Zeytinburnu Belediyesi ve Beştelsiz Spor Kulübü tarafından organize edilen 12.Cumhuriyet Koşusu, 24 Ekim 2021 Pazar günü saat 09:00’da start alacaktır.
Haber Detayı
05 Kasım 2020 - Perşembe 19:34
 
Zeytinburnu’ndaki arazi takası, üzerindeki yapıları sorgulattı!
Zeytinburnu’nda biri hazineye diğeri ise belediyeye ait olan iki arsanın kurumlar arası takası tarafları karşı karşıya getirdi.
GÜNCEL Haberi
Zeytinburnu’ndaki arazi takası, üzerindeki yapıları sorgulattı!

Zeytinburnu Kazlıçeşme Mahallesi’nde Abay Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin bulunduğu belediyeye ait arazinin Maliye Bakanlığına devri ile yine Kazlıçeşme Mahalllesi’nde bulunan ve geçmiş dönemde 30 yıllığına Seyitnizam Vakfı’na yap işlet devret yöntemi ile devir edilen arazinin belediyeye devri mecliste tartışmalara sebep oldu.

 

“ARAZİLERİN BİRİ MALİYEYE, DİĞERİ SEYİTNİZAM VAKFI’NA PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR”

 

Belediye Meclisi CHP Gurup Sözcüsü Hüseyin Üsküdar, geçmiş dönemde kamuya ait olan arazinin Seyitnizam Vakfı’na peşkeş çekildiğini, Başkan Ömer Arısoy ve meclis üyelerinin yapılan yanlışı devam ettirdiğini, Zeytinburnu’nun iki değerli arsalarından birinin maliyeye devir edilirken, diğerinin ise Seyitnizam’a peşkeş çekildiğini iddia etti. 

 

Ak Partili Avukat Muhammet Kaynar, olayın basit bir takas işlemi olduğunu, şeklen belediye üzerine olan ama hazinenin kullandığı arazinin hazineye (maliyeye)  devrinin yapıldığını, karşılığında ise belediye ye yer tahsisi yapıldığını söyledi.

 

CHP Gurup Sözcüsü Hüseyin Üsküdar, Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi yanındaki 8 bin 90 metrekarelik belediye mülkiyetindeki arazinin 2016 yılında 30 yıllığına Seyitnizam Vakfı’na tahsis edildiğini, söz konusu vakıftaki 3-5 yöneticinin arazi üzerinde bulunan otopark ve üniversite üzerinden milyonlarca lira kira geliri elde ettiğini savunurken, Ak Partili Kaynar, olayın arazi meselesi olduğunu, üzerinde bulunan vakıfın mecliste konu edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

 

2016 yılında Zeytinburnu Belediyesi tarafından Seyitnizam Vakfı’na devir edilen arazinin tahsisin de yanlış olduğunu ifade eden Üsküdar, konuyla ilgili hukuki süreci başlattıklarını, kazandıkları taktirde yapılan devir işlemi ve dönemin belediye yöneticileri hakkında da suç duyurusu yapacaklarının da altını çizdi.

 

“TAKAS İŞLEMİNİN İZAHI YOKTUR”

 

Bahsi geçen Yedikule Göğüs Hastanesi yanındaki arazinin, 2016 yılında Seyitnizam Vakfı’na da dayanaksız olarak devir edildiğini söyleyen CHP’li Meclis Üyesi Avukat Asım Güven,  arazinin tarihsel sürecini anlatarak, tapu kayıtlarında arazideki bazı parsellerin hissedarlar adına kayıtlı olduğunu, belediyeye geçiş tarihinin ise 1.1.1990, yani Zeytinburnu Belediyesi kurulmadan önce belediyeye devrinin yapıldığına işaret etti.

 

Geçmişte hisseli olan Seyitnizam Vakfı arazisinin diğer hissedarlarından muvafakatname alınmadan nasıl takasa konu edilebildiğinin de, vakfa devir edildikten sonra yap işlet devret modeli ile yapacağını vadettiği yapıları değil de, yapılan değişiklikleri ile farklı şekilde kullanılmasının da izahının olmadığını belirten Güven, yurt binasının İstinye Üniversitesi’ne kiraya verildiğini ifade ederek, ne otoparktan ne de üniversiteye verilen kiradan gelir elde edemeyen Zeytinburnu Belediyesi’nin, söz konusu takaslarda ne gibi bir kamu yararı gözetiğini anlayamadıklarını söyledi.

