Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen ‘Fotoğraf Yarışması’na başvurular başladı. Serbest ve Foto Öykü olmak üzere iki kategoride gerçekleşecek yarışmaya Zeytinburnu temalı fotoğraflarla katılım sağlanabiliyor.
Haber Detayı
24 Ekim 2022 - Pazartesi 22:05
 
TÜKODER’DEN GIDA ŞENLİĞİ
Tüketiciyi Koruma Derneği’nin düzenlediği Gıda Şenliği, Bakırköy Sanatçılar Parkı’nda gerçekleşti. Geleneksel hale getirilmesi düşünülen Gıda Şenliği’nin ilkini gerçekleştiren TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, “Evrensel insan haklarının Türkiye'de karşılık bulmasını istiyorsak örgütlü olmak zorundayız. Ne başka bir çaremiz var, ne de başka bir yolumuz. Artık laf üretme değil birleşme ve mücadele etme zamanıdır” dedi.
GÜNDEM Haberi
TÜKODER’DEN GIDA ŞENLİĞİ

Tüketiciyi Koruma Derneği’nin düzenlediği Gıda Şenliği, Bakırköy Sanatçılar Parkı’nda gerçekleşti. Kooperatiflerin ürün tanıtımı, derneklerin ise kendilerini tanıtabildiği stantların da olduğu gün boyu süren şenlik, Emine Akkaya ve Feride Gülhan’ın halk müziği dinletisiyle sona erdi. Hak arama mücadelesinde kuruluşlarının 33. yılına girecekleri şu günlerde, yine Ekim ayında kutlanan Dünya Gıda Günü’ne dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla yapılan Gıda Şenliği, katılımcılardan tam not aldı.

Açlık Sınırı 7 Bin, Askeri Ücret 5.500 TL

Programa ev sahipliği yapan TÜKODER Bakırköy Şube Başkanı Oya Erakıncı, 25 Ekim 1990 yılında gönüllüler tarafından kurulan TÜKODER’in 33 yaşına gireyeceği şu günlerde düzenledikleri şenliği geleneksel hale getirilmeyi düşündüklerini söyleyerek, açlık sınırının 7 bin askeri ücretin ise 5 bin 500 TL olduğu bir ülkede 45 milyon kişinin açlık sınırı altında yaşadığına dikkat çekti.

Yaptığı konuşmada, Türk Aile Hekimleri Dergisi’nde yayımlanan çalışmaya göre, 6-19 yaş arası her dört çocuktan birinin çok düşük kilolu ve potansiyel kalp hastası olduğu, kız çocuklarının büyük bir bölümünün ise kansızlıkla mücadele ettiği ve gelişim sorunu yaşadığının tespit edildiğini söyleyen Erakıncı, “Bu tespitler geleceğimiz için kaygı verici bir durumdur” dedi.

Devlet okullarında ücretsiz beslenme programının haya geçirilmesini istediklerini belirten Oya Erakıncı, pandemi, ülkeler arası gerginlikler, savaşlar, ekilebilir alanların azalması ve iklim değişikliği gibi nedenlerle sağlıklı ve besin değeri yüksek gıdaya ulaşımın daha da zorlaştığını ifade ederek, TÜKODER olarak, ‘endişe verici istatistikleri nasıl ortadan kaldırırız’ düşüncesi ile hareket ettiklerini ve çözüm önerileriyle birlikte çalışmalarına devam edeceklerini ifade etti.

Hiç bir siyasi partinin arka bahçesi değiliz

Programda konuşan TÜKODER ve TÜDEF Genel Başkanı Aziz Koçal, TÜKODER’in politik ve ekonomik çıkarlara araç olmadan, kar amacı güden hiç bir kurum ve kuruluştan gelir elde etmeye yanaşmayan, yayın organlarına reklam almadan ve tüketiciyi herhangi bir ürüne yönlendirmeden, sadece üyelerinin gönüllü katkı ve katılımlarına dayanarak faaliyet gösteren bağımsız bir tüketici örgütü olduklarının altını çizerek, “Hiç bir siyasi partinin arka bahçesi değiliz” dedi.

Türkiye’nin en büyük Tüketiciler Konfederasyonu kuruldu

Koçal, geçtiğimiz günlerde de Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), Tüketici ve Çevre Hakları Federasyonu (TÜÇEDEF), Tüketici Haklarının Korunması ve Rekabet Hukuku Federasyonu (TÜRFED) ile Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) üyelerinden oluşan 58 kurucunun başvurusu ile Türkiye’nin en büyük Tüketiciler Konfederasyonu’nun kurulduğunu hatırlattı.

Tüm tüketici derneklerine örgütlenme çağrısı

“Evrensel insan haklarının Türkiye'de karşılık bulmasını istiyorsak örgütlü olmak zorundayız. Ne başka bir çaremiz, ne de başka bir yolumuz var.  Artık laf üretme değil birleşme ve mücadele etme zamanıdır” diyen Koçal, tüketicinin alım gücünün tepe taklak olduğunu, yaşam kalitesinin düştüğünü, sağlıklı ve ekonomik gıdaya ulaşımın gün geçtikçe zorlaştığını ifade ederek, tüm tüketici derneklerine “Gelin tüketicinin hak kayıplarını önleyici yasal düzenlemelerin hayata geçirebilmesi için örgütü mücadelemizi alanlarda birleştirelim” çağrısında bulundu.

“Üretimden Tüketime Gıda Güvenliği ve Gıda Güvencesi” paneli

Gün boyu süren şenlikte, kısa adı FAO olan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün ‘‘Kimseyi arkada bırakma’’ olarak belirlediği bu yılın 16 Ekim Dünya Gıda Günü teması ile “Üretimden Tüketime Gıda Güvenliği ve Gıda Güvencesi” paneli düzenlendi. Moderatörlüğünü Gıda Mühendisi Zafer Şenyurt’un yaptığı panelde, Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Murat Kapıkıran, Halkbeskop Tüketim Kooperatifi Kurucu Başkanı Abdullah Aydın ve Şişli Kent Konseyi Gıda Tarım ve Kooperatifi Komisyon Başkanı Halit Konanç panelist olarak katıldı.

“Güvenli Gıdaya Ulaşım Sorunu ve Enflasyonun Tüketiciye Etkileri” söyleşisi

Devamında yapılan söyleşide de, Güvenli Gıdaya Ulaşım Sorunu ve Enflasyonun Tüketiciye Etkileri konusu ele alındı. Moderatörlüğünü TÜDER Kurucu ve Onursal Başkanı Engin Başaran’ın yaptığı söyleşinin konukları Tüketici Birliği Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Büngül Ceviz, DİSK Genel-İş İstanbul Avrupa Yakası 2 No’lu Şube Mali Sekreteri Süreyya Doğan ve TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal oldu.

Kooperatiflerin ürün tanıtımı, derneklerin ise kendilerini tanıttığı stantların da büyük ilgi gördüğü şenlik, Emine Akkaya ve Feride Gülhan’ın halk müziği dinletisiyle sona erdi.

,

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜKODER’DEN, GIDA, ŞENLİĞİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1