Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen ‘Fotoğraf Yarışması’na başvurular başladı. Serbest ve Foto Öykü olmak üzere iki kategoride gerçekleşecek yarışmaya Zeytinburnu temalı fotoğraflarla katılım sağlanabiliyor.
Dava en üst sınırdan ceza istemiyle 14 Aralık

Dava en üst sınırdan ceza istemiyle 14 Aralık'ta görülecek

CHP kurmaylarından İmamoğlu’na ‘dava’ desteği

CHP kurmaylarından İmamoğlu’na ‘dava’ desteği

YILMAZ: “TOKİ SİLİVRİ’DE 2.000 SOSYAL KONUT İNŞA EDECEK”

YILMAZ: “TOKİ SİLİVRİ’DE 2.000 SOSYAL KONUT İNŞA EDECEK”

Bakırköy’ün huzurevi tahliye edildi, yaşlılar başka İl’e gönderildi!

Bakırköy’ün huzurevi tahliye edildi, yaşlılar başka İl’e gönderildi!

Zeytinburnu Belediye Başkanı Arısoy, “Verdiğim sözleri tutmuş olmanın iç huzuru ile karşınızdayım”

Zeytinburnu Belediye Başkanı Arısoy, “Verdiğim sözleri tutmuş olmanın iç huzuru ile karşınızdayım”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Hak, hukuk, adalet için yürüyorduk. Hani nerde?
Hak, hukuk, adalet için yürüyorduk. Hani nerde?
Meslek Odaları “Mevcut iktidar, meslek odalarını dikkate almıyor”
Meslek Odaları “Mevcut iktidar, meslek odalarını dikkate almıyor”
Yazı Detayı
25 Aralık 2021 - Cumartesi 23:06
 
Siber Güvenlik Tedbirlerinin Farkında Olun! Çevrim içi Güvenlik için Basit Adımlar Neler?
Berk ANAKIZ
berk.anakiz@webshop.com.tr / www.webshop.com.tr
 
 

Siber güvenlik gün geçtikçe daha da önemli bir konu haline gelmektedir. Sanal dünyanın gelişimi, çevrim içi dolaşımın ve teknolojinin gelişmesiyle internetin ulaşılabilirliğinin artması yepyeni siber güvenlik sorunlarının doğumuna yol açıyor. İnternet kullanıcısı artmasıyla yeni internet korsanları da ortaya çıkıyor. Bu yüzden siber güvenlik tedbirleri büyük bir önem kazanıyor.

İnternet korsanları teknolojinin gelişimi ile beraber yeni yöntemler buluyor. Ancak biz tedbirlerimizi sağlamlaştırırsak onların bir veya iki adım önüne geçerek siber güvenliğimizi sağlayabilir, zararlı kişilerden ve yazılımlardan kolayca korunabiliriz.

Siber güvenliğimizi sağlamak için sadece birkaç basit adımı takip etmemiz gerekiyor. Aynı zamanda bu adımları düzenli aralıklarla tekrarlamamız gerekiyor. Şimdi size siber güvenliğiniz için alabileceğiniz tedbirler hakkında birkaç ipucu vereceğim.

İlk olarak bu tarz korsanlık olayları benim başıma gelmez diye düşünmeyi bırakmanız gerekiyor. Eğer siber suçlulara karşı savunmasızsanız kendinizi, ailenizi ve arkadaşlarınızı riske atmanız demektir. Bu yüzden ilk olarak bu konuyu ciddiye alın.

E-posta, bilgisayar, sosyal medya hesapları gibi birçok hesabınızın parolalarının güçlü ve karakter çeşitliliğine sahip olduğundan emin olun. Parolalarınızı düzenli aralıklarla değiştirin, kimseyle paylaşmayın ve her hesap için farklı parola kullanın.

Şüpheli e-postalara dikkat edin. Eğer şüpheli bir e-posta aldıysanız kesinlikle maili açmayın ve direkt olarak silin.

Kamuya açık ve ücretsiz sağlanan Wi-Fi ağlarını kesinlikle kullanmayın. Çünkü bu ağlar siber suçluların en çok bulunduğu ortamlardır. E-ticaret, bankacılık veya kayıt işlemleri gibi konuları bu ağlar üzerinden gerçekleştirmeyin.

Kullandığınız web tarayıcısını düzenli olarak güncelleyin ve evinizde kullandığınız internet ağının şifresini düzenli aralıklarla değiştirin. Her zaman güçlü bir parola kullanın.

E-posta ve sosyal medya hesaplarınızda 2FA, yani iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirin. Kullandığınız sistemlerdeki antivirüs, reklam engelleyici ve güvenlik duvarı programlarını düzenli olarak güncelleyin.

Kullandığınız cihazların işletim sistemlerinin güncellendiğinden emin olun. Otomatik güncelleme yapsa bile manuel olarak her zaman kontrol edin. IP kameralar, akıllı tv ve akıllı ev teknolojisine yönelik cihazlar gibi internet cihazlarının güncel olduğundan emin olun.

Sosyal medya ve bankacılık uygulamalarınızdaki hesap aktivitelerini düzenli aralıklarla kontrol edin. Bilginiz dışında gerçekleşen şüpheli hareketler konusunda tedbirli olun.

Her zaman şüpheci olun. Doğru olamayacak kadar gerçek dışı, ucuz ve çok iyi bir teklif tarafınıza geldiyse bu teklife şüpheyle yaklaşın. Siber dolandırıcılıklar konusunda her zaman bilgili olun ve araştırın. Bilgilerinizi birileriyle paylaşmadan önce durun ve düşünün.

Kullandığınız cihaza yeni bir uygulama, program yüklediyseniz ve sizden yönetici haklarını istediyse vermeyin. Bunun neden istendiği hakkında uygulama üreticileriyle iletişime geçin ve bir bilgilendirme alın.

Sonuncu ve en önemli olarak bilgilerinizi yedekleyin. Önemli belgelerinizi, dosyalarınızı, fotoğraflarınızı vb. her dokümanınızı sık sık farklı ortamlara yedekleyin. Kritik ve hassas bilgilerinizi taşınabilir ortamlarda depolayın. Bu sayede zararlı fidye yazılımların bir adım önünde olun.

 

 
Etiketler: Berk Anakız, Yurt Haber Ajansi,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-176058651-1