Zeytinburnu Belediyesi ve Beştelsiz Spor Kulübü tarafından organize edilen 12.Cumhuriyet Koşusu, 24 Ekim 2021 Pazar günü saat 09:00’da start alacaktır.
Haber Detayı
26 Temmuz 2021 - Pazartesi 00:54
 
Tunus'ta halk sokağa indi, Cumhurbaşkanı Başbakanı görevden alıp, Meclisi dondurdu
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, mevcut Başbakan Meşişi'yi görevden aldığını, atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralmaya karar verdiğini açıkladı.
GÜNDEM Haberi
Tunus'ta halk sokağa indi, Cumhurbaşkanı Başbakanı görevden alıp, Meclisi dondurdu

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, mevcut Başbakan Meşişi'yi görevden aldığını, atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralmaya karar verdiğini açıkladı. Tunus Cumhurbaşkanı, meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarını askıya aldığını duyurdu.

Kays Said, atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralmaya karar verdiğini açıkladı.

HALK SOKAĞA İNDİ

Tunus'ta koronavirüs vakalarındaki artış, aşılamadaki yetersizlik, işsizlik ve ekonomik kriz nedeniyle binlerce kişi görevden alınan Başbakan Hişam Meşişi ve hükümetinin istifası talebiyle bugün sokağa çıkmıştı.

Başkent Tunus'ta düzenlenen gösteride halk Meşişi'nin istifası ve parlamentonun feshini talep etmişti.

soL Haber Portalı'nın aktardığına göre, birçok kentte düzenlenen gösterilerde parlamentoda çoğunluğu elinde tutan İslamcı Ennahda partisi de öfkenin hedefindeydi.

Munastır, Sfaks, El Kâf ve Susa gibi kentlerde göstericilerin Ennahda binalarını bastığı ya da baskın girişiminde bulunduğu belirtilirken, Tuzer kentinde ise Ennahda'nın bölge merkezinin ateşe verildiği haberleri ajanslara yansıdı.

Tunus'ta son haftalarda koronavirüs vakalarında ve ölümlerde artış yaşanıyor.

Reuters'ın haberine göre, göstericilerden 28 yaşındaki bir işsiz olan Nureddin Selmi "Artık sabrımız kalmadı. İşsizliğe bir çözümleri yok. Salgını kontrol edemiyorlar. Bize aşı veremiyorlar" dedi.

Tunus Başbakanı Meşişi bayram tatilinde aşı merkezlerinde yaşanan izdiham ve kaotik görüntülerin ardından Sağlık Bakanı'nı görevden almıştı.

Tunus Sağlık Bakanlığı'ndan bu ayın başında yapılan açıklamada pandeminin ağırlığı altında ülkedeki sağlık sisteminin çöktüğü itiraf edilmişti.

12 milyon nüfuslu ülkede Covid-19'dan yaşamını yitirenlerin sayısı 17 bini geçmişti. 

Odatv.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tunus'ta, halk, sokağa, indi,, Cumhurbaşkanı, Başbakanı, görevden, alıp,, Meclisi, dondurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1