Zeytinburnu Belediyesi ve Beştelsiz Spor Kulübü tarafından organize edilen 12.Cumhuriyet Koşusu, 24 Ekim 2021 Pazar günü saat 09:00’da start alacaktır.
Haber Detayı
18 Aralık 2020 - Cuma 12:57
 
Sessiz sedasız yıkım kararı!
Bakırköy/Yenimahalle’de bulunan Askent Sitesi sakinleri, hem mevsim hem de pandemi koşullarında sessiz sedasız bir şekilde Bakırköy Belediyesi tarafından alınan tahliye ve yıkım kararına tepkili.
GÜNDEM Haberi
Sessiz sedasız yıkım kararı!

Kendilerine hiçbir şekilde haber verilmeden, ilgili firmaların mütalaası yapılmadan alınan karot ve sonucuna istinaden verilen yıkım kararını kabul etmeyen çoğunluğu yaşlı ve emekli 4 bloklu Askent Sitesi sakinleri, itiraza hazırlanıyor.

 

3900 m2 tek parsel üzerinde bulunan Askent Sitesi sakini bir gurup vatandaş, 4 bloktan oluşan sitelerinin 1974 yılında Celalettin Aksel başkanlığında kurulan SSK Kooperatifi ile yapıldığı söyledi.

 

AYNI ŞARTLARDA AMA FARKLI PARSELDEKİ BİNALARA İŞLEM YOK

 

Yine aynı kooperatif tarafından, hemen yan taraflarında ama farklı parselde bulunan diğer Askent Sitesi bloklarıyla ilgili hiçbir işlem yapılmazken, İstanbul Caddesi üzerinde, E-5’e ve sahile nazır 39 bin metrekare alanı bulunan arazileriyle ilgili endişe duyduklarını söyleyen bazı site sakinleri, konuyla ilgili hiçbir kurumun kendilerine bilgi vermediğini belirtti.

 

LİBYALI İŞ ADAMINA ARACILIK EDEN BAKIRKÖYLÜ EMLAKÇI

 

Libyalı bir iş adamına aracılık eden ‘Yapsa Emlak’ adında bir emlakçının da Cuma günü site sakinlerine daire başı 1 milyon teklifle geleceği duyumunu aldıklarını belirten bazı site sakinleri, satışa yanaşmayan daire sakinlerine de, evlerini yenilemeleri için 2. teklif olarak ortalama 350 bin lira gibi bir bedelin talep edileceği bilgisine sahip olduklarını belirtti.

 

Ağırlaşan kış mevsimiyle birlikte, pandemi koşullarında alınan yıkım kararının henüz kendilerine dahi tebliğ edilmediği halde, söz konusu emlakçının nasıl ve nereden bilgi sahibi olduğunu ve Libyalı iş adamının kim ve neden aracı olduğunu da soran vatandaşlar, yıkım kararı gönderen Bakırköy Belediyesi’ne de tepki göstererek, “Plan yok, proje yok, bilgi veren yok” dedi.

 

YAŞLISI GENCİ YAKLAŞIK 400 KİŞİ MAĞDUR OLACAK

 

4 Bloklu Askent Sitesi sakinleri olarak geçtiğimiz Şubat ayında yönetim kurulu ile birlikte ‘Karot alınsın mı? Alınmasın mı?’ üst başlığı ile bir toplantı yaptıklarını ve Avukatlarından aldıkları bilgiye göre çoğunluğun ‘Hayır’ dediğini söyleyen bazı sakinler, riskli yapı tespitine karar veren Bakırköy Belediyesi yetkililerinin, öncesinde kendilerine hiçbir bilgi vermeden yıkım kararı göndermesine tepki göstererek, “Yaklaşık 400 kişinin mağduriyeti ne olacak? Bu insanlar kış vakti nereye gidecek?” diye sordu.

 

RİSKLİ YAPI RAPORUNUN YENİDEN DÜZENLENMESİNİ İSTİYORLAR

 

Binalardan alınan karot yerlerini gösteren site sakinleri, İnşaat Mühendisleri Odası’nın karot alınmak için açılan deliklerin, en kısa sürede düşük çökme değerli ve yüksek dozlu harçla veya özel rötresiz harçla, karotu alan firma tarafından kapatılması gerektiğini belirtirken, 12 Ekim’de açılan karot deliklerinin ise hiçbir şekilde kapatılmamasına da öfkeli.

 

Turgay Özasık tarafından 10 bin TL'lik sermaye ile 5 Şubat 2014 tarihinde Zeytinburnu’nda bulunan Özdönüşüm Mühendislik Mimarlık İnşaat Limited Şirketi tarafından alınan karot örneklerinin ödemesini de kimin yaptığını bilmediğini söyleyen bina sakinleri, yıkım kararının verildiği rapora ilişkin bazı verilerin yanlış olduğunu düşündüklerini, buna paralel olarak kesme kuvveti ve diğer hesapların da yanlış olduğunu düşündüklerini belirterek, raporun yeniden düzenlenmesi ile ilgili itiraz edeceklerinin de altını çizdi.

