Webshop olarak 20 yıla yaklaşan deneyimimiz ve her biri alanlarında uzmanlaşmış teknik kadromuzla hem kurumsal firmaların hem de bireysel kullanıcıların bilgisayar, bilişim ve internet ilgili sorunlarına çözümler buluyoruz.
Haber Detayı
02 Şubat 2021 - Salı 17:47
 
Son 1 Yılda Bakırköy Belediyesi 45 Milyon Borçlanmış!
Bakırköy Belediyesi’nin 2019 yılı Sayıştay raporunda yer alan bazı bulgularını diğer meclis üyesi arkadaşlarının bilmesinde fayda olacağını düşündüğünü söyleyen Meclis Üyesi Halit Cebeci, belediyenin son bir yılda +45 milyon borçlandığını, bütçesinin yüzde 90 civarının işçi maaşlarına gittiğini, maaşlardan otomatik kesilen sendika aidatlarının da ilgili sendika hesaplarına yasal süresi içerisinde yatırılmadığının tespit edildiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Son 1 Yılda Bakırköy Belediyesi 45 Milyon Borçlanmış!

YAKLAŞIK 4 YILDIR KİRA ÖDEMEYEN FİRMA…

 

Kirasını belirtilen sürede ödemeyen kiracılarının sözleşmelerini fes etmeyen, ihale yasaklısı yapmayan Bakırköy Belediyesi’nin kimi kiracısından 71, kimilerinden ise 31 aylık kira alacağı olduğunu söyleyen Cebeci, mülkiyeti belediyeye ait Atatürk Yaşam Köyü içerisinde bulunan, sözleşmesinde kafe, spor malzemeleri satış noktası ve altı adet tenis kortu olan alanın encümen kararıyla üç yıllığına pazarlık usulü ile 3500 TL’ye ihale edildiğini, ihaleyi alan X firmasının 22 Şubat 2017’den beri tek kuruş ödeme yapmadığının da raporda yer aldığını belirtti.

 

ALACAKLAR ZAMAN AŞIMINA UĞRAYABİLİR…

 

Bakırköy Belediyesi’nin söz konusu firmadan raporun hazırlandığı 2019 yılı itibari ile toplamda 121 bin 771. 21 TL alacağının yer aldığı raporda, yine belediyeye ait taşınmazların kiracı ya da ecrimisil yoluyla oluşan alacaklarını takip edip, tahsilatlarını yapılmaması nedeniyle zaman aşımının ortaya çıkması gibi bir durumunda söz konusu edildiğine dikkat çekti.

 

Belediyenin tahsil etmediği alacaklarının tutarının ise 7 milyon 964 bin 253. 10 TL olduğunun tespit edildiğini ifade eden Cebeci, taşınmazların kiralanması ve işgaliye kullanımında tahmini kira bedeli ile ecrimisil tutarlarının şifahi olarak alınan bilgilerle oluşturulduğunun da Sayıştay Raporu’na yansıdığını, asıl kiracının idareye ödediği kira ile alt kiracılardan elde ettiği kira arasında ki farkların 120 TL ile 71 bin 229. 04 TL. arasında değiştiğini söyledi.

 

Cebeci’nin isim vermeden 71 bin 229. 04 TL ile en yüksek kira getirisi olan restoranın öncesinde BYUAŞ tarafından işletildiği, sonrasında yeni kurulan BAKPER’e geçirildiği düşünülen Botanik Park Restoran olduğu tahmin edilirken, kira tutarının yapılan yatırımlar nedeniyle yüksek olduğunun ifade edildiğinin de raporda yer aldığını söyledi.

 

“HATALI YA DA EKSİK BELİRLENMEDEN KAYNAKLI YILLIK 1 MİLYON 184 BİN 647 TL EKSİK GELİR”

 

Belediyenin taşınmazlarındaki kira bedelleri arasındaki farkların büyüklüğüne dikkat çeken Cebeci, Sayıştay’ın tablosunda görüleceği üzere idarenin kira bedellerini hatalı ya da eksik belirlenmeden kaynaklı sebeplerle yıllık 1 milyon 184 bin 647 TL eksik gelir elde ettiğinin aşikar olduğunu belirtti.

 

Söz konusu bulguda şirketin kar edip etmemesi değil, belirlenen kira değerinin rayiç değerlerinin altında olduğunun belirtildiğini, söz konusu şirketin belediyeye ait taşınmazları daha yüksek bir bedelle üçüncü kişilere kiraya verebilme imkanına da kavuştuğunu belirterek devam eden Halit Cebeci, bir başka bulgunun da KDV’lerin tahsil edilmemesi ile alakalı olduğunu belirterek devam etti.

 

KDV’LER HESAPLANMAMIŞ, HAZİNE GELİR KAYBINA UĞRAMIŞ…

 

Toplamda 1 milyon 831 bin 057. 67 TL KDV’nin hesap edilmeyerek, hazinenin de gelir kaybına neden olunduğunu söyleyen Cebeci, 2019 yılı kurum mali tablolarında yer alan hesaplama katma değer vergi hesabı içerisinde de 568 bin 265. 61 TL eksiğe neden olduğunu görüldüğünün raporda yer aldığını söyledi.

