Zeytinburnu Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Çanakkale ve Bilecik Kültür Gezileri” başlıyor.
Dava en üst sınırdan ceza istemiyle 14 Aralık

Dava en üst sınırdan ceza istemiyle 14 Aralık'ta görülecek

CHP kurmaylarından İmamoğlu’na ‘dava’ desteği

CHP kurmaylarından İmamoğlu’na ‘dava’ desteği

YILMAZ: “TOKİ SİLİVRİ’DE 2.000 SOSYAL KONUT İNŞA EDECEK”

YILMAZ: “TOKİ SİLİVRİ’DE 2.000 SOSYAL KONUT İNŞA EDECEK”

Bakırköy’ün huzurevi tahliye edildi, yaşlılar başka İl’e gönderildi!

Bakırköy’ün huzurevi tahliye edildi, yaşlılar başka İl’e gönderildi!

Zeytinburnu Belediye Başkanı Arısoy, “Verdiğim sözleri tutmuş olmanın iç huzuru ile karşınızdayım”

Zeytinburnu Belediye Başkanı Arısoy, “Verdiğim sözleri tutmuş olmanın iç huzuru ile karşınızdayım”

Yazı Detayı
08 Haziran 2022 - Çarşamba 23:10
 
Bakırköy Kent Konseyi, Belediye Başkanı'nın Uydusu mu?
SERDAR TAY
yurthaberajansim@gmail.com
 
 

BELEDİYE BAŞKANI SAYI SAYMAYI BİLMİYOR MU?

Kentin ve kentlilerin sorunlarıyla ilgilenmesi gereken Bakırköy Kent Konseyi, organizasyon şirketi gibi çalışmalarını sürdürürken, Belediye Başkanının çalışmalarını daha doğrusu dayatmalarını kitlelere ulaştırmak için görev almış gibi çalışmalarına başladı. Geçtiğimiz günlerde yapılan Kent Konseyi toplantısı da Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlunun tek adam şovuna dönüştü. Vatandaşların direnerek karşı çıktığı, Zuhuratbaba Top Sahası ile birlikte, Zeytinlik Halk Pazarı’nı yakın tarihte yıkacağını açıklayan Başkan Kerimoğlu, yaşanan 100 günlük grevin ardından Temmuz ayında işçi çıkaracağını ilan etti, destek istedi.

HALKA ÖVGÜLER YAĞDIRAN ANCAK İCRAATLARINDAN BAHSEDEMEYEN BAŞKAN

Aralıksız yarım saate yakın konuşma yapan Bülent Kerimoğlu, halkın desteğinden bahsetti ancak kendi icraatlarından bahsedemedi. Bir türlü açılmayan kadın sığınma evinden, kapatılan ve devredilen huzurevlerinden, bakım onarımı yapılmayan ancak ihalesi yapılan ve bakımsızlıktan dökülen hizmet binalarından ise hiç söz etmedi. Kerimoğlu konuşmasında halktan sabır istedi. 2016 yılında, en geç 12 ayda bitireceği sözü verdiği Belediye Hizmet Binası’nı. ve Osmaniye Mahallesi’nde yapımı devam eden Kapalı Pazar Alanı’nı yıl sonunda tamamlayacağını belirterek sabır istedi. Belediye Hizmet Binasını kimseden tek kuruş destek almadan yaptıklarını söyleyen Kerimoğlu, kaba inşaat ihalesini Binali Yıldırım’ın yeğenlerine  verdiğini söylemedi. İnce inşaatı için ise başta İstanbul Valisi’nden, o olmayınca Ekrem İmamoğlu’ndan destek istediğini, 12 ay sözüne karşılık 6 yıldır bitmeyen inşaata destek gelmeyince kendi yapmak zorunda kaldığını halkın unuttuğunu sandı.

İŞÇİ ÇIKARACAĞINI TOPLANTIYLA İLAN EDEN BAŞKAN

Belediye Tiyatro işçi sayısının göreve geldiklerinde 470 olduğunu, bu sayıyı 240-250'ye düşürdüklerini söyleyen Kerimoğlu'nun verdiği bilgiler belediyenin web sitesindeki raporlarla da uyumlu değil. 2022 performans programında tiyatro işçisi sayısı 2014 yılında 411 olarak belirtilmiş, 2021 yılında da sayının 234'e düştüğü belirtilmiş.

Sayıştay ve Mülkiye Müfettişlerini gerekçe göstererek tiyatro işçisini işten çıkaracağını söyleyen Kerimoğlu'nun “Bunun için ricacı olmayın” sözleri ise oldukça şaşırtıcı. 100 gün süren grev sonrasında meydanda yaptığı konuşmada "İşçilerin iş güvencesinin teminatı CHP'dir" diyen Kerimoğlu’nun işçiyi işten çıkaracağım demesi akıllara durgunluk veren bir açıklama oldu olmasına ama, asıl akıllara durgunluk veren başka konuda, “Kent Konseyi Başkanın dayatmalarını millete dinlettirdi alan mı oldu?” Sorusunu akla getirdi.

