Webshop olarak 20 yıla yaklaşan deneyimimiz ve her biri alanlarında uzmanlaşmış teknik kadromuzla hem kurumsal firmaların hem de bireysel kullanıcıların bilgisayar, bilişim ve internet ilgili sorunlarına çözümler buluyoruz.
Haber Detayı
29 Aralık 2020 - Salı 21:45
 
Yılan Hikayesine Dönen Hızalan Sitesi hisse satışı arbedeye sahne oldu!
2013 yılında kentsel dönüşüm sürecine giren Bakırköy İncirli Caddesi üzerinde bulunan 6500 metrekare alana sahip Hızalan Sitesi’nin yılan hikayesine dönen dönüşüm sürecinde, anlaşamayan 3’te 1 azınlığın arsa paylarının satışında arbede yaşandı. Geçmiş dönem CHP Bakırköy meclis üyesi olan mülk sahibi İlknur Meral, yaşanan arbedede yaralandı.
GÜNDEM Haberi
Yılan Hikayesine Dönen Hızalan Sitesi hisse satışı arbedeye sahne oldu!

Toplamda 100 hane sahibinin oturduğu A-B-C ve D bloktan oluşan Hızalan site sahipleri, Asoykarca İnşaat Yatırım Anonim Şirketi isimli bir şirketin ilk olarak kendilerine 10 kat üzerinden bir sözleşme imzalatılmaya kalkışıldığını, sonrasında da bazı mülk sahipleri ile anlaşılarak hasar tespiti yapıldığını, sonrasında da hasarlı çıkan binalarının boşaltım sürecinin başladığını belirtti.

 

ASOYKARCA İNŞAAT, 10 KAT YAPACAĞINI SÖYLEMİŞ

 

Sözü edilen Asoykarca İnşaat Yatırım Anonim Şirketi isimli şirketin mülk sahiplerine sunduğu 10 katlı projeye göre 4 Bloktan oluşan sitenin A blokundakilerin projeyi kabul etmeyerek komşular arasında bütünlük sağladığı ve arsa paylarıyla birlikte cadde üzerinde olan parsellerini sözü edilen projenin dışında bıraktıkları belirtildi. Geriye kalan B-C ve D Blok sakini bazı mülk sahiplerinin ise, evleri ellerinden alınacak korkusu ile sözleşmeyi imzaladığı ve şirketin sözleşmeyi imzalayan kişilerin hesabına 40 Bin TL yatırdığı belirtildi.

 

10 KAT BAKIRÖY’ÜN İMAR DURUMUNA AYKIRI

 

Projenin 10 kat olması ve Bakırköy’ün imar durumuna aykırı olduğunu belirten kat maliklerine, “Biz projemizi imzalattık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onaylattık. Bizim elimiz kolumuz uzun. Proje onaylı” dediği iddia edilen Asoykarca İnşaat Yatırım Anonim Şirketi’nin projesine sıcak bakmayan bazı kat malikleri, belediyeye başvurarak konuya el atmasını istedi.

 

İPTAL EDİLEN 10 KAT, 5 KAT DÜŞMÜŞ

 

Bakırköy Belediyesi yetkililerinin mülk sahipleri ile düzenlediği toplantıda, Bakırköy’ün imar durumunun buna aykırı olduğu ve 10 katlı bir projeye ruhsat vermeyeceğini belirtmesi üzerine, yeniden söz konusu şirkete itiraz eden mülk sahipleri, bu kez şirketin sözleşmeyi iptal ederek firma değişikliğine gittiğini söyledi.

 

Asoykarca İnşaat Yatırım Anonim Şirketi isimli şirketi müteahhitti Ertuğrul Bingöl’ün ERT Mimarlık adı altında yeni bir sözleşme ile yeniden mülk sahipleriyle görüşerek bu kez 6 kat üzerinden sözleşme yapma yoluna gittiği söylenirken, önceki sözleşmeye imza atan mülk sahiplerine de hesaplarına yatırdığı 40 Bin TL’yi faizle geri alacağını söylediği iddia edildi.

 

ANLAŞAN DA, ANLAŞMAYAN DA MAĞDUR

 

Anlaşan mülk sahiplerinin de, anlaşamayan mülk sahiplerinin de mağdur olduğu bu süreçte, bazı kişilerin yeni sözleşmeye imza attığı, diğerlerinin ise hukuki yollara başvurarak hak arama sürecinin başladığı anlatıldı.