 

“TÜRKİYE’NİN SORUNU İKTİDAR DEĞİL, MUHALEFETTİR”

 

Türkiye’de iktidar erkini elinde bulunduran partinin eksikleri olabileceğini ama ülkenin en büyük eksiğinin muhalefet sorunu olduğunu belirterek konuyla ilgili söz alan Ak Partili Avukat Muhammet Kaynar,  “Biz mükemmel yapıyoruz diyemeyiz ama Türkiye’nin temel sorununun muhalefet sorunu olduğunu ne yazık ki her yerde görüyoruz” diyerek konuşmasına başladı.

 

“MESELE 2 TAŞINMAZIN TAKASINDAN İBARET”

 

Meselenin 2 taşınmazın takasından ibaret olduğunu ifade eden Ak Partili Muhammet Kaynar, Abay İmam Hatip Kız Anadolu Lisesi’nin bulunduğu arazinin hazinenin kullanımında olduğunu ve zaten Milli Eğitim’e tahsisli eğitim alanı olduğunu belirterek, arazinin aslında şeklen belediyede göründüğüne dikkat çekti.  Zeytinburnu Belediyesi’nin üzerinde herhangi bir yaptırım gücü olmayan araziyi Hazine’ye devir ettiğini, buna karşılık hazinede olan arazinin de belediyeye devrinin yapıldığını söyleyen Kaynar, komisyon kararında da iki arsa arasındaki değer farkının yer aldığını söyledi.

 

CHP’li Meclis Üyelerinin komisyon raporlarını okumadığını iddia ederek  ezber cümlelerle hakarete varan konuşmalar yaptığını söyleyen Muhammet Kaynar, taşınmazlar arasındaki fiyat farkının ise belediyenin hazineye olan borcuna karşılık mahsup edildiğini ifade ederek, “Yapılan işlem takas işlemidir. Çalma, yolsuzluk, üstünü örtme, çete, sahte evrak gibi cümlelerle bizi suçlayanlara cevap versem burada vaka çıkar. Bize karşı söylenen tüm cümleler, söyleyenlere yakışır” diyerek, CHP’li meclis üyelerini seçmene karşı şov yapmakla suçladı.

 

“STAJ YAPAN HUKUK ÖĞRENCİLERİ BİLİYOR AMA CHP’NİN AVUKATI YANLIŞ YÖNLENDİRİYOR”

 

Tarihi girilmeyen tapu kayıtlarının bilgisayara 1. 1. 1900 tarihi ile kaydedildiğini, CHP’li Avukat Asım Güven’in nasıl böyle bir gaf yaptığına anlam veremediğini ve bu bilgiyi staj yapan hukuk öğrencilerinin dahi bildiğini ifade eden Avukat Muhammet Kaynar, böylesi resmi bir bilginin karşılığında ‘Evrakta Sahtecilik’ ile suçlanmalarının hakka ve hukuka uygun olmadığını belirtti.

 

Söz konusu arazinin belediyeye geçmesiyle ilgili konuşmayan CHP’li Meclis üyelerinin arazi üzerindeki yapıyla ilgili muhalefet ettiğini ve konunun bu olmadığını söyleyen Kaynar, “Zeytinburnu Belediye Meclisi’nin gündemi Seyitnizam Vakfı olamaz” dedi.

 

“MAHKEMEDEN BİR KARAR ÇIKARSA, BELEDİYE ONA GÖRE HAREKET EDER”

 

Söz konusu vakfın, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı ve denetlenen bir vakıf olduğunu söyleyerek konuşmasını sürdüren Kaynar, “CHP’li meclis üyelerinin vakıfla ilgili bilgi alacağı merciler bellidir. Konuyla ilgili hukuki süreci de başlattıklarını söylüyorlar. Mahkemeden bir karar çıkarsa, belediye zaten bu karara uyacaktır. Buradaki hiçbir arkadaşımızın da o vakıfla bir alakası yoktur. Hukuki süreci devam eden bir yerle ilgili gelip burada bize hakaret etmenin de bir anlamı yoktur” diyerek devam etti.

 

Tapuda akit tablosu olmadan yapılan arazinin devir işleminin de dayanaksız olduğunu savunarak Ak Partili Avukat Muhammet Kaynar’a cevap veren CHP’li Avukat Asım Güven, 30 yıllık bir avukat olarak söylenenleri kabul etmediğini belirterek, “Dayanıksız işleme ne denir?” diye sordu.

 

İSMAİL TERZİ, TARTIŞMANIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİ

 

“Biz malı götürmüşler diyoruz, Muhammet bey şöyle oldu böyle oldu diye hikâye anlatıyor” ifadeleriyle konuyla ilgili söz alan CHP’li Meclis Üyesi İsmail Terzi’nin, Abay Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin bulunduğu arazinin milli eğitime olan tahsisini kaldırıp, hazineye verince alanın bu kez boşa düşeceğini, belki de yarın öbür gün okulun dahi kaldırılacağını söylemesiyle birlikte, tartışmanın seyri de değişti.