 

YETKİ DEVİRLERİ SAYIŞTAY RAPORUNA YANSIMIŞ…

 

Sayıştay Başkanlığı’nın tespit ettiği 19.bulgunun belediye meclis üyeleri ile ilgili olmasının önemine değinen Halit Cebeci, meclisin ücret tarifelerine ilişkin bazı yetkilerini mali hizmetler müdürlüğüne devretmesini Sayıştay başkanlığının bulgu olarak rapora eklediğini, bu tür yetki devirlerine Ak Partili üyeler olarak RET verdiklerini, ancak ‘Evet’ oyu veren CHP’li meclis üyesi arkadaşlarını uyarma gereği duyduğunu belirtti.

 

264 TİYATRO PERSONELİNİN 137’Sİ TİYATRODA ÇALIŞMIYOR

 

Bakırköy Belediyesi Tiyatroları Yönetmeliği kapsamında toplam 264 personelin yönetmelik kapsamında sözleşme ile istihdam edildiği, bunlardan sadece 115’inin tiyatro başlığı altında görev yaptığı, geri kalan 137 personelin ise tiyatrodan bağımsız olarak belediyenin diğer birimlerinde istihdam edildiğinin anlaşıldığını söyledi.

 

ÇALIŞANIN MAAŞINDAN OTOMATİK KESİLEN SENDİKA AİDATLARI, SENDİKALARA YATIRILMAMIŞ…

 

Örgütlülükten, sosyal belediyeden ve sosyal devletten bahseden Bakırköy Belediyesi’nin Sayıştay raporunda yer alan bilgilere göre, kamu görevlilerinin aylıklarından kesilerek 5 gün içerisinde sendikanın hesaplarına yatırılması gereken 375 bin 132.27 TL ile, işçi aylıklarından kesilerek bir ay içinde ilgili sendikanın hesabına yatırılması gereken 3 milyon 440 bin 168. 96 TL’nin mevzuat gereklerine uygun olarak sendika hesaplarına yatırılmadığının tespit edildiğinin raporda yer aldığını, bu durumda belediyenin yetkili sendikalara dahi borcu olduğunu ifade etti.

 

Belediyenin kira sözleşmesi bittiği halde ecrimisil karşılığında kullanılmasına izin verilen 50 adet taşınmazın bu şekilde kullanımına izin verildiğinin görüldüğünü söyleyen Cebeci, mevzuatta belirtilen şekliyle yeniden ihaleye çıkarılarak kiraya verilerek sözleşmelerinin yapılması gerektiğinin de raporda yer aldığını söyledi.

 

YER ALTI ÇARŞISINDAKİ KİRACILARIN SÖZLEŞMESİ YOK…

 

Söz konusu 50 dükkânın 40 tanesinin yeraltı çarşısındaki dükkânlar olduğunu, kiralarının 1. 500 ile 4. 650 TL arasında değiştiğini, eski kiracıların daha az kira ödediği için ecrimisilin de buna göre alındı düşüncesinin kendilerinde oluştuğunu söyleyen Belediye Meclis Üyesi Halit Cebeci, belediyenin 245’i memur, 1820’si işçi, 68’i sözleşmeli personel olmak üzere toplamda 2133 personel istihdam ettiğini, son olarak bir meclis üyesinin eşinin işe alındığını duyduklarını ve  onunla birlikte toplam işçi sayısının 2134 olduğunu söyledi.

 

DİĞER BELEDİYELERE GÖRE 10 KAT FAZLA PERSONEL

 

Pendik nüfusunun 711.000 küsur nüfusuna karşılık çalışan sayısının 656 olduğunu, 491.000 nüfusu ile Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin 469, Silivri Belediyesi’nin 193.680 nüfusuna karşılık 403 çalışanının olduğunu söyleyen Cebeci, 224 bin nüfusu olan Bakırköy’ün 2134 işçi ile diğer belediyelere göre on kat fazla işçi çalıştırdığını ifade etti.

 

Bu durumun mali tabloya da yansıdığını belirterek son değerlendirmelerini yapan Ak Partili Halit Cebeci, belediyenin 2009 yılında planlanan bütçesinin 481 milyon 935 bin TL, gerçekleşen bütçesinin 305 milyon 489 bin 324 TL, gerçekleşme oranın ise 63 olduğunu söyleyerek, 481 milyonluk bütçenin gerçekleşme gelirinin 277 milyon 867 bin yani 57.66. olduğunun altını çizdi.

 

BÜTÇENİN YÜZDE 90’I PERSONEL MAAŞINA GİDİYOR…

 

Bakırköy Belediyesi’nin 305 milyonluk bütçenin yaklaşık 250 milyon TL’sinin işçi maaşlarına gittiğini söyleyerek konuşmasını sonlandıran Cebeci,  2019 Sayıştay raporuna göre belediyenin son bir yılda 45 milyon 027 bin 441 TL borçlandığını, yapılan işlerine baktıklarında ise hiçbir şey bulamadıklarını, herhangi bir işin bu şartlarda yapılma şansının da gelirinin yüzde 90’ı personel maaşına giden bir belediye için söz konusu olmadığını söyleyerek konuşmasını tamamladı.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakırköy Belediyesi 2019 Sayıştay Raporu, Halit Cebeci, Bakırköy Belediyesi, Bülent Kerimoğlu,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1