Haber Detayı
01 Ekim 2022 - Cumartesi 11:04
 
Şirket müdürünün akıl almaz organizasyonu
Ticaret hukukuna aykırı olarak sır niteliğindeki bilgileri rakip şirket müdürüne ücret karşılığında verdiği gerekçesiyle yargılanan vergi dairesi memurları, yetkisiz olarak soruşturma yaptıkları gerekçesiyle görevden uzaklaştırıldı. Başlatılan soruşturma kapsamında, rakip şirket müdürüyle birlikte iki memur hakkında da ceza davası açıldığı ve soruşturmanın derimlemesine yürütüldüğü öğrenildi.
GÜNDEM Haberi
Şirket müdürünün akıl almaz organizasyonu

QAS Havacılık Şirketi müşterilerine ilişkin ticari sır niteliğindeki bilgileri Merkür Havacılık Şirketi Müdürüne verdiği gerekçesiyle açılan dava sonucunda hem şirket çalışanları hem de vergi dairesi görevlileri hakkında ceza davası açıldı.

İKİ AYRI DAVA AÇILDI

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uhdesinde temsil gözetim ve yönetim hizmeti veren Merkür Havacılık Şirketi Müdürü Halis Din’in hakkında kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve yayma, ticari sır, bankacılık veya müşteri sırrı niteliğinde bilgi ve belgeleri açıklama suçlarıyla yürütülen soruşturma kapsamında, İstanbul 47. Asliye Mahkemesi 2021/442 esas ve Bakırköy 33. Asliye Ceza Mahkemesi 2021/533 esas no ile iki ayrı dava açıldı.

TİCARİ ZARARA UĞRATILDIĞINI İDDİA EDEREK ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ

Küçükçekmece Vergi Dairesine bağlı İstanbul Florya'da faaliyet gösteren F.H.K.S isimli havacılık şirketi, İstanbul Vergi Dairesi’ne verdiği şikayet dilekçesinde, vergi dairesine ibraz ettikleri B.A ve B.S beyannamelerinin sistem üzerinden alınarak rakip firmalara servis edildiği, vergi mahremiyetlerinin ihlal edildiği, hava yolu şirketlerine kesilen fatura tutarının tespit edilerek sezon başlangıcında daha düşük fiyatlar verildiği, böylelikle ticari zarara uğratıldığını beyan ederek araştırılmasını istedi.

SİSTEME LOG ŞİFRESİ İLE GİRİLMİŞ

İstanbul Vergi Dairesi Müdürlüğü verilen dilekçe üzerine yapılan idari soruşturma neticesinde Küçükçekmece Vergi Dairesi tarafından F.H.K.S isimli şirket bilgilerinin Hocapaşa Vergi Dairesi Maltepe Vergi Dairesi’nde çalışan kamu görevlileri tarafından LOG şifresi girilerek sisteme bakıldığı ve bilgilerin depolandığını tespit etti.

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDILAR

Başlatılan idari soruşturma üzerine Vergi Dairesi’nde çalışan Engin A. ve Tülay B. isimli memurların görevden uzaklaştırıldığı, olayla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’na da suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

YETKİSİZ SORGULAMA YAPTILAR

Olayla ilgili soruşturma devam ederken, ticari sır niteliğindeki bilgileri rakip şirkete ücret karşılığında verdiği gerekçesiyle yargılanan vergi müfettişleri, yetkisiz olarak sorgulama yaptıkları gerekçesiyle görevden uzaklaştırıldı. Yapılan soruşturmada, rakip şirket müdürünün WhatsApp yazışmalarının olayı doğruladığı ve soruşturmanın devam ettiğİ, hem şirket çalışanları hem de vergi dairesi görevlileri hakkında ceza davası açıldığı öğrenildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uhdesinde temsil gözetim ve yönetim hizmeti veren Merkür Havacılık Şirketi Müdürü Halis Din hakkında kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve yayma, ticari sır, bankacılık veya müşteri sırrı niteliğinde bilgi ve belgeleri açıklamak suçlarından İstanbul 47. Asliye Mahkemesi 2021/442 esas ve İstanbul 33 Asliye Ceza Mahkemelerinde iki ayrı dava açıldı.

