Zeytinburnu Belediyesi ve Beştelsiz Spor Kulübü tarafından organize edilen 12.Cumhuriyet Koşusu, 24 Ekim 2021 Pazar günü saat 09:00’da start alacaktır.
Haber Detayı
05 Kasım 2020 - Perşembe 23:49
 
Yağmur çamur dinlemediler, 13. eylemlerini gerçekleştirdiler!
Yaklaşık 2 aydır yaptıkları eylemlerle Bakırköy Belediyesi’nde çalışan tüm işçi ve memurların elinden alınmak istenen ve gasp edilen haklarıyla birlikte, kurulmayan toplu sözleşme masasının kurulması için mücadele eden KESK’e bağlı Tüm Bel Sen 1 Nolu Şube üyeleri, 13. eylemini yağmura rağmen gerçekleştirdi.
GÜNDEM Haberi
Yağmur çamur dinlemediler, 13. eylemlerini gerçekleştirdiler!

Siyasi parti gözetmeksizin tüm ilçe belediyelerinin, toplu sözleşmelerin dayatıldığı sözde ucube yasaların çok çok üzerinde durmasına karşılık, Bakırköy Belediyesi’nin emekçinin yanında değil karşısında durduğunu söyleyerek 13. eylemini yapan Tüm Bel Sen 1 Nolu Şube üyesi memurlar adına konuşan Başkan Adem Erdem, “Burada bizlere dayatılan yoksulluktur, sefalettir, açlıktır” dedi.

 

“BURADA İKTİDARA TALİP BİR DURUŞ YOK”

 

Tüm kamu emekçilerinin haklarına sahip çıkmalarını, Bakırköy halkına da emekçinin yanında olmaları çağrısını yenileyen Adem Erdem, haftalardır emekçinin hakkının gasp edildiğini ve iktidara aday muhalefet partisinin iktidar olduğu Bakırköy Belediyesi’nin uygulamalarına bakınca, eylem ve söylem birlikteliği olmadığına dikkat çekerek, “Burada iktidara talip bir duruş yok” diyerek devam etti.

 

“DENİZE NAZIR EVİNDE OTURAN BAŞKAN, EMEKÇİLERİ KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE MAHKUM EDİYOR”

 

Söylemleri ve vaatleriyle ülke iktidarını hedefleyen CHP’nin iktidar olduğu Bakırköy’de, temsil ettiği parti programıyla, genel başkanıyla, il başkanı ve İBB Başkanı ile çelişen Belediye Başkanı Kerimoğlu’nun, göreve geldiği yıl mühürlediği, aradan geçen 5 yılın sonunda ise taşındığı denize nazır 2 milyon dolarlık dairesinde konforunun yerinde olabileceğini ama kısa çalışma ödeneğine mahkum ettiği emekçilerin 1100 TL maaşla ne faturasını, ne de kirasını ödeyemediğinin altını çizdi.

 

“BAŞKAN KERİMOĞLU’NUN TAŞINDIĞI DAİRE, 10 GÜNDE 1 MİLYON LİRA DEĞER KAZANDI”

 

1 Kasım 2020 tarihinde, “Göreve geldiğinde mühürlemişti, şimdi ise taşındı“ başlığı ile http://www.yurthaberajansi.com/haber-onizleme-5891.html linki ile yayınladığımız Başkan Kerimoğlu’nun, Sümerbank arazisi üzerine yapılan Prıuva 34’e taşınmasını gündeme getirdiğimiz haberin ardından 10 gün geçtiğini, o gün doların 8 TL, bu gün ise 8.50 TL olduğunu belirten Erdem, “Eğer bu daire Belediye Başkanı’na ait ise, 10 gün içerisinde dairenin bedeli 16 milyondan 17 milyona yükseldi” dedi.

 

Başkan Kerimoğlu’nun oturduğu yerden kazandığı 1 milyon lirayı, bir işçinin yemeden içmeden 30 yılda kazandığını, ifade eden Erdem, “Oturduğu evden Adalar manzarasını izleyen başkan, emekçisinin açlık ve sefaletle boğuştuğunu göremeyecek kadar uzaklaşmışsa artık ‘Sosyal Demokrat’ değil, ‘Lünpen’leşmiştir’ diyerek açıklamalarına devam etti. 