 

İtiraz eden 18 kat malikinin hukuki süreci başlattığı Hızalan Sitesi’nde, 3’te 2 çoğunluğu sağlayan firma bir an önce binayı yapmak isterken, sözleşmede yazan müteahhit payının çok olduğunu ve ortada bir proje dahi olmadığını söyleyen kat malikleri, alınan yürütmeyi durdurma kararları nedeniyle ERT Mimarlık firmasının da inşaata başlayamadığını, istemelerine rağmen kendilerine bir proje sunmadığını belirtti.

 

3’te 2 çoğunluğu elde eden ERT Mimarlık firması, bu kez kentsel dönüşüm sürecinin yasal boyutu olan arsa paylarının, Bakanlıkça rayiç değeri tespit ettirilerek ve bu değerden az olmamak üzere anlaşma sağlayan diğer paydaşlara açık artırma usulü ile satılma sürecine başlar.

 

Olmayan projenin sözleşmesinin de geçersiz olduğunu savunan hak sahipleri, satışın da hukuksuz olduğunu savunarak yeniden mahkemeye verir ve Bakanlık tarafından yetkili olan Bakırköy Belediyesi mahkemeye verdiği savunmada, pandemi nedeniyle satışların yapılmayacağını bildirir.

 

"DAVAYI DÜŞÜRDÜLER, SATILA BAŞLADILAR"

 

Mahkemeye pandemi nedeniyle satışın yapılmayacağını söylediği iddia edilen Bakırköy Belediyesi’nin savunmasından dolayı davanın düştüğünü söyleyen hak sahipleri, Bakırköy Belediyesi’nin bu mahkemeyi yanıltarak satış sürecine başladığını söyledi.

 

Geçtiğimiz hafta itibari ile B-C ve D Blok’un satışını ayrı ayrı yapan Bakırköy Belediyesi’nin oluşturduğu Satış Komisyonu’nun düzenlediği açık arttırma usulü ile yapılan ihalelerde, A Blok’da bulunan arsa paylarını alan olmazken C Blok’un mahkeme başvurularına rağmen satıldığı, arkasından çıkan yürütmeyi durdurma kararı ile satışların da iptal olduğunu duyurduğu ifade edildi. 

 

İHALEYE ALINMAYAN MÜLK SAHİPLERİ TARTIŞTI

 

Son olarak bu gün yapılan D Blok’unn satış ihalesinde, mülk sahiplerinin satış komisyona alınmaması nedeniyle arbede çıkarken, mülk sahibi olan geçmiş dönem meclis üyelerinden İlknur Meral’in yaralandığı belirtildi.

 

Satış Komisyonu Başkanı Mali Hizmetler Müdürü Tülay Bitiş’in, ihaleye mülk sahiplerini almaması tartışmaya neden oldu.

 

Kendi paylarının kime ve kaça satılacağını görmek isteyen mülk sahipleri, satın almak isteyen diğer mülk sahipleri ile ayrı odada görüşen Bitiş’e tepki gösterirken, geçmiş dönem meclis üyesi ve aynı zamanda mülk sahibi olan İlknur Meral ve diğer hak sahipleri güvenlik güçleri ile dışarıya çıkarıldı.

 

Yaşanan arbedenin ardından, satın almaktan vaz geçen diğer mülk sahibinin ‘Burada can güvenliğim yok’ diyerek satıştan vaz geçtiği belirtilirken, satış komisyonunda olan Mali Hizmetler Müdürü Tülay Bitiş’in alıcının arkasından giderek satışa ikna etmeye çalıştığı iddia edildi.

 

BAKIRKÖY BELEDİYESİ VATANDAŞIN YANINDA DEĞİL

 

Yaşananların sonunda sıkıntılarını anlatan bir gurup Hızalan Sitesi sakini, Bakırköy Belediyesi’nin yaklaşık 7 yıldan beri yılan hikayesine dönen süreçle ilgili vatandaşları bilgilendirmek yerine müteahhit firmanın yanında yer aldığını iddia ederek, 27 Mart 2018 yılından beri arsa konumunda olan siteyle ilgili bir projenin yapılmasına ön ayak olmadığı için tepki gösterdi.

 

Noter onaylı bir proje olmadan hiçbir projeye imza atmayacaklarını ve hukuki haklarını sonuna kadar arayacaklarını söyleyen mülk sahipleri, arsa haline gelen 3 blokun tevhit işlemlerinin ardından proje yapılacağını, söz konusu sözleşmede kişilerin mülkiyet haklarının korunmadığını, Bakırköy Belediyesi’nin ise vatandaşın mülkiyet hakkını savunmayarak müteahhittin yanında yer aldığını iddia ettiler.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yılan Hikayesine Dönen, Hızalan Sitesi, Hızalan Sitesi, Bülent Kerimoğlu,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1