Haber Detayı
20 Ekim 2021 - Çarşamba 21:11
 
Zeytinburnu Belediyesi, Afet’e Hazırlıkta Türkiye’de Öncü İlçe Oldu!
Türkiye Belediyeler Birliği tarafından AFAD'a hibe edilen, ihtiyaç olduğunda da afet bölgelerine sevk edilebilecek mobil mutfak tırı, belediyenin kendi imkanları ile Zeytinburnu Belediyesi envanterine geçirdiği Arama Kurtarma Aracı ve Mobil İkram Tırı düzenlenen törenle vatandaşlara tanıtıldı. AFAD’la akredite olarak ulusal bazda yetkinliği tanınan 3 belediyeden biri olan Zeytinburnu Belediyesi’nin, tamamı gönüllü belediye personelinden oluşan Arama Kurtarma Ekibi’ne de teşekkür ve yetki belgeleri verildi.
GÜNDEM Haberi
Zeytinburnu Belediyesi, Afet’e Hazırlıkta Türkiye’de Öncü İlçe Oldu!

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy’un ev sahipliği yaptığı törene, İstanbul Vali Yardımcısı Yaşar Aksanyar, İlçe Kaymakamı Zekeriya Güney, AFAD İstanbul İl Müdürü Gökhan Yılmaz, Ak Parti İlçe Başkanı A. Selami Delibalta, bazı meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vattandaş katıldı.

 

Geçtiğimiz günlerde AFAD’ın Ankara’da düzenlediği bir törenle, ‘Kentsel Arama ve Kurtarma Hafif Ekip Akreditasyon Standardı’na göre akredite edilme başarısını gösteren 3 belediyeden biri olan Zeytinburnu Belediyesi Arama ve Kurtarma Ekibi (ZAK) sertifikalarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun elinden almıştı. Türkiye Belediyeler Birliği tarafından AFAD’a teslim edilen ‘Mobil Mutfak’ özellikli 5 tırlardan biri de Zeytinburnu Belediyesi’ne hibe edilmişti.

 

AFET KOORDİNASYON MERKEZİ OLAN TEK İLÇE

 

5 Temmuz Meydanı’nda yapılan törenin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Ömer Arısoy, İstanbul’un ilçeleri arasında tek afet koordinasyon merkezi olan Zeytinburnu Belediyesi’nin, afete hazırlıkla ilgili yaptığı çalışmalardan dolayıAFAD’ın hibe ettiği ‘Mobil Mutfak Tırı’nın, normal zamanlarda ilçeye, ihtiyaç olduğunda da afet bölgelerine sevk edilebileceğini söyledi. Geçtiğimiz Şubat ayında belediye meclisinden tüm meclis üyelerinin oy birliği ile belediye envanterine kaydettikleri yaklaşık 2 Milyon TL’ye mal olan 7 ton taşıma kapasiteli Arama Kurtarma Aracı’nın da, her türlü afet için kullanılabilecek donanıma sahip olduğunu belirten Arısoy, tasarımı yine belediye tarafından yapılan Mobil Aş Evi’nin de türünün en iyi örneklerinden biri olduğunu belirtti.

Düzenli olarak çalıştıkları AFAD’ın bu güne kadar yaklaşık 34 bin kişiye ‘afet farkındalık’ eğitimi verdiğini, tek dertlerinin de tüm komşularına bu eğitimi vermek olduğunu söyleyen Arısoy, pandemi nedeniyle eğitimlerin azda olsa sekteye uğradığını, tamamı gönüllü belediye personelinden oluşan 90 kişinin eğitimlerini tamamladığını, 636 gönüllünün eğitimlerinin de devam ettiğini söyledi.

 

ULUSAL BAZDA YETKİNLİĞİ TANINAN 3 BELEDİYEDEN BİRİ ZEYTİNBURNU

 

Toplanma alanları, afet hazırlığı, afet gönüllülüğü gibi pek çok konuda bilgi almak isteyen  tüm hemşehrilerinin https://afet.zeytinburnu.istanbul/ adresini ziyaret etmesini Başkan Ömer Arısoy, Zeytinburnu Arama Kurtarma Ekibi hakkında da bilgi verdi.

 

22 ve 20 kişilik takımlar olmak üzere toplam 42 kişiden oluşan Zeytinburnu Arama Kurtarma Ekibi’nin tamamının Zeytinburnu Belediyesi’nde çalışan gönüllü personelden oluştuğunu, 22 kişilik ilk Arama Kurtarma Ekibi’nin AFAD tarafından verilen eğitimlerin sonrasında, uluslararası standartlarda ve AFAD nezaretinde bir akreditasyon uygulamasına tabi tutulduğunu, aynı zamanda Türkiye’deki birçok belediyeye de öncülük etme başarısını gösterdiğini söyleyerek, Zeytinburnu Arama Kurtarma Ekibi, hâlihazırda AFAD ile akredite olarak ulusal bazda yetkinliği tanınan 3 belediye arasından biri olduğunun altını çizdi.

 

AŞ EVİ GÜNLÜK 12 BİN KİŞİYE YEMEK VEREBİLECEK KAPASİTEDE

 

Deprem, yangın, sel gibi doğal afetlerle mücadelenin tek merkezden koordine edilmesi ve afet yönetiminin bilinçli bir şekilde yürütülmesi için ilçe bazında ‘Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’ne de sahip ilk ilçe belediyesi olan Zeytinburnu Belediyesi’nin mevcut Aş Evi’nin olası afet durumunda kullanılması için gereken tüm alt yapıya kavuşturulduğunu, günde 12 bin kişiye yemek verebilecek kapasitede olduğunu belirtti.

