"/> ">
Zeytinburnu Belediyesi ve Beştelsiz Spor Kulübü tarafından organize edilen 12.Cumhuriyet Koşusu, 24 Ekim 2021 Pazar günü saat 09:00’da start alacaktır.
Haber Detayı
21 Eylül 2021 - Salı 17:27
 
Tartışmalı pazar büyük sevinçle yeniden açıldı, talepler sıralandı
Tartışmalarla geçen iki yılın ardından bu gün kurulan Zuhuratbaba Salı Pazarı, mahalle halkı ve esnaf tarafından sevinçle karşılandı. Pazar alanını görmeye gelen İstanbul Umum Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mesut Şengün alkışlarla karşılanırken, mahalle halkı istek ve taleplerini iletti.
GÜNDEM Haberi
Tartışmalı pazar büyük sevinçle yeniden açıldı, talepler sıralandı

“GEÇİCİ DEĞİL, KALICI OLMALI”

 

Yaz boyunca 8 liranın altında domates yemediklerini, taze sebze ve meyveye ulaşma konusunda büyük sıkıntı yaşadıklarını belirten mahalle halkı, geçici kurulan pazarın sürekli olmasını yahut eski dönemdeki gibi bir üst sokağa taşınmasını isteyerek, semt pazarının başka bir semte götürülmesini istemediklerini yenilediler.

 

HASTANE ÇALIŞANLARI DA PAZARDAYDI

 

Pazarın hastane giriş çıkışını engellediği bahanesini de kabul etmediklerini belirten mahalleli, pazarın kurulduğu alanın zaten hastane giriş çıkış kapısı arasında olduğunu belirterek, Zabıta bürosu, çöp toplama yeri, elektronik tartılar, hoparlör sistemi, aydınlatma, güvenlik kamerası ve tuvalet gibi bulunması zorunlu alanlarında belediyece oluşturulmasını ve denetlemesini istedi.

Hastane yolu olması gerekçesiyle kaldırıldığı söylenen pazara alış verişe gelen hastane çalışanları da kameralara takılırken, sağlık çalışanları olarak zaten mesai saatlerinin belli olmadığını ve fırsat buldukları ilk anda alış veriş yapmak için pazara koştuklarını belirten çalışanlar, şikayetin aksine pazarın kaldırılmasına üzüldüklerini ifade etti.

 

“KURUMLAR ESNAFIN VE HALKIN İHTİYAÇLARINA GÖRE HİZMET VERMELİ”

 

Kurumların karşılıklı iş birliği ile esnafın ve halkın ihtiyaçlarına yönelik hizmet vermesini isteyen mahalle halkı, İstanbul Umum Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mesut Şengün’e, pazarcı esnafının da dikkat etmesi gerektiği hususlar konusunda taleplerini iletti. Mesut Şengün'le birlikte Bülent Kerimoğlu'nun da gelip pazarı dolaşması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, mahalle halkının taleplerini ileteceği mercinin, halka sormadan aldığı kararlar yüzünden ilçenin sorunlarının giderek arttığını belirttiler. 

 

VATANDAŞLAR TALEPLERİNİ İLETTİ

 

Fiyat etiketlerinin görülür şekilde olmasını, tartı cihazlarını müşterinin numaratörü göreceği şekilde koymasını, kamyonların ürünlerini indirdikten sonra pazar alanından ve ara sokaklardan ayrılarak uygun bir alana park etmesini, toplanma saatinde gelmesini, esnafın mutlaka maske takmasını, tezgahların apartman arasında bırakılması gereken yol boşluğunu geçişleri engellemeyecek şekilde ayarlanmasını, tezgahların da pazar olmadığı günlerde eskiden olduğu gibi hastane bahçesinde tutularak kaldırımları işgal etmemesini ve esnafın da sabahın erken saatlerinde yahut gece geç saatlere kadar çevre halkı rahatsız şekilde gürültü çıkarmamasını isteyen vatandaşlar, yaklaşık 50 yıldır kurulan pazarlarının doğru bir denetimle kimseyi rahatsız etmeyeceğini söyledi.

 

“ODAMIZA YAPILAN YAKIŞTIRMALARI HAKARET SAYARIM”

 

Esnaf adına uyulması gereken tüm kurallar konusunda üzerlerine düşeni yapacaklarına söz veren Başkan Şengün, Pazarcılar Odası ile ilgili PKK işbirlikçisi iddialarına da yanıt verdi.

İstanbul Umum Pazarcılar Esnaf Odası’na böyle bir yakıştırmayı kendilerine hakaret olarak gördüklerini söyleyen Mesut Şengün, yıllardır yarı kamu kuruluşu olan bir teşkilatta yöneticilik yaptıklarını belirterek, “Bizi devlette biliyor, vatandaşlarımızda, esnafımızda biliyor. Bilmeyen de gelip sorabilir. Yerimiz yurdumuz belli” dedi.

 

Hiç bir yasa dışı örgütle irtibatlarının olmadığını, olmalarının da söz konusu olamayacağını belirterek devam eden Şengün, ‘çamur at izi kalsın’ mantısı ile yürütülen karalamanın da hiç bir anlamı olmadığını ifade etti.

 

“YEŞİLKÖY PAZARINDA TEMSİLCİMİZ YOK”

 

Her seçim döneminde siyasilerin mutlak olarak pazarları ve Pazarcılar Odasını ziyaret ettiğini, develete ve millete olan bağlılıklarının sorgulanmasının dahi abesle iştigal olduğunu belirten Mesut Şengün, Yeşilköy Pazarı’nda odanın temsilcisi olduğu iddia edilen ve PKK ile ilişkilendirilen şahısla hiç bir alakalarının olmadığını, ne yönetici ne de temsilci vasfını da taşımadığının altını çizdi.

 

60 yaşında olduğunu  söyleyen Mesut Şengün, İstanbul Fatih doğumlu olduğunu ve 14 yaşından beri Bakırköy’de yaşadığını söyleyerek, “Sanırım Bakırköylü olmak için yeterli bir sebeptir” diyerek, Zuhuratbaba Pazarı’nın açılmasından dolayı kendisine teşekkür eden yaş ortalaması yüksek vatandaşların kendisini çok duygulandırdığını söyledi.

 

“ÇÖZÜM ORTADAN KALDIRMAK DEĞİL, İYİLEŞTİRMEKTİR”

 

60 yıldır Zuhuratbaba Pazarı’nın müşterisi olduğunu söyleyen bir mahalle sakini, “Bakırköy halkı yaş olarak yüksek. Bizim pazarımızda küçük bir pazar ve esnafın bir kısmı elimizde büyüdü diyebiliriz. Bazen telefon bile açıp ‘ayır oğlum enginarımı’ diyorum, alıp eve geliyor.  Tüm bunlar sosyolojik açıdan değerlendirilmeli. Varsa şikayet edilen konu, çözüm ortadan kaldırmak değil, iyileştirmektir” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tartışmalı, pazar, büyük, sevinçle, yeniden, açıldı,, talepler, sıralandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1