edilmediğini de belgelerle mahkemeye bildiren Taner Eraslan, mahkemeye sunduğu dilekçesinde yolsuzlukları yazmaması konusunda yeni iç denetçi Gökhan Polat’ın yazılı ve sözlü olarak kendisine talimat verdiğini ve satın alma denetimi sırasında da eski Muhasebat Kontrolörü FETÖ/PYD soruşturması kapsamında tutuklanan Erkan Karaaslan’ın kendisini aradığını ve belediye başkanının “İki adam tutarak kemiklerini kırdırayım da aklı başına gelir” ifadelerini kullandığını belirtmişti.

 

Taner Eraslan ve Penah Serkan Ayhan, mahkemeye sundukları başvurularında, tehdit edildiklerini, kamu adına denetim yaparken fiziki saldırıya uğradıklarını, sürekli tehdit altında bulunduklarını, pozitif hukuk sistemiyle açıklanamayacak soruşturmalara maruz kaldıkları bir ortamda, soyut ve kasıtlı iddialarla denetçilik görevlerinin sonlandırılmaya çalışıldığını belirterek, yapılan işlemlerle amaçlananın iç denetimi ortadan kaldırarak, idareyi denetimsiz bırakmak olduğunu ifade etmişlerdi.

 

Mağdurlar maruz kaldıkları asılsız iddialarla denetim sertifika derecelerinin düşürülen denetçilerden Penah Serkan Ayhan, 4608 sayılı Kanun kapsamında sendika üyeliği önünde yasal bir engel bulunmamasına karşın, sendika üyeliği ve işyeri temsilciliği yaptığı için görevinden alındığı da verilen ifadeler arasındaydı.

 

* Mahkeme süreçleri halen devam eden İç Denetçilerden Taner Eraslan, baskı ve mobinglerin sonunda Hayvan Barınağı'na sürülmüş ve sonrasında Esenyurt Belediyesi’ne geçmişti.  

 

* Yapılan tüm baskı ve mobinglere karşın, Bakırköy Belediyesi'nde görevine devam eden P. Serkan Ayhan’da, son olarak memur zamları ve haklarının alınmasıyla ilgili eylemlerde direnmeye devam ederken görüntülenmişti.

 

* Meclis tarafından alınmış bir karar olmamasına karşın kurulan Bakırköy Belediyesi İç Denetim Birimine Başkan olarak getirilen Gökhan Polat, 2018’de belediyeden ayrılmış, Ernst & Young’a Senior Manager olarak atanmıştı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakırköy Belediyesi Sayıştay Raporu, Bülent Kerimoğlu, Taşkın Toprak, Penah Serkan Ayhan, Taner Eraslan, Gökhan Polat, Erkan Karaaslan, Bakırköy Belediyesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1