Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen ‘Fotoğraf Yarışması’na başvurular başladı. Serbest ve Foto Öykü olmak üzere iki kategoride gerçekleşecek yarışmaya Zeytinburnu temalı fotoğraflarla katılım sağlanabiliyor.
Haber Detayı
04 Nisan 2023 - Salı 20:57
 
Yerinde ve güvenli mekanlarda hizmet verilecek bir dönüşümün takipçisi olacağız!
İstanbul Tabip Odası, İstanbul’daki Üniversite ve bakanlık hastanelerinin hızlıca yerinde yenilenmesi, hiçbir sağlık çalışanının yerinden edilmemesi, eğitim ve sağlık hizmetinin aksamaması için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Hiç bir siyasi parti temsilcisinin katılmadığı açıklamada, “Yerinde ve güvenli mekanlarda hizmet verilecek bir dönüşümün takipçisi olacağımıza hepinizin önünde İstanbul Tabip Odası adına söz veriyoruz” denildi.
GÜNDEM Haberi
Yerinde ve güvenli mekanlarda hizmet verilecek bir dönüşümün takipçisi olacağız!

İstanbul Tabip Odası, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Üniversite ve bakanlık hastanelerinin hızlıca yerinde yenilenmesi, hiçbir sağlık çalışanının yerinden edilmemesi, eğitim ve sağlık hizmetinin aksamaması için yerinde ve güvenli mekanlarda hizmet verilecek bir dönüşümün takipçisi olunacağı belirtildi.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nergis Erdoğan’ın okuduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi.

İstanbul Tabip Odası geçtiğimiz 20 yıldır yüzlerce sağlık çalışanı ve üyesini önlenebilir nedenlerle kaybetti. Sağlıkta dönüşüm adı altında yapılan uygulamalar şiddet yoluyla, pandemi ile kayıplarımıza yol açtı. Yaşadığımız 6 Şubat depremi ertesi bu kez beklenen İstanbul depreminin nedeniyle sağlık çalışanları ve meslektaşlarının olası kaybı ile yüz yüze ve büyük tedirginlikler yaratıyor.

Dünyanın en önemli deprem kuşaklarında yer alan ülkemizde depremde ayakta kalması elzem olan hastaneler, aile sağlığı merkezleri, sağlık çalışanlarını ve meslektaşlarımızı aramızdan alarak yerle bir oldu. Kolayca hatırlanacak kadar yakın, önlem alınabilecek kadar uzun bir süre önce yaşanan 1999 depreminden hiçbir ders alınmamışçasına can aldı hastaneler.

Bundan böyle bir tek sağlık çalışanını enkaz altında kaybetmek istemiyoruz, çalıştığımız binalar güvenli olsun istiyoruz. Ancak hastaneleri hastane yapan yalnızca binalar değildir. Onlar bir semtin, bir şehrin hafızasıdır, anılarıdır, halkın güvencesidir.

Insanların annesini, babasını, kendisine hayata döndüren, çocuğunun dünyaya geldiği hastaneler yirmi yıldır halkın, çalışanlarının en ufak bir fikri alınmadan koparılıp, yolu izi belli olmayan yerlere adeta fırlatıldılar. Gidenin geri döndüğü görülmedi, yerlerinde ne yazık ki yerlerde esmedi. Esseydi aldığımız solukla belki biraz rahatlardı içimiz. Tam tersine soluğumuz havayı kesen rezidanslar, yedi yıldızlı özel hastaneler dikildiği yerlerine. Bu kez bize deprem ve bina güvenliği öne sürülerek en parlak beyinleri dumura uğratacak, uygulaması neredeyse imkansız karmaşalıkta taşınma planları sunuyorlar. Yine çalışanları ve bazen yöneticiler de göz ardı edilerek.

Bakırköy Profesör Doktor Mazhar Osman Ruh sSğlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi 100 yıllık geçmişi ile, yetiştirdiği binlerce hekimle, bir ilçenin ve şehrin soluk alıp verdiği bir anıt hastanedir. Hak ettiği her gün binlerce insana hizmet verdiği bu yerde yeniden yapılmalıdır. Tıpkı bize ‘giderlerse gitsinler’ diyenlere verdiğimiz cevap gibi ‘Gitmiyoruz’

Yerimizde güvenli binalara kavuşmak, buralarda halkın gözünde olduğumuz yerde hizmet vermek istiyoruz. Biliyoruz ki bu bir niyet meselesidir. Yerinde yapılanmak için halkın ve sağlık çalışanlarının can güvenliğini önemseyen bir irade olması gerekli ve yeterli koşulur. Bu irade ve niyeti gösteren her yönetim bizi yanında, yerimizden etmek isteyen her yönetim ise hekimiyle, sağlık çalışanıyla ve halkıyla karşısında bulacaktır.

Bakırköy Profesör Doktor Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi'nin yerinde ve güvenli mekanlarda hizmet vereceği bir dönüşümün takipçisi olacağımıza hepimizin önünde İstanbul Tabip Odası adına söz veriyor, saygılarımı sunuyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yerinde, ve, güvenli, mekanlarda, hizmet, verilecek, bir, dönüşümün, takipçisi, olacağız!,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1