CEZA DAVASI AÇILDI

Olayla ilgili tahkikat devam ederken, F.H.K.S isimli şirketin eski çalışanı Salih Ş’nin Vergi Dairesi ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek verdiği yazılı beyanında Merkür Holding Havacılık A.Ş Genel Müdürü Halis Din’in vergi dairesi çalışanlarına aylık ücret ödeyerek bilgileri aldığı iddiasında bulunurken, konu ile ilgili karşılıklı tarafların WhatsApp yazışmalarını soruşturma savcılığı ve vergi dairesi müfettişlerine teslim etti. Yapılan soruşturma sonrasında şirket müdürü Halis Din’in yanı sıra, vergi dairesi görevlileri  Engin A. ve Tülay B. hakkında da ceza davası açıldı.

ORTAK HAREKET ETTİLER

Yapılan araştırmada her iki olayda da aynı memurların Log kayıt şifrelerini kullanarak sisteme girdiği, bilgisi alınmak istenilen şirketlerin isimlerinin yazılı olduğu kağıdı fotoğraf çekerek WhatsApp aracılığı ile rakip şirket müdürü Halis Din’e gönderildiği, bu verilerin her iki ceza dava dosyasına delil olarak sunulduğu ve şüphelilerin birlikte ortak hareket etmesi nedeniyle şuç vasfının da değişme ihtimali bulunduğu öğrenildi.

SORUŞTURMA HALİS DİN ÜZERİNDE DERİNLEŞTİRİLDİ

Soruşturmayı derinleştiren Cumhuriyet Başsavcılığı, aynı kolda faaliyet gösteren QAS Havacılık Şirketi’ne ait bilgileri  Merkür Holding Havacılık A.Ş Genel Müdürü Halis Din’in yönlendirmesi ile aynı kamu çalışanları aracılığıyla Cemal T. ve Çağlar Ö. isimli çalışanlarına teslim ettirdiği, Halis Din’in bilgilerini istediği şirket isimlerini dosya kağıdına yazdığı ve yazılı dosyanın resmini çekerek vergi dairesi memurlarına WhatsApp üzerinden gönderdiği tespit edildi.

Merkür Havacılık Holding A.Ş. yetkililerinin şikayeti sonrası yapılan soruşturma neticesinde, firmaların kestiği fatura bilgilerinin vergi dairesi memurları aracılığı ile Halis Din’e gönderildiği, fiyatları bilen Halis Din tarafından manüplasyon oluşturulduğu, Merkür A.Ş. çalışanı Cemal Topuz’la birlikte Vergi Dairesi çalışanlarından Engin A. ve Tülay B. hakkında ceza davası açıldığı öğrenildi.

İddianamede, Merkür Holding Havacılık A.Ş Genel Müdürü Halis Din’in benzer suçlardan HAGB kararı bulunduğu TCK 58 ile tekerrürden yargılaması istenilirken, şirket müdürünün akıl almaz organizasyonu “Bu kadar olmaz” dedirtti.

Konu ile ilgili Hadis Din’in yanında uzun süre çalışan Mehmet Ali isimli şahsında olayları detayları, bilgi ve belgeleri ile mahkemeye sunduğu bilgisi edinilirken, mağdur olan diğer şirketlerin verilerinin alınıp alınmadığıyla ilgili Vergi Dairesi’nin LOG kayıtlarını araştırdığı ve soruşturmanın devam edeceği bilgisine ulaşılırken, Sivil Havacılık Müdürlüğü ve DHMİ’nin olaya ilişkin idari yaptırımları ise merak konusu oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şirket, müdürünün, akıl, almaz, organizasyonu,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1