100 GÜNLÜK GREVİN SEBEBİ ÇALIŞANLAR ARASINDAKİ MAKASIN AÇILMAMASIYMIŞ

100 günlük greve ilişkin yaptığı açıklamada çalışanlar arasındaki maaş makasının açılmaması için işçilerin taleplerini kabul etmediğini söyleyen Kerimoğlu, grevin sebebinin bu olduğunu kabul etmiş oldu. 1000 civarındaki şirket işçisinin maaşı ortalama 4700-5000 civarında. Şirket işçileri grev döneminde yemek yol hariç asgari ücrete çalışıyorlardı. Kadrolu işçiler ve tiyatro işçilerinin istedikleri zammı kabul etmeyen Kerimoğlu grevci işçilerin sosyal haklarına zam yapmadı ve maaşlarına 6, 8 ve 11 olmak üzere toplamda yüzde 25 zam yaptı. Tiyatro işçilerinin maaşı görünen o ki önümüzdeki yılın ocak ayında asgari ücrete eşitlenecek. Belediye başkanı makası böyle kapatmış olacak.Bu arada simitin 4 liraya satıldığı günümüzde, Bakırköy işçilerinin yemek ücreti hala 5 lira…

KERİMOĞLU'NUN VERDİĞİ BİLGİLER KENDİ BELGELERİYLE ÇELİŞİYOR

Kerimoğlu binlerce kişiye nakdi yardım ve Hal Kart yardımı yaptıklarını belirtiyor ancak 2021 yılında nakdi yardım yapılan kişi sayısı 53 Halk kart yardımı yapılan kişi sayısı ise 655. Yani toplam yardım yapılan kişi sayısı bırakın binleri 1000'i bile bulmuyor. Yemek yardımının nasıl yapıldığı ise şüpheli. Hatırlanacağı üzere yemek malzemesi alınan bir firma alacakları ödenmediği için belediyenin Dünya Ticaret Merkezindeki hissesine haciz koydurmuştu.

270 kişi kapasiteli iki Kız misafirhanesi de kalan öğrenci sayısını belirtmemiş Kerimoğlu. 270 öğrenci kapasiteli kız misafirhanelerinde kalan öğrenci sayısı 2021 yılı faaliyet raporuna göre sadece 25.

Sokak hayvanlarının aşılanması ile ilgili verdiği bilgi ise başka bir facia. Kerimoğlu konuşmasında 30 bin sokak hayvanının aşılandığından söz etmiş. Belediyenin aşı yaptığı sokak hayvanı sayısı 2021 yılında sadece 450, 2022 yılı aşılama hedefi ise sadece 1000. Belediyeye ait hayvan  barınağının varlığından övgüyle söz eden belediye başkanı barınakta kaç veterinerin görev yaptığından bahsetmedi.

ZUHURATBABA TOP SAHASI VE ZEYTİNLİK HALK PAZARINA İLİŞKİN AÇIKLAMALARI ŞAŞKINLIK YARATTI

Halkın tepkisi üzerine vazgeçilen Zuhuratbaba top sahasına otopark yapılması projesini tekrar hayata geçireceklerini söyleyen belediye başkanı bildiğini okumaya devam edeceğini göstermiş oldu.

Zeytinlik Halk Pazarı ile ilgili olarak da alanın 15 gün içinde yıkılacağını söyleyen başkan, bunu 3-5 esnafın değil, tüm halkın çıkarı için yaptığını söylerken hukuki sürecin ne aşamada olduğundan bahsetmedi. Zeytinlik Halk Pazarı karşısında, elektrik trafosu alanında yapılan inşaatın, koruduğu, kolladığı, kullanım alanını büyütmesine izin verdiği bir kaç esnaftan biri olan Balıkçı Bayram’a ait olduğu iddiasından ise hiç bahsetmedi.

Ayrıca Kent Konseyi’nin düzenlediği kahvaltıda, bir çok kişi Başkan Kerimoğlu’nun özel kalemi tarafından aranırken, “Kent Konseyi Bülent Kerimoğlu’nun uydusumudur?” sorularını da akıllara getirdi.

Geçmiş dönemdeki Kent Konseyi Başkan ve sekreterini bu gün mecliste ve belediyenin pek çok alanında kendine yer edindiğini görüyorken, “Acaba yeni başkanı Halim Kızılırmak nerede kendine yer düşünüyor?“ sorusuna da neden oldu.

 
Etiketler: Bakırköy Belediyesi, Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Kent Konseyi, Halim Kızılırmak,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı UA-176058651-1