Zeytinburnu Belediyesi ve Beştelsiz Spor Kulübü tarafından organize edilen 12.Cumhuriyet Koşusu, 24 Ekim 2021 Pazar günü saat 09:00’da start alacaktır.
Haber Detayı
22 Eylül 2021 - Çarşamba 19:45
 
Türkiye’de Toplu Sözleşme yapmayan tek belediye “Bakırköy Belediyesi”
Bakırköy Belediyesi’nin DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası 2 Nolu Şube üyesi işçiler, meydanda kurdukları direniş çadırının 31. gününde bir kez daha toplu sözleşmelerinin yapılması için yetkililere seslendi. DİSK’in yetkisine itiraz eden belediyedeki diğer sendika Belediye-İş’de, toplu sözleşmeleri yapılmazsa greve çıkacağını açıkladı. Bakırköy Belediyesi'nin Türkiye'de toplu sözleşme yapmayan tek belediye olduğu vurgulandı.
GÜNDEM Haberi
 Türkiye’de Toplu Sözleşme yapmayan tek belediye “Bakırköy Belediyesi”

Yaklaşık 3 yıldır yapılmayan toplu sözleşme hakları, artan hak kayıpları, kısa çalışma ödeneği, eşit işe eşit ücret adı altında maaşların düşürülmesi, sendikal faaliyetlere katıldığı gerekçesiyle işçi çıkarılması, yemek paralarının 5 liraya düşürülmesi, giyinme soyunma kabinlerinin olmaması, yazlık kışlık kıyafetlerinin olmaması ve yeterli ekipmanları olmaması gibi sebeplerle hak arama mücadelesini sürdüren işçiler, Bakırköy Meydanı’nda kurdukları ‘Direniş Çadırı’nın 31. gününde yaptıkları basın açıklamasıyla, yöneticilere seslendi.

 

Açıklama öncesi konuşan DİSK Genel İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Adil Çiftçi, 2018 Nisan ayında bakanlığa yaptıkları yetki başvurusunun ardından aldıkları yetkiye rağmen yapılan itirazlar nedeniyle toplu sözleşmelerinin yapılmadığını söyleyerek, yetkilerine itiraz eden belediyedeki diğer sendika Belediye İş’in de toplu sözleşme için grev yazısını belediyeye astığını duyurdu.

 

“YERE BATSIN ÖYLE YÖNETİCİLİK”

 

Bakırköy Belediyesi’nin, hizmet etme düşüncesinde olmayışının en net göstergelerinden birinin de, iş barışının sağlamaması olduğunu söyleyen Çiftçi, işçisiyle, memuruyla barışık olmayan bir anlayışın olduğu yerde hizmetin, huzurun ve bereketin de olamayacağını söyledi. Toplu sözleşme yapılmalarının önünde belediyenin ve belediyede yetkili diğer sendikanın olduğunu söyleyerek konuşmasını sürdüren Adil Çiftçi, belediye ve diğer sendikanın avukatlarının mahkemeye utanarak geldiklerini, çünkü emek veren, yolları süpüren, kamunun huzuru için çalışanlara karşı olmaktan onlarında utandığını belirtti. Yetkili oldukları halde sözleşmeleri yapılmayan diğer sendika yöneticilerinin kendi yetkilerine itiraz ederek ellerine ne geçtiğini de soran Çiftçi, “Geceleri başını yastığa huzurla koyamıyorsan, yere batsın öyle yöneticilik” dedi.

 

“HAKLARI İÇİN MÜCADELE EDEN TÜM İŞÇİLERİN YANINDAYIZ”

 

DİSK’in yetkisine itiraz eden Türk-İş’e bağlı Belediye İş Sendikası’na sık sık ‘Sarı Sendika’ diye hitap eden Adil Çiftçi, artık sendikanın sarısının bile renginin solduğunu ifade ederek, yasal hakları için mücadele eden işçilere kim olursa olsun, hangi sendikaya üye olursa olsun destek vereceklerini söyleyerek, tüm çalışanların hakkını sonuna kadar savunacaklarını belirtti.

 

HALKIN DUYARSIZLIĞINA DA SİTEM ETTİ…

 

 

Bakırköy’e asıl hizmet edenin, çöpünü toplayan, yollarını süpüren işçiler olduğunu hatırlatan Disk Genel İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Adil Çiftçi, ilçenin siyasi parti yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarına ve ilçe sakinlerine sitem ederek, yeterli duyarlılığın gösterilmediğini söyledi. Ne olursa olsun, sendika olarak tek bir işçinin hakkı için sonuna kadar mücadele edeceklerini ifade ederek açıklamasını sonlandıran Çiftçi, binlerce belediyede toplu sözleşme yapılırken, Türkiye’de toplu sözleşme yapılmayan tek belediye Bakırköy Belediyesi” dedi.

İşçiler taleplerini bir kez daha sıraladı...

* İşten atılan işçiler işe geri alınsın

* Sendikalaşmanın önü açılsın

* Mobbinge son verilsin

*Toplu iş sözleşmesi hakları tanınsın

* Ücretleri düşürülen işçilerin ücretleri iade edilsin

* Düşürülen yemek ücreti arttırılsın.

 

“Bakırköy Belediyesinde yaşanan emek sömürüsüne ve işçi düşmanlığına karşı her çarşamba basın açıklaması ile birlikte hafta içi her gün 11.00 – 17.00 saatleri arasında Bakırköy Özgürlük Meydan’ında direniş çadırımızda olacağız” diyen işçiler, sorunları çözülene kadar mücadeleye devam edeceklerini kaydettiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Türkiye’de, Toplu, Sözleşme, yapmayan, tek, belediye, “Bakırköy, Belediyesi”,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1