 

BELEDİYE YÖNETİMİ İŞÇİ MEMUR BİRLİKTELİĞİNDEN RAHATSIZ

 

İşçi memur birlikteliğinden rahatsızlık duyan CHP’li Bakırköy Belediye yönetiminin, eylemin etkisini azaltmak için CHP yönetiminde olan DİSK Başkanları aracılığı ile işçilere baskı yaptığı, DİSK’i temsilen eyleme pankart açmadan katılan birkaç işçiden de net olarak gözlendi.

 

İşçiyi memurdan ayrı görmediklerini söyleyen Tüm Bel Sen 1 Nolu Şube Başkanı Adem Erdem, hak alma mücadelesinde 20 aydır memurun, 31 ayı aşkın süredir de işçilerin çözülmeyen sorunlarıyla boğuştuklarını, yasal tepkilerini demokratik bir biçimde dile getirirken, belediye yetkililerinin eyleme katılan işçi ve memur arkadaşlarının yerlerini değiştirildiğini,  iki işçi arkadaşlarını işten çıkarıldığını, ardından sendikal örgütlenmeye katkı sunduğu ve engel olmadığı için güvenlik müdürü arkadaşlarının ücretsiz izne gönderildiğini, üstüne üstlük 400’e yakın çalışana kısa çalışma ödeneği uygulaması getirildiğini söyleyerek tepkilerini bir kez daha dile getirdi.

 

HALKIYLA, ESNAFIYLA VE BÜROKRATIYLA SORUNLU BİR BELEDİYE

 

Bakırköy Belediyesi’nin halkıyla, esnafıyla ve bürokratlarıyla yaşadığı sorunları da çok iyi bildiklerinin altını çizen Erdem, soldan, emekten, 68 kuşağından tanımlamalarla oy tahvil edenlerin ne kadar liberal ve piyasa ekonomisini benimsediklerini net olarak gördüklerini belirtti.

 

GÖRMEDİM, DUYMADIM, BİLMİYORUM’A YENİ ALTERNATİF; ‘BENDEN OLANA SES ETME’

 

Yaklaşık 2 aydır haftada 2 gün yaptıkları eylemlerde attıkları sloganın her yerden duyulduğunu ama 100 metre ilerideki Halk Tv’den duyulmadığını söyleyen Erdem, ‘Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum’ ifadeleriyle 3 maymunu oynamak olarak tanımlanan bazı basın organlarına atıfta bulunarak, kendilerine ilerici, aydın, demokrat diyen ve iktidara muhalif olarak tanımlayan Halk TV, Tele 1, Fox Haber, Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinin ise, 4. Maymun’a aday olarak ‘Benden olana ses etme’ şiarıyla hareket ettiğini söyledi.

 

Erdem, “Sizler zorda olduğunuzda biz emekçiler sizlerle dayanışma içinde olurken, sizlerin bizim hak gaspımıza seyirci kalmanız, ne kadar demokrat, ilerici ve aydın olduğunuzu net gösteriyor. Herkes kendi kapısının önünü süpürsün”  diyerek tepkisini dile getirdi.

 

“TALEPLERİMİZ KARŞILANANA KADAR EYLEMLERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

 

Talepleri karşılanana kadar eylemlerine devam edeceklerini söyleyen Tüm Bel Sen 1 Nolu Şube Başkanı Adem Erdem, Toplu Sözleşmelere ilişkin taleplerinin neticelendirilmesi, işten çıkarılan arkadaşlarının biran önce işe geri alınması, Kısa Çalışma Ödeneği ile yaşanan hak kayıplarının giderilmesiyle birlikte, yığınlaşan diğer sorunların çözümü için çalışmalar başlatılması talebi ile bir kez daha Bakırköy Belediyesi’ne seslendi. Açıklamaların ardından hep birlikte Bakırköy Belediye binası önüne yürüyen emekçiler, ıslık ve alkışlarla yaptıkları protesto gösterilerinin ardından işlerinin başına döndü.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakırköy Belediyesi, Bülent Kerimoğlu, TÜM BEL SEN, KESK, DİSK, Adem Erdem, Kemal Kılıçdaroğlu,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1