 

PLAN YOK, PROJE YOK

 

İlçe halkının dönüşüm taleplerini çözüm önerileriyle birlikte sosyal medya hesaplarından duyuran Bakırköy Kentsel Dönüşüm Dayanışma Meclisi kurucu üyelerinin incelemeye gittiği As Kent Sitesi’yle ilgili düşüncelerini ifade eden Şehir Plancısı Asuman Yarkın Yeşilırmak, “Pandemi ortamında insanların toplanıp 3’te 2 çoğunlukla olası bir dönüşüm için karar alma şansının olmadığı bir zaman fırsata mı çevrilmektedir? anlamakta güçlük çekiyorum” dedi

 

Söz konusu Askent Sitesi çevresinde çok daha sorunlu yapıların gözle dahi görüldüğünü söyleyen Yeşilırmak, Belediye’nin özellikle bu site için devreye girerek yönetim kurulu ile anlaşma yapmasına ise anlam veremediğini söyleyerek, “Sosyal belediyecilikten söz eden ilçe belediyesinin, yaş ortalaması yüksek olan sitedeki insanların nerede ve nasıl barınacağına yönelik hiç bir planı projesi olmaksızın yıkım kararı yollaması hakça mı?” diye sordu.

 

“As Kent Sitesi’nin hemen yakınındaki Ağaoğlu sitesine benzetilmek mi isteniyor?” diyen Şehir Plancısı Asuman Yarkın Yeşilırmak, sorularına şöyle devam etti.

 

*Bu sitenin önceliği nedendir?

 

*Bundan sonra sahildeki hangi site sırada?

 

*Bu site en riskli site mi, yoksa rantı yüksek ama kişi profili yaş ve emekli olması nedeniyle en zayıf olan sitesi mi?

 

*Küresel ölçekli ekonomik kriz ortadayken, 88 dairenin 3’te 2’sine  birer milyondan yaklaşık 60 milyon bağlayacak Libyalı firma buradan ne kadar rant sağlayacak?

 

Vatandaşlar, sonrasında ne yapacağıyla ilgili herhangi bir plan ya da proje yokken, binayı riskli ilan edip, ‘Herkes başının çaresine baksın. Parası olan yaptırır, olmayan satar gider’ düşüncesi, ne sosyal belediyeciliğe, ne de kentsel dönüşümün amacına uygun bir davranıştır” dedi.

 

Öncelikle bina sakinlerinin itirazına göre, alınan yıkım kararının kesinleşeceğini, sonrasında yeniden bina yapılması, arsa paylarının satışı, kat karşılığı veya hasılat paylaşımı gibi çeşitli yöntemler ile değerlendirilmesine ilişkin kararı yine kat maliklerinin vereceğini söyleyen Yeşilırmak, “Alınacak her türlü karar için paydaşların en az üçte iki çoğunluğu gerekiyor. Bu kararın usulüne uygun çağrı ile yapılacak bir kat malikleri toplantısı ile yapılması da kanuni zorunluluktur. Böyle bir çağrı yapılmadığı takdirde alınan kararda geçerli olmayacaktır. Dolayısı ile kat maliklerinin çok dikkatli olması gerekiyor” diyerek, Bakırköy’de dönüşüm mağduriyeti yaşanmaması için, tüm vatandaşları ortak hareket etmeye davet etti.

 

VATANDAŞLARA UYARI, “EVLERİNİZİ SATMAYIN”

 

Belediyenin, yurttaşlara yer gösterebileceğini, kira yardımı yapabileceğini ama direk yıkıma giderek yeni kent mağdurları yaratacağını söyleyen Yeşilırmak, ilçe halkının zaten dönüşüm istediğini ama As Kent Sitesi’nde yapılanın dönüşüm olmadığını belirterek, vatandaşlara evlerini satmaması konusunda uyarıda bulundu.

 

BAKIRKÖY BELEDİYESİ BU İŞİN NERESİNDE?

 

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun resmi Twitter hesabından 20 Şubat 2017 tarihinde, “148 haneli Yenimahalle As Kent Sitesi yöneticileriyle kentsel dönüşüm konusunda hep birlikte hareket etme kararı aldık” ifadeleriyle yaptığı paylaşım dikkat çekerken, site sakinleri, “Birlikte hareket etme kararı mülk sahipleri ile olur” dedi. 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakırköy Belediyesi, Askent Sitesi, Yapsa Emlak,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1