Zeytinburnu Belediyesi ve Beştelsiz Spor Kulübü tarafından organize edilen 12.Cumhuriyet Koşusu, 24 Ekim 2021 Pazar günü saat 09:00’da start alacaktır.
Haber Detayı
09 Ekim 2021 - Cumartesi 20:16
 
SU, ELEKTRİK, DOĞALGAZ LÜKS DEĞİL, TEMEL İHTİYAÇ
Tüketicinin Sesi Derneği (TÜSED) su, elektrik ve doğalgazın tüketicinin temel ihtiyaç listesinde olduğu, bu kalemlerdeki vergi ve fonların sıfırlanması gerektiği talebini basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu.
YAŞAM Haberi
 SU, ELEKTRİK, DOĞALGAZ LÜKS DEĞİL, TEMEL İHTİYAÇ

TÜSED Genel Başkanı Güldeğer Gökçek Varol: “Temel tüketim ihtiyaçları çağın koşullarına göre yeniden belirlenmeli. Tüketicinin ısınma ihtiyacını karşılayan doğalgaz; aydınlanma, eğitim, bilgilenme, hizmet sektörlerini kullanabilmesi için gereken elektrik; temel gıda ve hijyen ihtiyacını karşıladığı su, olmazsa olmaz doğal ihtiyaç listesindedir.
İlk çeyreğini bitirmemize birkaç yıl kalmış olan 21.yy’da teknolojik gelişmeyle birlikte üretimin ve tüketimin yeni bir şekil aldığı gerçeği göz önüne alınarak ‘zorunlu temel tüketim ihtiyaç listesi’nin insan onuruna yakışan hayat standartlarını sağlayacak şekilde yenilenmesi zaruriyeti doğmuştur. Tüketiciler olarak yıllardır bu ihtiyaçların temel tüketici ihtiyacı olarak belirlenmesi beklentisindeyiz. Fakat, bu beklentimiz bir türlü gerçekleşmemiştir.
21.yy’ın 21.yılında tüketicimizin, karnını ‘kuru ekmekle doldurmasını’ doymak olarak kabul etmediğimiz gibi suyu, elektriği, doğalgazı da ‘lüks tüketim’ olarak ödemesini kabul etmek mümkün değildir.
TÜSED olarak, tüketiciler adına, tüketimden gelen gücümüz ve insanlık onurumuzla insanca yaşamanın temel unsurlarından olan su, elektrik ve doğalgaz gibi enerji ihtiyaçlarımızın devletimizce, tüketicinin temel tüketim ihtiyacı olarak kabul edilmesini talep ediyoruz.

KONUTLARDA KULLANILAN SU, ELEKTRİK ve DOĞALGAZ, VERGİ ve FONLARDAN ARINDIRILMALI
Konutlarda kullanılan suyun gıda olarak değerinin yanı sıra hijyen ve korunma için de ne denli önemli olduğu aşikârdır. Buna rağmen, temel tüketim ihtiyacı olan suyun KDV oranı yüzde 8’dir.
Artık eğitime, yeni satış yöntemlerine, bilgi edinmeye vb. olan elektrik ihtiyacı zaruriyeti görmezden gelinemez. Kezâ, devletin de her tür hizmetini vatandaşa dijital ortamda sunmaya çalıştığı günümüzde bu hizmetlere ulaşabilmenin yolu da elektrikle mümkün olabilmektedir. Ancak, temel ihtiyaç olan elektrikten alınan KDV oranı da lüks tüketimden alınan oranla aynı olup, yüzde 18’dir.
Devletin, çevreye ve toplum sağlığına verdiği zararlar nedeniyle kömür vb. katı/fosil yakıtların ısınma ve mutfakta kullanılmasından kaçınmayı yıllardır tüketiciye/vatandaşa öğreten, alternatif olarak doğalgazı öneren ve kullanımı için altyapısını tüm ülkede yaygınlaştıran olarak, doğalgazı temel tüketim ihtiyacı olarak görmemesi kabul edilemez.
Eski yaşam alanlarının neredeyse tamamında iptal edilen eski ısınma sistemlerinin iptal edilmiş olması ve yeni yapılarda ısınma sistemlerinin doğalgaza uyumlu yapılıyor olması nedeniyle bu enerjiyi hayatımızdan çıkarmamız mümkün değilken, doğalgazın KDV oranının da lüks tüketim seviyesinde yüzde 18 olarak vergilendirilmesi kabul edilebilir değildir.
Çağdaş ülkelerle yarışabilmek, dünya insanı olabilmek, kendimizi gerçekleştirebilmek için öncelikle insan onuruna yakışır tüketim modelini benimsemek gerekmektedir. Bunu gerçekleştirmenin yolu ise, tüketicinin tüketim gereksinimlerinin yaşadığımız çağa uygun şekilde düzenlenmesi, tüketiciye ağır yük olan vergi ve fonlardan arındırılmasıyla mümkündür.”

Tüketicinin Sesi Derneği (TÜSED) Genel Başkanı
Güldeğer Gökçek Varol

Kaynak: Editör:
Etiketler: , SU,, ELEKTRİK,, DOĞALGAZ, LÜKS, DEĞİL,, TEMEL, İHTİYAÇ,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1