 

Tahsisi kaldırınca arazinin boşa düşeceğini ve geçmişte bunun örnekleri olduğunu  iddia ederek konuşmasını sürdüren Terzi,  Seytinizam Vakfı üzerindeki yapılardan 380 milyon+KDV gelir elde edildiğini ve bu gelirin vakıftaki 3-5 kişi tarafından pay edildiğini belirterek, “Zeytinburnu Belediyesi olarak bu gelirin belediye kasasına mı girmesini istersiniz, yoksa 3-5 kişiye mi?” diye sordu.

 

“ARAZİNİN İMAR DURUMU DEĞİŞTİRİLMİYOR”

 

Terzi’ye cevap veren Ak Partili Muhammet Kaynar, tahsis durumu ile imar durumunun farklı işlemler olduğunu söyleyerek, CHP’li meclis üyelerine 5393 sayılı belediye kanununu okumalarını, öğrenmelerini ve kanundaki esas ve usûllere hakim olmalarını tavsiye etti.

 

Mülkiyeti belediyeye ait olan Abay Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Milli Eğitim’e bağlı olduğunu söyleyen Kaynar, Milli Eğitim’in de geçmişte büyükşehir belediyelerine bağlı İl Özel İdaresi’ne bağlı olduğunu ama günümüzde böyle bir kurum olmadığı için, Milli Eğitim’in bağlı olduğu Maliye’ye devir edildiğini ifade ederek,  “Arazinin imar durumu değişmiyor. Burası eğitim alanı ve bu konuda değişiklik yapılmıyor” dedi.

 

İYİ Partili Meclis Üyesi Mustafa Gürele’de, yapılan işlemin yanlış olduğunu ve bu yanlışa onay vermeyeceklerini söyleyerek, ret oyu kullanacağını söyledi.

 

Karşılıklı tartışmaların sürdüğü mecliste, söz konusu arazilerin devir işlemi, Ak Partili meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edildi.

 

TARTIŞMALARA NEDEN OLAN ARAZİ’DE NE OLMUŞTU?

 

Zeytinburnu’nda Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yanındaki 8 bin 90 metrekarelik belediye mülkiyetindeki araziye, Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Mustafa Rahmi Koç’un yaptığı Moment Eğitim Araştırma Sağlık Hizmetleri ve Ticaret Şirketi, 402 kişilik öğrenci yurt binası inşaatında kullanılması şartıyla 8 Ekim 2015 tarihinde Zeytinburnu Belediyesi’ne nakdi bağış yaptı. Nakdi bağış bu şartla ilçe meclisinde de kabul edildi.

 

İlçe meclisinde 7 Mart 2016 tarihinde oy çokluğuyla yeni bir karar alınarak nakdi yardımın şartı “yurt binası kullanımından” “yurt binası, okul ve cami inşaatında kullanılması şartına” dönüştürüldü. 9 Mart 2016’da da araziye zemin + 2 normal kat yurt binası ve altına da 3 katlı yeraltı otopark yapımı ihalesine çıkıldı. İhalede yurt yapımı ve otopark karşılığında yer altı otoparklarının 30 yıllığına işletilme hakkı verileceği belirtildi. Buna göre sadece otopark bölümü 30 yıl işletildikten sonra belediyeye devredilecekti ancak ihaleye katılan olmadı.

 

Dönemin Belediye Başkanı Murat Aydın’a 6 Nisan 2016 tarihinde ilçe meclisinde oy çokluğuyla bir ihale daha yapılması için yetki verildi. Bu ihaleye göre yurt ve otopark yapımı karşılığı bu kez yurt binasının ve otoparkın 30 yıl süreli işletilmesi ve süre sonunda da belediyeye devredilmesi maddesi yer aldı. İhaleye sadece Seyyidnizam Eğitim Vakfı girdi ve ihaleyi kazandı. İhalenin toplam yatırım bedelinin 30 milyon 50 bin olarak hesaplandığı belirtildi. Sonra vakıf buraya 414 yatak kapasiteli Fatma Akbalık Kız Öğrenci Yurdu’nu yaptırdı. Sonrasında ise söz konusu yurt,  2015 yılında 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı tarafından İstanbul’da kurulan İstinye Üniversitesi’ne kiraya verildi.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zeytinburnu’ndaki, arazi, takası,, üzerindeki, yapıları, sorgulattı!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1