Webshop olarak 20 yıla yaklaşan deneyimimiz ve her biri alanlarında uzmanlaşmış teknik kadromuzla hem kurumsal firmaların hem de bireysel kullanıcıların bilgisayar, bilişim ve internet ilgili sorunlarına çözümler buluyoruz.
Boğaziçi Üniversitesi taşınacak mı? Üniversite iddiaları cevapladı

Boğaziçi Üniversitesi taşınacak mı? Üniversite iddiaları cevapladı

Kentsel dönüşümde önemli adım “Evini dönüştürene 200 bin TL kredi”

Kentsel dönüşümde önemli adım “Evini dönüştürene 200 bin TL kredi”

Sessiz sedasız yıkım kararı!

Sessiz sedasız yıkım kararı!

Cumhurbaşkanlığı’ndan flaş karar... Metro yapımı İBB’den alındı

Cumhurbaşkanlığı’ndan flaş karar... Metro yapımı İBB’den alındı

Esenyurt’ta Deprem İçin Hazırlık Çalışmaları Ak Parti Grubu Tarafından Reddedildi

Esenyurt’ta Deprem İçin Hazırlık Çalışmaları Ak Parti Grubu Tarafından Reddedildi

Yazı Detayı
19 Eylül 2020 - Cumartesi 17:16
 
PARAMPARÇA BİR SURİYE’YE DOĞRU MU?
Güngör YAVUZASLAN
yavuzaslan74@gmail.com
 
 

Suriye'deki Kürt Ulusal Konseyi ENKS ile  Kürt Ulusal Birlik Partileri ki  içinde terör örgütü PKK’nın YPG adı altında uzantısı PYD’ninde olduğu  sözde   Kuzey Suriye yönetimi  oluşturma projesi alanda devam ediyor. ABD öncülüğünde Kürt siyasi yapılanması için bir anlaşmaya varıldığı ve yakında bunun  açıklanacağı yönünde bilgiler gelmeye devam ediyor.18 Eylül’de  Haseke’de ABD himayesinde yapılan toplantıda ve ABD'nin temsilcisi Zahra Bille'de katıldı. Toplantıya katılan diğer isimler arasında terör yapıları PKK/YPG’nin uzantısı olan  SDG’nin elebaşı  Mazlum Kobani  kod adıyla Ferhat Abdi Şahin’de yer aldı.

 

 Heseke’de sözde  yeni yapılanmada  temsil konusunda ENKS ile içinde YPG uzantılarının olduğu  Kürt Ulusal Partileri  40 oranında  temsili konusunda anlaşmaya varıldığı gelen bilgiler arasında. ABD himayesindeki süreçle 40 kişilik üyeden oluşan sözde bir yeni yönetim oluşturulacak. İleriki günlerde Türkiye kamuoyundan birinci gündem olacak içinde PKK’nın da olduğu sözde yeni bir siyasi yapı Kamışlı’da ilan edilmeye hazırlanılıyor. ABD Suriye’de sözde bir  Batı Kürdistan-Kuzey Suriye  yapılanmasının peşinde. ENKS’nin silahlı gücü olan ve halan Erbil’de Barzani himayesinde bulunan ve kendilerini Suriye Peşmergesi(sözde  Rojava Peşmerge) olarak adlandırılan 7-8 Bin arasındaki gücün Suriye’ye geçişi ve konuşlanacağı konusunda tartışmalar devam ediyor. Terör örgütü PKK/YPG alana bu güçlerin girmesini istemiyor.

 

DOHUK 2014 SÜRECİ

 

2014 yılında Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ndeki Dohuk'ta,  K D P - Mesut Barzani'nin davetiyle yapılan ve 9 gün süren toplantıda bir anlaşmaya varılmıştı. Suriyeli Kürt guruplar  -içinde terör örgütü PKK /YPG’nin uzantısı PYD  ve müttefiki üç partiden oluşan ve kendilerini sözde  Demokratik Toplum Hareketi TEV-DEM ve Irak Bölgesel  Kürt Yönetimi'nden partisi KDP'ye yakın Suriye Kürt  Demokrat Partisi (ENKS)- bir ortak siyasi konsey oluşturmuşlardır. Aslında Irak’ta faaliyet gösteren bir parti Barzani’nin KDP’si Suriye iç savaşında ile illegal olarak müdahil olmuştu. Ne kadar sözde bir anlaşma olsa da bu alana yansımamış özellikle ENKS’ye bağlı silahlı güçler Kandil’de bulunan PKK/KCK terör baronlarının baskısı ile Suriye’ye sokulmamıştı.

 

ABD-FRANSA İKİLİSİ PKK’YI SİYASİ SÜRECE KATMAK İSTİYOR

 

Fırat’ın doğusunda yer alan ve batı kısmında Tel Rıfat-Menbiç’i katarsak Suriye’nin yüzde 25’lik alanında ABD destekli bir PKK terör alanı oluşturulmaya çalışılıyor. ABD 2003 sonrası Irak kuzeyindeki Barzani-Talabani sürecini başka aktörlerle Suriye’de uyguluyor. Rakka petrolleri ile Dey Zor doğal gaz bölgesini içine alan küçük bir petro-dolar devletçiği kurma derdinde olan ABD var ortada. Elbette diğer küresel aktör Rusya filme seyirci kalmadan YPG ile Moskova sürecini yürütüyor. Cenevre’ye masaya ortak bir Kürt heyeti yollanması planlanarak  hem Türkiye test ediliyor hem de ilerideki sözde federatif yapının alt yapısı hazırlanıyor.

 

YA TÜRKİYE NE YAPACAK?

 

Türkiye Doğu Akdeniz’de stratejik mücadeleler verirken Barış Pınarı Harekatı elindeki en büyük koz olarak duruyor. Ankara meşru ve teröre bulaşamamış Suriye halkının gerçek temsilcilerini kabul ediyor. Şam ile süreci yürütecek tek siyasi yapı olarak Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Türkiye’nin öncelikleri arasında. Zaten yeni Anayasa oluşturma sürecinde masada SMDK temsilcileri Suriye halkı adına bulunuyor. Türkiye askeri ve diplomatik gücü ile hem gayri meşru masalara ve alana müdahil edecektir. Barış Pınarı Harekâtına sadece ara verildiği üst düzey yetkililerce sık sık yinelendi.

 

Sonuç olarak gayri meşru şekilde Suriye’de bulunan yabancı unsurlar ile terör örgütlerinden temizlenen Suriye olmadıkça tek ve bütün bir Suriye göremeyeceğiz. Umudumuz Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Dr. Nasr el-Hariri’nin dediği gibi’ ’SURİYE SURİYE OLACAK’’

Güngör YAVUZASLAN

 
Etiketler: Güngör YAVUZASLAN, SURİYE SURİYE OLACAK, PARAMPARÇA BİR SURİYE’YE DOĞRU MU?
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1