 

15 ADET AFET İSTASYONU (AFİS)

 

Son olarak Zeytinburnu’nda 15 adet Afet İstasyonu (AFİS) olduğunu söyleyen Başkan Arısoy, deprem sonrası acil ihtiyaç duyulabilecek jenaratörden megafona kadar 38 parça malzeme bulunan AFİS konteynerların bakımlarının da periyodik olarak yapıldığının altını çizdi.

 

Deprem bölgesinde olan ülkemizi, İstanbul’u ve Zeytinburnu’nu afete hazırlıklı hale getirmek için ilk günden beri çalıştıklarını ve ellerinden geleni yapmaya da devam edeceklerini söyleyen Başkan Arısoy, afete hazırlık noktasında ilçelerindeki tüm çalışmaları kendi insan kaynakları ile yaptıklarını belirterek, koordine noktasında gönlünü ortaya koyan belediye çalışanı Teyfik Ünal’a da ayrıca teşekkür etti.

"ARAÇLARIMIZ OLASI BİR AFETTE İHTİYACI OLAN HER BİR KARDEŞİMİZİN DERDİNİ ÇÖZECEK"

Törende konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Yaşar Aksanyar’ olunması gerektiğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Bu coğrafyada yaşadığımız sürece afetler ve depremler her zaman olacak. Bunun karşılığında ne yapıyoruz ve ne yapmamız gerekiyor bunu unutmamalıyız. Bu sene afet eğitim yılı. Her zaman olduğu gibi belediyemiz kaymakamlığımızla eğitime öncü oldu. Buradaki araçlarımız, olası bir afette ihtiyacı olan her bir kardeşimizin işine yarayacak, derdini çözecek."

“BİZE DÜŞEN SORUMLULUK, AFETLER GELMEDEN ÖNCE TEDBİR ALMAKTIR”

 

Zeytinburnu Kaymakamı Zekeriya Güney de sürekli afetlere maruz kalan bir coğrafyada yaşanıldığını ve afetlerin ülkenin gerçeği olduğunu belirterek, "Devlet ve millet olarak bizlere düşen en büyük görev ve sorumluluk, afetler gelmeden önce tedbirimizi almaktır. Bu amaçla Zeytinburnu ilçesi olarak, İstanbul'da ilçe bazında ilk defa Zeytinburnu Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezini kurarak faaliyete geçirdik. Bugünde AFAD ve belediyemizin katkısıyla ilçemize kazandırılan araçların teslimi ve hizmete alınması töreninde buluştuk. Afetlere hazır bir Türkiye için gönüllü olmak çok önemli, bütün vatandaşlarımızı AFAD gönüllüsü olmaya davet ediyorum." dedi.

"AFET İLE HAZIRLIK SÜRECİNİ HIZ KESMEDEN ARALIKSIZ YAPMAK ZORUNDAYIZ"

 

AFAD İstanbul İl Müdürü Gökhan Yılmaz da 1999'daki Marmara depremine dikkati çekerek, "Böyle acıları bir daha yaşamamak için afete hazırlık sürecini hız kesmeden yapmak zorundayız. Bu hem birey olarak hem de ülkemizdeki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların sorumluluğudur." şeklinde konuştu.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ise 22 ve 20 kişilik takımlar olmak üzere toplam 42 kişiden oluşan Zeytinburnu Arama Kurtarma Ekibinin (ZAK), belediyede çalışan gönüllü personellerden oluştuğunu belirterek, şunları söyledi:

 

"ZAK'tan 22 kişilik ilk Arama Kurtarma Ekibi, AFAD tarafından verilen eğitimlerin sonrasında, uluslararası standartlarda ve AFAD nezaretinde bir akreditasyon uygulamasına tabi tutuldu. Bu süre zarfında afet senaryoları fiziki olarak icra edildi. Akreditasyon işlemine ilk hak kazanan ekip, aynı zamanda Türkiye'deki birçok belediyeye de öncülük etme başarısını gösterdi. ZAK ekibi, halihazırda AFAD ile akredite olarak ulusal bazda yetkinliği tanınan 3 belediye arasındadır. İkinci olarak kurulan 20 kişilik Arama Kurtarma Ekibi için de AFAD tarafından akreditasyon süreci başlatıldı."

Konuşmaların ardından, son zamanlarda Türkiye'de yaşanan sel ve yangın felaketlerinde görev yapan ZAK personeline teşekkür belgeleri takdim edildi.

BİR ÖĞÜNDE 2 BİN KİŞİYE 3 KAP YEMEK VEREBİLİYOR

Konya, Kocaeli, Malatya, Kahramanmaraş gibi il belediyelerinin haricinde, Türkiye genelinde ilçe belediyesi olarak sadece Zeytinburnu’nda hizmete sunulan tır, afet ve acil durumlarda, gerek ilçe geneline, gerekse ulusal olarak afet bölgelerinde mobil mutfak olarak sıcak yemek çıkarabilme özelliğine sahip. Zeytinburnu Belediyesi tarafından hizmete alınan ‘Mobil Mutfak Tır’ı içerisinde su tankı, soğuk hava deposu ve gerekli tüm pişirme donanımlarına sahip. Tır bir öğünde 2 bin kişiye 3 kap yemek verebilme kapasitesine sahip.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zeytinburnu, Belediyesi,, Afet’e, Hazırlıkta, Türkiye’de, Öncü, İlçe, Oldu!, ,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1